Контакт

Свет

Компанијата „Модерна“ ќе ја преполови дозата на вакцината против ковид

Објавено пред

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ наскоро ќе ја преполови дозата на својата вакцина против Kовид-19, за да може да се користи во борбата против другите видови коронавирус и при вакцинирање деца.

Компанијата „Модерна“ постигна договор со швајцарскиот производител на лекови „Лонза“, кој објави дека новата линија за производство на супстанција за вакцина во холандскиот град Гелен ќе има капацитет за производство на состојки за 300 милиони дози годишно од 50 микрограми по доза, пренесува „Ројтерс“.

„Претпоставуваме дека до 2022 година ќе имаме комбинација од нивоа на дози на пазарот“, изјави портпаролката на „Модерна“ откако „Лонза“ го најави новото производство.

Компанијата „Модерна“ досега испорачуваше одобрена доза од 100 микрограми.

Целта на „Модерна“ е да испорача до три милијарди дози од својата вакцина во 2022 година, што е повеќе во однос на 800 милиони до 1 милијарда дози планирани за оваа година.

Свет

(Видео) Бурата Клоудет го погоди југоистокот на САД, издадено предупредување за торнадо

Објавено пред

Tропската бура Клодета на Флорида направи голема штета, а во наредните денови допрва ќе се најавуваат нови катастрофи, пренесуваат американските медиуми.

Невремето проследено со грмежи и силен источен ветер, денеска ја погоди американската држава Флорида и поголемиот дел од Алабама и се движи кон крајбрежната област Северна Каролина.

Утрото, Националниот центар за урагани ја категоризираше временската непогода Клодета како бура, која претходно го погоди Њу Орлеанс, Луизијана, пренесува АП.

Националниот центар за урагани издаде неколку предупредувања за торнадо денеска за северна Флорида и јужна Алабама, како и за крајбрежните делови на Северна Каролина. Невремето се очекува да се интензивира в понеделник и да се претвори во тропска бура над Атлантскиот океан, понатаму по должината на брегот на источниот дел на САД.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Објавено пред

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми.

Според информациите, во инцидентот полесно се повредени тројца работници, а наредена е и евакуација на населението од околината на фабриката.

Како што пренесуваат тамошните медиуми, до експлозијата дошло на заостанати експлозивни направи.

Во оваа фабрика имаше експлозија и пред две недели, тогаш немаше повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Почина кучето на Бајден: Секогаш ќе ни недостасува

Објавено пред

Едно од кучињата на американскиот претседател Џо Бајден почина денеска, соопшти Белата куќа.

Бајден и првата дама Џил изјавија дека нивниот 13-годишен миленик, германскиот овчар Чемп, починал дома, пишува „Си-Би-Ес Њуз“.

„ Тој беше наш постојан, грижлив придружник во последните 13 години. Целото семејство Бајден го обожаваше. Иако силата на Чемп се намалуваше во изминатите неколку месеци, кога влеговме во собата, тој веднаш стануваше, ќе вртеше со опашката и ќе играше со нас“ се наведува во соопштението.

На крајот од денот најмногу сакаше да се свитка пред нашите нозе, но и да присуствува на состаноци или да се сонча во градината на Белата куќа, додаваат тие.

„ Во помладите денови, тој беше најсреќен додека бркаше топки за голф на тревникот на Поморската опсерваторија или додека ги бркаше внуците во нашиот двор во Делавер. Тој беше со нас во најсреќните моменти, но и во најтешките. Секогаш ќе ни недостасува“ се наведува во соопштението на Белата куќа.

Чемп е во семејството Бајден од 2008 година, а ќерките на Бајден му го дадоа името.

Семејството Бајден има и помладо куче Мејџор, кое неодамна имаше обука што ќе му помогне подобро да се запознае со животот во Белата куќа. Мајџор пред неколку месеци гризна неколку луѓе во Белата куќа.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион40 минути

(Видео) Силна експлозија во фабриката „Слобода“ во Чачак, наредена итна евакуација

Неколку детонации се слушнале вечерва во Чачак, по екплозија во фабриката „Слобода“, пренесуваат српските медиуми. Според информациите, во инцидентот полесно...

Македонија5 часа

Индискиот сој потврден кај уште едно лице во земјава

Уште еден случај на индискиот сој на коронавирус е потврден во земјава. Се работи за уште еден Македонец кој дошол...

Топ6 часа

Починат затвореник пронајден во кумановскиот затвор

Во затворот „Кшање“ во Куманово ноќеска бил пронајден мртов 58-годишен затвореник од с.Старо Нагоричане. „ На 19.06.2021 во 02.45 часот...

Македонија8 часа

Еден починат и четири нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени четири нови случаи на коронавирус, едно лице почина, а 68 оздравеа, соопшти...

Македонија8 часа

Филипче: Не е вистина дека пациенти не се оперираат и дека скопските клиники се во колапс

Не е вистина дека пациенти не се оперираат и системот на скопските клиники е во колапс, тврди министерот за здравство,...

Спорт12 часа

Македонците за четири дена го „испиле целото пиво“ во Букурешт

Фудбалската репрезентација на Македонија, во четвртокот, го напушти Букурешт и се пресели во Амстердам, каде ќе го одигра последниот натпревар...

Свет12 часа

(Видео) Трамп се огласи за спремните одговори на Бајден: Затоа државата оди по ѓаволите

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, се огласи за видеото на кое се гледа неговиот наследник, Џо Бајден, со спремни...

Македонија13 часа

За еден ден казнети 627 возачи за брзо возење

Полицијата за еден ден казни 627 возачи за брзо возење на територија на целата држава, соопшти Министерството за внатрешни работи....

Регион13 часа

САД ја поздравија Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора

Американскиот Стејт департмент ја поздрави Резолуцијата за Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора во петокот. „Позицијата на САД во...

Топ1 ден

300 килограми кокаин во пакувања од „Чикаго булс“ и ПСЖ, македонски државјанин уапсен во Драч

Околу 300 килограми кокаин во пакувања со амблемите на спортските тимови „Чикаго Булс“ и „Париз Сен Жермен“, но и луксузниот...

Свет1 ден

Во Русија откриена нова опасна мутација на Ковид-19

Руската Федерална медицинско-биолошка служба (ФМБА) открила нова мутација на коронавирусот, способна да ја намали ефикасноста на медицинските третмани и превентивните...

Спорт1 ден

Премиерот најави промена на името на Фудбалската федерација на Македонија

Премиерот Зоран Заев во интервју за грчката „ЕРТ“ изјави дека по жалбата на Атина на логото на Фудбалската федерација на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Направен е голем исчекор во македонско-бугарскиот пријателски дијалог

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција на завршницата од Самитот на ЕУ за Западен Балкан во Виена, каде присуствуваше на...

Македонија1 ден

Во Македонија 19 нови случаи на коронавирус, починаа две лица

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани 19 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 14 пациенти, а две...

Регион1 ден

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Македонија2 дена

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион2 дена

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт2 дена

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт2 дена

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион2 дена

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Досие