Контакт

Европа

Кралицата Елизабета им се врати на своите редовни обврски

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора им се врати на редовните обврски по смртта на сопругот, принцот Филип.

Таа присуствуваше на церемонијата на пензионирање на членовите на персоналот на кралското семејство, според извештајот на „ПА медија“, пренесува агенцијата „Ројтерс“.

Кралицата била домаќин на церемонијата за пензионирање на првиот човек на дворската служба, кој управувал со работите на кралското семејство и дворецот и традиционално има благородничка титула гроф до заминувањето во пензија кога станува лорд Чембрлен, пренесува „Ројтерс“.

Познавачите на состојбите во британскиот двор претходно посочија дека големата празнина оставена во животот на кралицата по смртта на нејзиниот сопруг, принцот Филип, нема да влијае врз најстарата кралица на светот да се откаже од престолот и да му го препушти на својот син, принцот Чарлс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Во Германија опаѓа бројот на новозаразени, се вакцинираат милион луѓе на ден

Објавено пред

Германијa бележи понатамошен пад на новoзаразени со коронавирус, што за некои германски виролози е показател дека третиот пандемиски бран се повлекува.

„Мислам дека сме на добар пат. Во моментов вакцинираме околу милион граѓани на ден во Германија и ако продолжиме вака, има причина за оптимизам”, рече Сандра Циесек, директорка на Институтот за медицинска вирологија на Универзитетот во Франкфурт, во разговор за неделниот поткаст на јавниот сервис ГДР на тема пандемијата на коронавирусот.

Таа објасни дека факторите како што се засиленото вакцинирање и тестирање и променетото однесување на луѓето со доаѓање на потопло време и подолг престој на отворено заеднички влијаат на опаѓачкиот тренд на бројот на новозаразени.

Циесек ја повтори оптимистичката процена на здравствениот портпарол на владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД), Карл Лаутербах, кој вчера рече дека летото ќе биде добро.

На промената укажува и сè поголемото олеснување на мерките во некои сојузни покраини.

Баварија на крајот на мај најави отворање хотели за престој на туристи, а и некои други сојузни покраини, како Мекленбург-Западна Померанија и Бранденбург, најавија отворање на угостителството.

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, ги повика сојузните покраини претпазливо да се отворат во угостителската индустрија, што пред сè се однесува на понудата на отворено.

Оваа недела треба да бидат донесени и одредби со кои вакцинираните се изземаат од придржување кон мерките против пандемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија разгледува која вакцина ќе биде третата доза за стари лица и ранливи групи

Објавено пред

Британски официјални лица разгледуваат кои вакцини против ковид-19 ќе обезбедат најдобра заштита за ранливите луѓе подоцна оваа година, но одлуката сè уште не е донесена, изјави денеска министерот за вакцини Надим Захави.

Велика Британија е втора земја во светот според стапката на вакцинација на населението против Ковид-19, а најмалку половина од возрасната популација ја прими првата доза.

Владата сега размислува за трета доза за вакцинирање на постари и ранливи групи наесен откако целата возрасна популација ја прими втората доза.

„Лекарите сè уште не одлучиле дали да се посветат на тоа за да обезбедат поголем имунитет за најранливите или да ја зголемат трајноста на заштитата, или пак да бараат варијанти“, изјави Захави за „Скај њуз“.

На прашањето дали луѓето постари од 50 години би добиле дополнителна засилена доза, Захави повтори дека сè уште не донеле одлука.

Како што коронавирусот мутира и се појавуваат нови, многу позаразни варијанти, како што се јужноафриканската и бразилската, предизвикот за експертите е дали постојните вакцини ќе бидат подеднакво ефикасни против нив.

За да се зголеми интензитетот на истражување на вакцините против новите варијанти, Велика Британија најави дополнителни 30 милиони фунти во истражувачката лабораторија во Портон Даун.

Министерот за здравство Мет Хенкок рече дека инвестицијата треба да и обезбеди на Велика Британија подобра заштита од заканите од нови варијанти на коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Индиската делегација на самитот Г7 во самоизолација поради два позитивни теста

Објавено пред

Целокупната делегација на Индија на самитот на Групата седум најразвиени земји на светот (Г7) во Лондон е во самоизолација, бидејќи два члена на делегацијата се позитивни на Ковид-19, соопшти денеска британската влада.

„Двајца делегати имаа позитивен тест, па целата делегација сега оди во самоизолација“, изјави британски официјален претставник, пренесува „Ројтерс“.

Тој додаде дека на самитот се предвидува строг сет на протоколи поврзани со ковидот, вклучително и дневно тестирање на сите делегати.

Индискиот министер за надворешни работи Субрахманијам Џаишанкар не беше позитивен на вирусот, напиша на „Твитер“ репортерот на „Скај њуз“, Џо Пајк.

Џаишанкар рече дека виртуелно ќе се приклучи на тековниот самит Г7, откако е информиран за изложеноста на луѓето со потенцијална зараза со коронавирус.

„Синоќа бев информиран за изложеноста на потенцијални позитивни случаи на ковид. Од голема претпазливост, но и од грижа за другите, решив да го спроведам својот ангажман во виртуелен режим. Така ќе биде денес за време на состанокот на Г7“, напиша министерот на „Твитер“.

Индија не е членка на Г7, но Велика Британија ја покани на овој самит, заедно со Австралија, Јужна Африка и Јужна Кореја.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија3 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија7 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија7 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија8 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија8 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет9 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион9 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет9 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет9 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија11 час

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион23 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет23 часа

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет23 часа

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија1 ден

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија1 ден

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие