Контакт

Свет

Кремљ за испраќањето ново западно оружје во Украина: Тоа е скапа глупост

Објавено пред

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека планот за евентуално американско снабдување со тенкови „Абрамс“ за Украина е неуспешен од технолошки причини бидејќи овие тенкови се скапи, а како што рече, цената ќе ја платат европските даночни обврзници.

dobivaj vesti na viber

Можноста САД да ѝ испратат „Абрамс“ на Украина, Кремљ ја оцени како скапа глупост наведувајќи дека овие борбени тенкови ќе изгорат.

Евентуалните американски испораки на борбени тенкови за Украина ќе бидат уште една очигледна провокација против Русија, изјави денеска рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

„Очигледно е дека Вашингтон намерно се обидува да ни нанесе стратешки пораз“, напиша Антонов на „Телеграм“.

Претходно денеска, Германија официјално потврди дека ќе испрати тенкови „Леопард 2“ во Украина.

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе објави дека Вашингтон ќе ѝ ги испорача борбените тенкови „Абрамс„ на Украина, пренесува „Ал џезира“ повикувајќи се на неименуван американски функционер.

Свет

„Срамота“, францускиот Шарли Ебдо предизвика бес откако се потсмеваше со земјотресот во Турција

Објавено пред

Францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо предизвика бес со карикатурата што ја објави за Турција по двата разорни земјотреси во кои загинаа илјадници луѓе, а десетици илјади беа повредени.

dobivaj vesti na viber

Карикатурата објавена на Твитер како „илустрација на денот“ прикажува срушени и оштетени згради, превртен автомобил и планина од урнатини.

Во горниот десен агол на карикатурата е напишано „Земјотрес во Турција“, а на дното „Нема потреба да се испраќаат тенкови“.

Корисниците на Интернет реагираа на оваа објава изразувајќи ја својата фрустрација и гнев.

Парискиот институт Босфор, кој работи на зајакнување на пријателството меѓу Франција и Турција, ја осуди карикатурата како „срамна, патетична и жална“.

„ Оваа карикатура не е ништо друго освен срам – изјави Франсоа Бургат, политиколог од францускиот Национален центар за научни истражувања.

Прикажи повеќе...

Регион

Над 7200 загинати во Турција и Сирија, бројот постојано расте

Објавено пред

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе од 7.200, а десетици илјади луѓе се повредени. Земјотресите оставија илјадници луѓе без покрив над главата, додека цели станбени блокови беа срамнети со земја.

dobivaj vesti na viber

Огромната спасувачка операција се уште трае. Студеното време ги попречува спасувачите во потрагата по преживеани. Во текот на утрото Турција беше погодена од два нови силни земјотреси – првиот беше со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала, а вториот, кој се случи околу 08:50 часот, беше со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала.

Првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала се случи ноќе на студено време во провинцијата Кахраманмарас на југоисток, на околу 60 километри воздушна линија од сириската граница. Следеа десетици послаби земјотреси, а попладнето исто така на југоистокот на Турција се случи уште еден со јачина од 7,5 степени.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи вонредна состојба во 10 погодени провинции. Ќе трае три месеци.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Скандалозна изјава на руската државна телевизија за земјотресот во Турција и Сирија: Не сме ние Црвен крст

Објавено пред

Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Антон Герашченко, на својот Твитер профил објави клип од емисијата на руската државна телевизија „Русија 1“.

dobivaj vesti na viber

На видеото се гледа како неименуван гостин зборува за последиците од двата силни земјотреси кои вчера го погодија јужниот дел на Турција и северозападна Сирија.

„ Многу луѓе загинаа денеска во Турција и Сирија. Русија понуди помош и ќе ја пружи… Дали ми е жал за нив? Да, ги жалам како луѓе“, ја започна својата презентација гостинот и додаде:

„ Но, дали ги сожалувам повеќе од моите сонародници, па дури и Украинците од другата страна, или Русите кои секојдневно гинат во оваа војна? Искрено ќе ви кажам и вам и на луѓето што не гледаат дека пред се мислам на овие мртви тука“, продолжи гостинот.

Тој додаде дека постапките на директорот на ЦИА Вилијам Барнс го загрижуваат многу повеќе од вчерашните земјотреси.

„ Не гледам ниту една сириска или турска единица да се бори на наша страна. Се разбира, мораме да помогнеме, претпоставувам. Но, ние не сме Црвен крст, не можеме да им помогнеме на сите, прво треба да мислиме на нашата земја“, заклучи гостинот.

Директорот на ЦИА Вилијам Барнс претходно изјави дека разузнавачката агенција проценила дека следните шест месеци ќе бидат „критични“ за Украина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија12 часа

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет13 часа

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија15 часа

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...

Македонија17 часа

Историското вештачење за „Ласкарци“ води до активисти на ДУИ

Валдет Џафери, директорот на Бирото за судско вештачење, во кое се работеше супер вештачењето за „Ласкарци“, и вештакот Зеќирија Зеќири,...

Македонија18 часа

Пендиков добива сместување, лично обезбедување и државјанство, засега останува во Бугарија

Христијан Пендиков ќе добие бугарско државјанство, соопшти денеска бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Милков. Рече дека Министерството за надворешни...

Македонија18 часа

Дојави за бомби во 33 основни училишта во Скопје

Денеска, околу 12.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје била...

Македонија19 часа

(Видео) Страшна сообраќајна несреќа во Куманово: полицајци извлекоа жива глава кога „туран“ удри во нив со голема брзина

Двајца полицајци во службено возило, на кое не му работи левиот фар, се директна цел на автомобил кој со голема...

Македонија20 часа

Османи за македонските ученици во Турција: Траумата ќе ги следи, но сите се добро, ноќеска ми испратија фотографија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ноќеска добил фотографија од групата од осуммина ученици и нивниот ментор од Тетово, Гостивар...

Македонија20 часа

Милков: Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, изјави дека Скопје ги поткопува обидите за унапредување на односите меѓу Бугарија...

Македонија21 час

„Ајде ако не, слави да прави“, судијката реагира што Зеќири си викнал дома доктор без судска дозвола, прати и психијатар за да му се утврди состојбата

Адвокатите на Мухамед Зеќири донесоа психијатар, кој е и вештак, за да образложи дека обвинетиот не е во добра психичка...

Македонија21 час

Полицијата пак не успеа да го донесе Зеќири на судење; Судијката: Била повикана брзата помош, не знам дали е пристигната

Ексгенералниот секретар Мухамед Зеќири одново не беше спроведен на судењето, каде што се гони за злоупотреба на службената положба и...

Европа22 часа

Два нови силни земјотреса во Турција

Бројот на загинати во двата разорни земјотреси што вчера ги погодија јужна Турција и северозападна Сирија се искачи на повеќе...

Македонија22 часа

Евакуирани македонските ученици затекнати во загрозеното подрачје во Турција

МНР информира дека деветтемина државјани на Македонија, кои беа затекнати во загрозеното подрачје (осум ученици и нивен ментор/наставник, кои преку...

Економија22 часа

Мицкоски: За 5 години, Владата на СДСM го зголеми јавниот долг за 2.916 милијарди евра

„Во периодот од 1 јануари 2018 година до 31 декември 2022 година, за пет години, Владата на СДСМ го зголеми...

Македонија23 часа

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на...

Култура24 часа

Почина врвниот хармоникаш и композитор, Милан Завков

Ненадејно, во 61-та година од животот, почина врвниот инструменталист и композитор, првенецот на „Танец“ и долгогодишен раководител на оркестарот, Милан...

Европа24 часа

(Видео) Катаклизмички сцени во Турција, патиштата целосно уништени

Јужниот дел на Турција вчера беше погоден од страшен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, а само...

Европа1 ден

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија2 дена

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...