Контакт

Свет

Колесникова е обвинета за загрозување на националната безбедност

Објавено пред

Белоруската лидерка на протестите Марија Колесникова, која беше приведена минатата недела, е обвинета за загрозување на националната безбедност, соопшти истражната агенција на земјата.

Според белоруските закони, на Колесникова и` се заканува казна затвор до пет години. Во изјавата објавена на мрежата на Телеграм, Истражниот комитет објави дека таа „учествувала во повици за акција што им штети на националните интереси на Република Белорусија“.

„Таа останува во притвор и истрагата е во тек“, се вели во соопштението.

Колесникова е близок соработник на опозицискиот лидер Светлана Тихановскаја, која минатиот месец избега во соседна Литванија.

Кандидатот на претседателските избори, за кои опозицијата тврди дека ги измислил претседателот Александар Лукашенко, вети доцна синоќа дека ќе му гарантира долгорочна безбедност на лидерот ако мирно ја напушти власта по 26 години.

Во Белорусија протестите се одржуваат секој ден од спорните избори пред еден месец. Минатиот викенд најмалку 100.000 луѓе излегоа на улиците на главниот град Минск.

Европската Унија ги прогласи изборите во Белорусија „ниту слободни ниту фер“ и го осуди насилството врз демонстрантите, нарекувајќи ги „непропорционални и неприфатливи“.

Русија, пак, како близок сојузник на Белорусија, го поддржа Лукашенко. Рускиот претседател Владимир Путин претходно оваа недела вети заем од 1,5 милијарди долари на владата на Лукашенко.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

Објавено пред

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат во среда во 3 часот наутро.

Актуелниот претседател на САД и поранешниот американски потпретседател во предизборно соочување ќе одговараат на прашања поврзани со работниот ангажман, Врховниот суд на САД, пандемијата на коронавирус, американската економија, за насилството во САД и интегритетот на изборниот процес.

Тоа ќе биде судир на големите противници кои немилосрдно се обидоа да се дискредитираат среде предизборна кампања преку медиумите и социјалните мрежи, особено ако се земе предвид Трамп кој во многу случаи користеше навредливи зборови за поранешниот заменик Барак Обама.

Просекот на националните предизборни анкети вели дека Бајден води пред Трамп во однос 51-43. Исто така, сите најголеми национални анкети се во прилог на Бајден.

Трамп е под нов притисок во медиумите за неплаќање данок. Најновите податоци за распределбата на даноците, објавени од Њујорк Тајмс, покажуваат дека милионерот Трамп издвоил само 750 долари во првата година од претседателствувањето, што е околу 640 евра.

Според агенциите, ова веројатно ќе биде една од најинтересните јавни дебати во оваа деценија, особено со оглед на силните поделби во американското општество кои излегоа на површина во последните четири години од владеењето на Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Објавено пред

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан.

Како што прецизира тој, според информациите со кои располага армијата, станува збор за авион Ан-2.

„Денес можеме со сигурност да кажеме дека успеавме да го собориме непријателскиот авион во областа Мартуни“, посочи тој. Сепак, азербејџанската страна ги отфрли обвинувањата за соборувањето на авионот како неточни, пренесува „Спутник“.

Властите во регионот Нагорно-Карабах во Азербејџан, пак, каде живее мнозинство ерменско население, соопштија дека загинале уште 26 нивни војници. Ерменските и азербејџанските сили неколку дена по ред разменуваат жесток оган околу територијата на Нагорно-Карабах.

Двете страни се обвинуваат меѓусебно за употреба на тешка артилерија.

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан во регионот Нагорно Карабах продолжува и секоја понатамошна ескалација би ги вклучила Турција и Русија во конфликтот, јавуваат агенциите.

Русија има одбранбен сојуз со Ерменија, а Турција ја поддржува нејзината етничка заедница во Азербејџан, пишува Ројтерс.

Властите во регионот на Нагорно-Карабах во Азербејџанх, каде има мнозинство Ррменци, тврдат дека 85 нивни војници биле убиени во судирите со азербејџанските сили. Претходно, од Азербејџан беше објавено дека Ерменија претрпе големи загуби првиот ден – 550 мртви и ранети.

Конечниот број на жртви од обете страни сè уште не е утврден.

Прикажи повеќе...

Свет

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Објавено пред

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат судири меѓу ерменските и азербејџанските безбедносни сили. Сесијата ќе се одржи на барање на европските земји, најавија дипломатски извори за АФП.

Германија и Франција ја покренаа иницијативата, но ја поддржаа и други европски земји – Естонија, Белгија и Велика Британија. Сесијата ќе биде зад затворени врати.

Според последниот биланс, во неодамнешниот конфликт загинаа најмалку 67 лица.

Ерменија и Азербејџан се борат со децении околу Нагорно-Карабах, област со мнозинство Ерменци, која беше припоена кон Азербејџан за време на советската ера.

Во судирите за контрола на Нагорно-Карабах помеѓу 1988 и 1994 година загинаа 30.000 луѓе, а стотици илјади избегаа.

Примирјето беше потпишано во 1994 година, но Баку и Ереван не се согласија за правниот статус на спорната област, која сè уште официјално е дел од Азербејџан. Оттогаш, конфликтите во областа повремено избиваат. Областа се наоѓа помеѓу Иран, Русија и Турција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет41 минута

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија57 минути

Министрите на владина седница ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија денеска со почеток во 12 часот во Свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет1 час

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа1 час

Село во Романија по третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт10 часа

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион12 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет14 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет14 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија15 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија16 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија20 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија21 час

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион21 час

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет21 час

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет22 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија23 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион24 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија1 ден

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија1 ден

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Досие