Контакт

Свет

Конте одговори на детско писмо: „Дедо Мраз ќе носи маска и ќе има дозвола за патување“

Објавено пред

Дедо Мраз ќе носи маска и ќе може да патува низ целиот свет со дозвола за движење, напиша на социјалните мрежи италијанскиот премиер Џузепе Конте во порака до децата загрижени за тоа како ќе се одвиваат новогодишните празници.

„Дедо Мраз ми гарантираше дека веќе има потврда за меѓународно патување. Може да патува насекаде и да им носи подароци на сите деца ширум светот”, напиша Конте како одговор на прашањето на петгодишниот Томас.

Конте понатаму раскажува дека Дедо Мраз порачал да се носи маска и да се држи физичко растојание за да се заштитиме себе си и лицата со кои се среќаваме.

Италијанскиот премиер го повика малото момче да стави шише со дезинфекциски гел под елката, покрај топлото млеко и бисквитите.

„Му кажав на Дедо Мраз дека си бил добар, не мора да му го пишуваш тоа. Исто така, дознав дека од Дедо Мраз бараш да го избрка коронавирусот. Не заборавај да побараш од него и друг подарок“, пишува Конте.

Италија, која беше најтешко погодена во Европа во првиот бран на коронавирус, веќе неколку недели се соочува со силен втор бран на епидемијата, а неодамна го премина и прагот на еден милион заразени.

Воведени се ограничувачки мерки во таа земја, но лекарите и политичарите бараат поригорозни мерки, вклучително и карантин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Европската комисија ќе набави и од вакцините на „Модерна“

Објавено пред

Европската комисија утре ќе одобри уште еден договор за набавка на 160 милиони дози вакцини од компанијата „Модерна“, објави денеска претседателката на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

„Задоволство ми е да објавам дека утре ќе одобриме нов договор за набавка на уште една вакцина против Ковид-19“, рече фон дер Лајен.

Ова е шести договор кој Комисијата со земјите-членки го потпишува со фармацевтски компании за набавка на вакцини против коронавирусот.

Фон дер Лајен рече дека работат на уште еден, седми договор, нагласувајќи дека ЕУ ќе има најголемо портфолио на вакцини во светот, што ќе бидат достапни кога ќе поминат низ процесот на детално одобрување од страна на Европската агенција за лекови.

Таа додаде дека вакцината е најефективниот начин да се запре пандемијата и затоа првиот приоритет е брзо да се набават вакцините, додека вториот приоритет е да се осигура дека вакцината е достапна за сите во светот. Европската Унија веќе даде голем придонес во обезбедувањето доволен број дози на вакцини за посиромашните земји.

Американската компанија „Модерна“ минатата недела објави дека експерименталната вакцина на која работи е 94,5 проценти ефикасна против Ковид-19. Ова тврдење се заснова на најновите податоци од последната фаза на клиничкото испитување.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска воведува најстроги мерки

Објавено пред

Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет мерки против епидемијата на коронавирус, кои ќе стапат на сила на крајот на неделава и ќе важат до Божиќ.

По средбата на премиерот Андреј Пленковиќ со министрите, Божиновиќ рече дека Националниот штаб подготвува пакет построги мерки.

„Штабот подготува нов пакет мерки со кои ќе ги запознаеме министрите и ќе важат до Божиќ. Ова се построги мерки, некои сметаат дека сегашните мерки се доволни, но бројките не паѓаат и одиме со нови мерки имајќи предвид дека ова е долга битка “, изјави Божиновиќ, пренесува „Индекс“.

„Ова се мерки што се насочени кон одредени сегменти на економијата, пред се угостителството. Потоа на други оддели, нешто помалку на културата, мора да видиме делови од образованието“, рече Божиновиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Објавено пред

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата претпоставка дека азиската земја е родното место на пандемијата, според извештаите.

Официјални лица во Пекинг инсистираат на новата студија, која сугерира дека инфекцијата може да се проширила во европската нација уште во септември – три месеци пред да се потврди дека се шири во кинескиот град Вухан, пренесува лондонски „Тајмс“.

Азиската држава претходно ја доведуваше во прашање и Шпанија за потеклото на пандемијата, како и американската армија, тврдејќи дека го донела вирусот во Вухан во октомври минатата година за време на Светските воени игри, се наведува во извештајот.

Кинеските државни медиуми ја форсираат идејата дека новата студија на Националниот институт за рак докажува дека инфекцијата, најверојатно, почнала во Италија, а не во Кина, според британскиот весник.

„Ова уште еднаш покажува дека потрагата по изворот на вирусот е сложено научно прашање што треба да им се остави на научниците“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Чао Лиџијан, наведува „Тајмс“.

Неодамнешното истражување на Институтот за тумори во Милано и Универзитетот во Сиена покажа дека Ковид-19 циркулирал во Италија на почетокот на септември 2019 година, многу порано отколку што се препоставувало досега.

Светската здравствена организација призна дека е можно вирусот да циркулира тивко на друго место пред да биде откриен во Вухан.

Сепак, многу научници се скептични во однос на наодите од италијанската студија – а други забележуваат дека таа не исклучува оти коронавирусот потекнува од Кина.

„Знаеме дека Кина го одложи објавувањето на својата епидемија, па затоа не е познато кога почна таму, а Кина има многу силни трговски врски со северна Италија“, изјави Џовани Аполоне од Националниот институт за рак во Милано за „Тајмс“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија4 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија4 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија5 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет5 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија6 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет6 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет20 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет20 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија22 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија1 ден

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие