Контакт

Свет

Лавров: НАТО ја префрла одговорноста за Авганистан на регионот

Објавено пред

НАТО ја избегнува одговорноста за своето 20-годишно присуство во Авганистан и очекува соседните земји да го прифатат и да ги решат постојните проблеми, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

dobivaj vesti na viber

„Може да се забележи желбата на НАТО да ги пренасочи силите во други области, како што е Централна, Јужна или Југоисточна Азија, и да испрати авганистански бегалци во тие региони. Алијансата избегнува одговорност за последиците од своите дваесетгодишни експерименти. Меѓународната заедница, особено соседите на Авганистанците, сега треба да ги решат проблемите“, истакна Лавров на денешната 6. министерска конференција за интеракција и мерки за градење доверба во Азија (ЦИКА).

Рускиот министер нагласи дека Москва на ова гледа како на обид за дестабилизација на геополитичката ситуација во Азија од страна на воените и политичките структури со цел да се спречи меѓудржавната интеракција во регионот.

Според Лавров, некои тесни политички структури и воени сојузи, кои се придржуваат кон логиката на Студената војна и политиката на воздржаност, придонесуваат за дестабилизација на ситуацијата во Азија.

Свет

Хрватски медиуми: Позната е причината за смртта на ученикот кој загина на екскурзијата

Објавено пред

Ученик на поречкото средно училиште „Мате Балота“ загина на матурска екскурзија во Прага. Телото на студентот ќе остане во главниот град на Чешка се додека не заврши истрагата за несреќата, а повеќе информации ќе се знаат кога хрватската амбасада во Чешка ќе испрати официјален извештај, велат од хрватската Влада.

dobivaj vesti na viber

Смртта на ученикот наводно била несреќен случај, односно пад од височина, пренесува Јутарњи лист.

Според Глас Истра, студентот кој за жал загина во Прага бил примерен и не бил проблематичен. Порталот наведува дека тоа што се случило е несреќен случај.

Според неофицијалните информации на тој портал, ученикот од Умаг загинал при пад од зграда.

На матурската екскурзија заминале 87 ученици од три паралелки и четворица професори. Тие заминале во четвртокот и требало да останат во Прага до недела, но поради целата ситуација, денеска веќе заминале за Порече.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Русија започна редовното регрутирање во армијата

Објавено пред

Во Русија почнаа вообичаените пролетни воени повици, објави порталот РБК, повикувајќи се на указот на претседателот Владимир Путин. Според Владимир Цимљански, контраадмирал на Главниот штаб, биле повикани околу 147.000 од 700.000 потенцијални регрути.

dobivaj vesti na viber

Првата од двете овогодишни кампањи за регрутирање ќе трае до 15 јули. Русите на возраст меѓу 18 и 27 години мора да отслужат најмалку една година воен рок. Цимљански рекол дека за прв пат повиците од регионалните воени канцеларии сега ќе се испраќаат електронски. Известувањата традиционално се дистрибуираат по пошта и ќе продолжат да се дистрибуираат таму каде што електронската испорака не е можна.

Прикажи повеќе...

Регион

Средношколец од Хрватска загина на матурска екскурзија во Прага

Објавено пред

Матурант во Пореч, Хрватска, загина на матурата во Прага, пишува хрватската НоваТв.

dobivaj vesti na viber

„За жал, на матурата во Прага смртно настрада матурант во нашето средно училиште. Не можам да кажам повеќе за случајот, бидејќи се уште го чекаме извештајот од локалната полиција“, изјави директорот Крешимир Брониќ од гимназијата „Мате Балоте“ во Порече, пишува Јутарњи лист.

Тој додаде дека е направена истрага, а што точно се случило ќе се заврши истрагата.

„Како директор на училиште се чувствувам ужасно лошо. Не бев присутен, односно не бев на тој пат. Изразувам најдлабоко сочувство до родителите и целото семејство во име на целото училиште и во мене. Многу сум под стрес, не можам да зборувам повеќе од шок“, рече тој.

Тој додаде дека се се случило околу полноќ во петокот и саботата.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ26 минути

По трагедијата во Прага каде почина матурант, професори и студенти се враќаат од екскурзијата во Хрватска

Матурантот од средното училиште „Мате Балоте“ од Пореч во Хрватска, кој загина на матурска екскурзија во Прага, е 17-годишен ученик...

Македонија1 час

Беџети од „Огнената група“: Од денеска ќе делуваме како фракција, ќе имаме наши ставови

Членовите на таканареченета „Огнена група“ најавија дека ќе делуваат како фракција. Градоначалникот на општина Сарај и дел од Огнената група, Блерим...

Македонија2 часа

Ване Цветанов по кривичната побегна, се жали дека е жртва на политичка репресија

Поранешниот претседател на Советот за унапредување и надзор на ревизијата Ване Цветанов избегал од Македонија откако пред четири месеци против...

Регион3 часа

Бугарите повторно на гласање: Петти вонредни избори за неполни две години

Во Бугарија денеска владее изборен молк бидејќи во недела се одржуваат петтите вонредни избори за неполни две години. Никаков вид...

Македонија4 часа

Војната во ДУИ на дневен ред во Мала Речица, опција е и разрешување на „огнените“ од партиските функции

Војната помеѓу двете групи во ДУИ, може да заврши и со разрешување на „огнените“ од функциите во партијата. Ова се...

Македонија5 часа

Тинејџерките биле најдени близу „Бит Пазар“; МВР: Биле во близина на продажен објект

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички, Аниса Ајро и Мелиса на подрачјето на Бит Пазар. Во моментот кога биле затекнати,...

Македонија7 часа

Арсовска ќе го враќа споменикот на Ќосето пред судовите во Скопје

Градоначалничката Данела Арсовска почнува со постапка за враќање на споменикот на Андон Лазов-Ќосето пред судовите во Скопје. Од општина Центар,...

Свет8 часа

Сторми Даниелс: Не се плашам да се соочам со Трамп на суд, сум го видела гол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повеќе не е недопирлив, изјави порно ѕвездата Сторми Даниелс во петокот вечерта во своето прво...

Македонија9 часа

Георгиевски: Со донираното оружје за Украина, се врши големо обезоружување на нашата држава

ВМРО-Народна партија ја поддржува политиката на поддршка на Украина, но исто така апелира дека се врши големо обезоружување на нашата...

Економија10 часа

Работниот час најевтин во Бугарија, а најскап во Луксембург

Најниски трошоци за работната сила во Европската Унија има во Бугарија и Романија, а највисоки во Луксембург. Како што објави...

Свет10 часа

(Видео) Торнадо однесе покрив за време на концерт во САД

Едно лице загина, а десетици се повредени кога покривот на концерт на хеви метал бенд во Илиноис се урна при...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Лицето кое јавно се заканува на Мицкоски и неговите деца е поддржувач на Ковачевски, а добил благодарница од Пендаровски

Заканите кон семејството и децата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се акт на вандализам и варварско водење на политиката...

Топ23 часа

Исчезнати две тинејџерки од Скопје, полицијата трага по нив

Исчезнати се две тинејџерки од Скопје. Полицијата од вчера трага по 12-годишната Аниса Ајро и 15-годишната Мелица К. Двата случаи...

Свет23 часа

Путин потпиша нова руска глобална стратегија, насочена е против Западот

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша нов руски стратешки документ чија цел е ограничување на „западната доминација“. Во документот се...

Македонија1 ден

Влада: Платите нема да се зголемат 78%, разгледуваме можност за намалување на коефициентите

Одлуката на Уставниот суд со која се укинуваат одредби од Законот за плата и други надоместоци на избрани и именувани...

Македонија1 ден

„Го жалам Ковачевски, работи во интерес на ДУИ“ – Хајредини не ги штеди ниту Ахмети, ниту Груби, ниту Османи: aјдуци на власт

Дали се задоволени албанското его и решавањето на меѓуетничките односи во државата, дали со поставувањето премиер Албанец ќе биде ставен...

Македонија1 ден

(Видео)Побарајте помош ако имате напнатост и несоница по лажните вести за киднапирање и труење ученици

Анксиозност, нерасположеност, социјално изолирање од другите и чувство на срам иако не направиле ништо лошо се очекувани последици од лажните...

Македонија1 ден

Болните од цистична фиброза го потсетија Ковачевски: Рековте лек ќе има за сите

Болните од цистична фиброза се уште го чекаат лекот. Тие ги потсетија надлежните на ветувањата, дека лек ќе има за...

Македонија1 ден

Османи: Политичарите треба да бидат последни на листата за зголемување на платата

Политичарите треба да бидат последни што ќе добијат поголема плата, изјави денеска Министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Според него,...

Топ1 ден

Обвинителството за убиството во Капиштец: Осомничениот пукал неколкупати, па продолжил да го удира со кундакот по главата

Скопското Обвинителство го заврши увидот на самото место во казиното во кое утрово се случи убиство во Капиштец, при што...