Контакт

Свет

Конгресменот Крис Марфи: Трамп го упропасти нашиот пуч во Венецуела

Објавено пред

Поплаките на Демократската партија од претседателот Доналд Трамп се многубројни, но сепак најновите можеби се најбизарни досега. Еден сенатор тврди дека дрскиот карактер на Трамп упропастил совршен државен удар во американски стил во Венецуела, пренесува РТ.

Да се прашуваше сенаторот Крис Марфи, лидерот на венецуелската опозиција, Хуан Гваидо, сега ќе беше во претседателската палата во Каракас по успешното соборување на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. И покрај поддршката што САД му ја дадоа на Гваидо минатата година, планираниот пуч на младиот политичар беше неуспешен, а Марфи го обвинува Трамп за таа загуба.

Бидејќи Комитетот за надворешни работи во Сенатот во вторникот расправал за дебаклот, Марфи го претставил списокот со жалби против главниот поттикнувач на пучот.

Прво, Трамп не успеа да ги убеди Русија, Куба и Кина да го напуштат Мадуро. Што се однесува до Русија, Марфи тврди дека претседателот е свиткан околу прстот на Владимир Путин, а во однос на Кина, Марфи го критикувал Трамп зашто им дал приоритет на трговските прашања на САД пред интервенционистичките авантури во странство.

Она што следуваше, рече Марфи, беше комедија од грешки, од агитирање за неуспешно востание минатиот април без обезбедување воена поддршка за Гваидо до назначување отворен ентузијаст за промена на режимот, Елиот Абрамс, за амбасадор во Венецуела, до нејасни закани со војна од поранешниот советник за национална безбедност, Џон Болтон.

Марфи е бесен што Америка под Трамп го загубила природното право да контролира кој управува со Венецуела, посочува новинарот Глен Гринвалд.

Социјалистичкиот коментатор Том Војчик смета дека демократите под Бајден агресивно ќе му дадат приоритет и покомпетентно ќе организираат уште еден државен удар во Венецуела во име на препишување на оставнината на Трамп.

Она што ја илустрира серијата изјави од Марфи, коментира левичарскиот новинар Бен Нортон, е дека обидот за државен удар во Венецуела бил двопартиски.

„Барем овој прогресивен империјалистички демократ е искрен“, вели Нортон.

Неуспешниот обид на Трамп за промена на режимот во Венецуела го обележа повлекувањето од ветувањето на САД дека нема да се меша во странски конфликти и војни за промена на режимот.

Во Каракас на власт останува Мадуро, што ги фрустрира Марфи и пратениците од обете страни на политиката, кои мислеа дека имаат златен билет со Гваидо минатата година. Самиот Гваидо, заедно со голем број опозициски политичари, ветија дека ќе ги бојкотираат парламентарните избори во Венецуела во декември тврдејќи дека Мадуро ќе изврши изборна измама за да ја одржи својата партија на власт.

Свет

ЕК со предлог за мигрантите: Земјите кои не ги сакаат, товарот поинаку ќе го сносат

Објавено пред

Европската комисија предложи нов Пакт за миграција и азил, кој предвидува нов пофлексибилен механизам на солидарност меѓу членките и кој на оние членки кои не сакаат да примат азиланти им овозможува својот придонес да го дадат така што ќе преземат обврска за враќање на нелегалните мигранти.

Новиот механизам за солидарност треба да воведе поправеден пристап кон системот за азил, кој ќе одржува различни предизвици поради различните географски локации и ќе осигури дека секој придонесува преку солидарност, така што товарот за прифаќање на нерегулирани пристигнувања ќе го понесе не само една земја-членка, туку и ЕУ како целина.

Европската унија со години се обидуваше да ја промени својата политика за азил по големиот прилив на мигранти во 2015 и 2016 година. Претходниот предлог на Комисијата за реформа на Даблинската регулатива во мај 2016 година не помина како резултат на противењето на некои земји-членки за обврзувачки квоти за распределба на бегалците.

Комисијата потоа предложи воведување автоматски механизам за дистрибуција на барателите на азил од страна на земјите-членки во случаи кога бројот на бегалци во надворешните земји-членки нагло се зголемува.

Предлогот се обиде да го олесни товарот со кој се соочуваат јужните членки на Европската унија Италија и Грција, во кои бегалците влегуваат први. Предлогот наиде на жесток отпор кај некои земји-членки, особено во Полска, Унгарија и Словачка.

Според новиот предлог, земјите-членки кои не сакаат да примаат баратели на азил ќе можат да понесат дел од товарот преземајќи го враќањето на илегалните мигранти во земјите од каде што дошле.

Прикажи повеќе...

Свет

Порака од Кремљ: Навални може да се врати во Русија

Објавено пред

Рускиот опозициски лидер, кој беше пуштен од болницата во Берлин утрово, може да се врати во Русија кога сака, вели портпаролот на руското претседателство, Дмитриј Песков.

„Ако пациентот закрепнува, добро е, му посакуваме брзо закрепнување. Што се однесува до неговото враќање во Москва, како и сите други руски граѓани, тој е слободен да го стори тоа кога сака”, рече Песков, пренесува ТАСС.

Тој додаде дека не е планиран официјален состанок со  службитe за спроведување на законот, освен ако Навални нема потреба да споделува информации, кои активно ги споделил со колегите од Германија и другите земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина се обврза на поодлучна акција против климатските промени

Објавено пред

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг вети голема кампања против климатските промени и пред Генералното собрание на Обединетите нации рече дека неговата земја сака да стане климатски неутрална пред 2060 година.

„Нашата цел е да ги достигнеме максималните емисии на јаглерод диоксид пред 2030 година и да постигнеме јаглеродна неутралност пред 2060 година“, рече кинескиот лидер.

Ова е прва кинеска цел кон климатска неутралност.

Минатата недела Европската Унија ја повика Кина, најголемиот светски емитент на јаглерод диоксид, да ја насочи климатската неутралност идеално кон 2050 година, или најдоцна до 2060 година.

Досега Кина објави само дека емисијата на штетни гасови ќе достигне врв околу 2030 година, согласно договорот за климата од Париз. Сепак, многумина очекуваа Кина да ги ограничи емисиите порано, а ЕУ го повика Пекинг да го стори тоа до 2025 година.

Климатска неутралност подразбира употребата на енергија и примена на активности кои не влијаат на концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата, а со тоа не ѝ наштетуваат на климата.

Кси се обврза дека Кина ќе ги зголеми своите национални придонеси за исполнување на Парискиот договор со воведување посилни мерки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија53 минути

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија1 час

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа2 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа3 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет3 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија3 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија4 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија17 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија18 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија18 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет19 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија23 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт1 ден

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија1 ден

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Досие