Контакт

Свет

Кремљ ја обвини Украина за смртоносниот напад врз станбената зграда во Днепар

Објавено пред

Портпаролот на рускиот претседател, Владимир Путин, Дмитри Песков, тврди дека руските сили не целеле станбени згради во неодамнешниот масовен ракетен напад врз украински цели, што беше извршен во саботата.

dobivaj vesti na viber

„Ситуацијата во Днепар е резултат на акциите на украинската противвоздушна одбрана“, изјави Песков.

Во саботата проектил погоди станбена зграда, при што загинаа најмалку 35 лица, меѓу кои и деца, а беа повредени повеќе од 80 луѓе.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Маж се јавил во полицијата и признал убиство од пред 15 години: „Беше добар човек, не заслужи“

Објавено пред

Тони Пералта се сметаше за осомничен за убиството на сопственикот на станот во кој престојувал, Вилијам Блеџет, кога исчезна во декември 2008 година, соопштија властите во Розвел, Ново Мексико. Но неговото тело никогаш не било пронајдено, никој не бил уапсен и случајот завршил во фиока.

dobivaj vesti na viber

Тоа се промени минатиот месец кога 37-годишниот Пералта зел телефон, повикал полиција и го признал убиството што го извршил пред речиси 15 години, пишува „Си-ен-ен“.

„Многу луѓе имаат изговор, јас немам“, им рекол на детективите, како што стои во записникот.

Пералта се јавила во полицискиот оддел во Розвел на 1 мај. Во емотивната сцена која е снимена од страна на полицијата тој постојано признава дека го убил Блеџет, дури и наведувал кое оружје го користел и каде го закопал телото на жртвата. Пералта се соочува со обвинение за убиство од прв степен, соопшти окружното обвинителство на округот Чавез.

„Едноставно ми е смачено од прикривање. Уморен сум да го живеам својот живот, господине“, му рекол Пералта на полицаецот во објавеното видео, додавајќи дека чувството на вина го поттикнало да им се јави.

„Убив човек. Го убив со шрафцигер“, изјавил подоцна во собата за сослушување.

Пералта плачел додека разговарал за деталите за случајот со властите.

Синот на Блоџет, Грег, пријавил дека неговиот татко исчезнал на 3 јануари 2009 година, откако никој во семејството не можел да контактира со него повеќе од 10 дена. Полицијата во тоа време дознала дека мажот имал проблем со закупецот, подоцна идентификуван како Пералта, и се обидел да го избрка. Детективите го испрашувале Пералта, но не откриле ништо за време на испрашувањето.

Пребаруван бил домот и населбата, полицијата разговарала со соседите и со помош на куче го пребарала теренот, но ништо не било најдено. Возилото на Блеџет сè уште стоело паркирано дома и немало промени на неговата банкарска сметка.

На крајот полицијата соопшти дека случајот застраел и го затвори.

Пералта им кажа на властите во мај дека земал апчиња и ги испил пред да повика полиција, само за да се отвори.

„Признавам. Не сакам да живеам без признание“, рече тој.

„Беше добар човек и не го заслужи тоа што му го направив. Тој секогаш беше добар со мене, а јас му го одзедов животот без причина“, рече тој.

Полициското видео покажува дека Пералта ги води полицајците до домот во Розвел каде се случило злосторството. На делумно заматеното видео се гледаат и полицајци со лопати како копаат.

„Еве ги чевлите“, се слуша гласот на еден од нив.

Властите на местото на настанот пронајдоа неколку коски, меѓу кои и череп. Пералта повторно ќе се појави на суд на 21 август.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина: Нашата офанзива се одвива во неколку правци, не се работи само за Бахмут

Објавено пред

Украинската офанзива се одвива во неколку правци, дообјасни заменик-министерката за одбрана Хана Малиар за украинските медиуми.

dobivaj vesti na viber

„Не се работи само за Бахмут. Офанзивата се одвива во неколку правци. Се радуваме на секој метар. Денеска е успешен ден за нашите сили“, додаде таа.

Малиар претходно на Телеграм објави дека украинските сили изведуваат офанзивни дејствија на источниот фронт и оти напредувале во неколку правци околу градот Бахмут: во близина на населбите Орихово-Василивка, Парасковивка, Иванивске и Клишчивка, пишува Си-Ен-Ен.

„Одбранбената операција вклучува сè, вклучително и контраофанзивни акции. Затоа, во некои области се префрламе на офанзивни акции“, напиша претходно Хана Малиар на Телеграм.

„Конкретно, правецот на Бахмут останува епицентарот на непријателствата. Таму се движиме по прилично широк фронт. Успешни сме. Заземаме доминантни височини. Непријателот е во дефанзива и сака да ги задржи своите позиции“, додаде таа.

 

Прикажи повеќе...

Регион

НАТО испраќа засилување во Косово, 500 војници пристигнуваат од Турција

Објавено пред

Во Косово почна зајакнувањето на мировните сили на НАТО по минатонеделните немири на северот на земјата, соопшти Алијансата.

dobivaj vesti na viber

Насилството избувна кога косовските власти назначија градоначалници етнички Албанци на позиции во северните општини кои беа избрани со излезност од само 3,5 отсто, бидејќи Србите ги бојкотираа локалните избори.

Во судирите беа повредени 30 припадници на мировните сили на НАТО познати како КФОР и 52 српски демонстранти.

„Околу 500 војници од турската 65-та механизирана пешадиска бригада ќе го сочинуваат најголемиот дел од засилувањата“, напиша на „Твитер“ портпаролката на НАТО, Оана Лунгеску, пренесе „Индекс“.

Како одговор на кризата, НАТО одлучи да испрати дополнителни 700 мировници на Косово, со што ќе го засили својот контингент од 4.000 војници, а генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, во четвртокот рече дека е подготвен да испрати уште.

„НАТО ќе биде во состојба на готовност. Ќе бидеме таму за да обезбедиме безбедна средина, но и да ги намалиме тензиите“, изјави тој за новинарите за време на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Осло.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија11 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ12 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија13 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија15 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион15 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија17 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија17 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија18 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија19 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија21 час

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија22 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет23 часа

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести23 часа

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет23 часа

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...

Вести23 часа

Детали за драмата на небото над Вашингтон: пилотот на „цесна“ не реагирал, подигнати воени авиони, го пробиле звучниот ѕид за време на потерата

Воздухопловните сили на САД ги активираа борбените авиони „Ф16,“ за да го гонат лесниот патнички авион „цесна“, кој го наруши...

Македонија23 часа

21 година постоење – ДУИ и фракцијата со одделни прослави

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одбележува 21 година од своето основање. Од раководството на ДУИ соопштија дека организирале панел-дискусија...

Свет2 дена

(Видео) Илјадници Полјаци излегоа на улица во Варшава на протест против власта

Илјадници Полјаци од целата земја се собраа во Варшава на голем марш на покана на лидерот на опозицијата и поранешен...

Македонија2 дена

Сопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен, доменот сѐ уште во негова сопственост

Марјан Стаменковски од „ДоказМ“ намалената затворска казна, започна да ја издржува во затворот „Идризово“. Истовремено, се уште не е спроведена...

Македонија2 дена

Денови се бројат до одлуката на Врховен дали аболициите од Иванов ќе важат

Иднината на аболициите дадени од експретреседателот Ѓорѓе Иванов ќе се знае пред почетокот на судската ферија, а до крајот на...