Контакт

Свет

Лавров: САД се обидуваат да го поделат православниот свет

Објавено пред

Активностите на САД насочени кон создавање услови за дебата за признавање на т.н. Украинскa православнa црквa и поддршката за таа „расколничка организација“ се доказ дека Вашингтон се обидува да предизвика поделеност во православниот свет, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

По разговорот со грчкиот колега Никос Нендијас во Москва, тој потсети дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја посети Атина пред архиепископот на Атина и цела Грција Jeроним Втори да го испрати таканареченото „писмо за мир“ до украинската расколничка црква.

Помпео не криеше дека тоа прашање било на агендата на неговата посета, пренесува ТАСС.

Лавров додаде дека, како што разбира, американските дипломати имале иста цел кога ја посетиле планината Атос.

„Поглаварот на расколничката Украинска православна црква јавно кажа дека создавањето на таа организација би било невозможно без директна поддршка од САД“, потсети Лавров.

Тој оцени дека сега е прилично јасно дека Вашингтон нема намера да застане тука и дека ќе се обиде да изврши притисок за поделба во православниот свет воопшто.

Свет

Книга на внуката на Трамп: Мамењето е начин на живеење на чичко Доналд

Објавено пред

Внуката на американскиот претседател, Мери Трамп, пишува во својата книга дека Доналд Трамп е токсичен, чуден и мамењето е неговиот начин на живеење, и дека  го омаловажувал својот татко кога почнал да страда од Алцхајмерова болест, се вели во мемоарите објавени во понеделникот.

Издавачката куќа „Симон и Шустер“ го најави објавувањето на книгата „Премногу и никогаш доволно“ на 14 јули, наместо на 28 јули.

Американскиот претседател и неговото семејство се обидоа да го спречат објавувањето на книгата на суд. Издавачот објасни дека тој го преместил датумот на објавување на книгата порано поради голема побарувачка и исклучителен интерес.

Крис Бастарди, портпарол на Мери Трамп, се прашува зошто претседателот и неговото семејство сè уште се обидуваат да го спречат објавувањето на книгата.

„Обидот на претседателот да замолчи приватно лице е само последниот во низата проблематични потези кои веќе ја дестабилизираа поделената нација соочена со глобална пандемија“, рече Бастарди, прашувајќи од што се плаши Доналд Трамп.

Прикажи повеќе...

Свет

Во поплави во Јапонија загинаа речиси 50 луѓе, повеќе од 40.000 спасувачи на теренот

Објавено пред

Спасувачите во југозападниот дел на Јапонија продолжуваат со трката против времето за да ги спасат жителите заробени на места погодени од големите поплави и лизгање на земјиштето во кои загинаа речиси 50 луѓе досега, а десетина луѓе се сметаат за исчезнати.

Обилните дождови нема да запрат до четврток, објави Метеоролошкиот завод, кој повторно издаде најголемо предупредување за опасност од поплави и лизгање на земјиштето на островот Кјушу, во југозападниот дел на јапонскиот архипелаг.

Временската непогода најтешко ја погоди префектурата Кумамото, каде што загинаа 49 лица.

Локалниот претставник Јутаро Хамасаки изјави дека припадниците на службата за пребарување и спасување ја продолжуваат трката со време за спасување на жителите кои биле блокирани во нивните домови поради поплавите.

„Ние не поставивме временска рамка за спасувачите, но навистина мора да го забрзаме темпото затоа што времето истекува. Нема да ги оставиме луѓето“, рече Хамасаки.

Поради големото невреме што трае неколку дена се очекува да се зголеми бројот на жртвите.

Повеќе од 40.000 полицајци, пожарникари, припадници на крајбрежната стража и цивилна заштита се распоредени на теренот, а други доаѓаат на помош, како што е Кентаро Оиши, кој обично носи туристи на рафтинг.

„Со рафтинг се занимавам 20 години, но вакви поплави не сум видел“, рече Оиши, додавајќи дека никогаш не можел да замисли дека ќе мора да „плови по улиците на градот“.

Евакуацијата на оние што се изложени на ризик е дополнително комплицирана од стравувањата за коронавирусот и воведените мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Секој десетти заболен од ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Објавено пред

Десет проценти од сите инфекции со ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни, биле меѓу здравствени или социјални работници, се наведува во истражувањето.

Студијата ја спровела независна група експерти, на барање на Кралското друштво, објавена во „Њу Сајантист“.

Истражувашето исто така проценува дека најмалку 1 процент од инфекциите, во истиот временски период, се пациенти во болници, а најмалку 6 отсто се во старски домови.

Според истражувањето, засега не се собрани доволно податоци за да се утврдат начините на ширење на коронавирусот во болниците. Исто така не е јасно во која мера, заразата добиена во болниците и социјалните установи, влијае на ширењето на коронавирусот во пошироката заедница.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

Секој десетти заболен од ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции со ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни, биле меѓу здравствени или...

Регион2 часа

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Македонија2 часа

Филипче: Се подготвуваат капацитети за есен – ќе се поставува модуларна амбуланта до Клиниката за пулмологија

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека здравствениот систем веќе се подготвува за нов бран на ковид наесен во однос...

Македонија2 часа

Управниот суд ја отфрли тужбата на Наќе Чулев против Владата

Владата соопшти дека како тужена страна го доби решението од Управниот суд, со кое тужбата на тужителот Министерство за внатрешни...

Свет3 часа

Мелбурн ставен во карантин поради коронавирусот

Вториот по големина австралиски град, Мелбурн, ќе биде ставен под карантин поради коронавирусот, пренесе агенцијата АФП. Засега нема повеќе информации...

Свет3 часа

Коронавирусот може да се пренесе преку воздухот, тврдат 239 научници во отворено писмо до СЗО

Ако е точно дека коронавирусот се пренесува преку воздухот, тоа значително ќе влијае на мерките за нејзина контрола, пишува „Њујорк...

Македонија13 часа

„Правда за Кољо“ – нов протестен марш во Аеродром

Стотина млади лица вечерва одржуваа протестен марш од скопската населба Аеродром до кривичниот суд, носејќи транспарент „Правда за Кољо“. Граѓаните,...

Македонија14 часа

Шилегов: И вториот тест е негативен, невидливиот противник е победен

„Вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид-19. Како и вчерашниот, и денешниот е негативен.И официјално, невидливиот противник е...

Свет15 часа

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од Ковид-19

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со...

Регион16 часа

Во Србија шест лица починаа од коронавирус, регистрирани 289 новозаразени

Во последните 24 часа во Србија од ефектите на коронавирусот починаа уште шест лица, додека  регистриранисе  289 новозаразени лица, соопшти...

Македонија19 часа

ДИК со герила-акција во Охрид и Струга: Ти си на ред! Гласај безбедно!

Државната изборна комисија ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните предвремени парламентарни избори 2020. Со герила-акција, за првпат...

Македонија20 часа

Во просек 13 отсто од тестираните на коронавирус во земјата се позитивни

Во просек 13 отсто од тестираните на Ковид-19 се позитивни, а неделно се прават 8.000 теста, истакна министерот за здравство,...

Македонија21 час

(Интервју) Бачев: Ќе коалираме со онаа партија што ќе се залага за враќање на уставното име

Поништување на преспанскиот договор, поништување на договорот со Бугарија, враќање на уставното име на државата – се црвените линии под...

Македонија21 час

Обвинителот Бубевски заболен од коронавирус, Фатиме Фетаи е во самоизолација

Обвинителот Гаврил Бубевски, кој беше дел од СЈО, а сега е дел од скопското Обвинителство и ги застапува предметите „Насилство...

Регион21 час

Чедомир Јовановиќ објави фотографија од болница: Уморен сум, сè уште ми е неопходен кислород

Лидерот на српската Либерално-демократска партија ЛДП, Чедомир Јовановиќ, се огласи на „Твитер“ од Клиниката за инфективни болести во Белград, каде...

Македонија22 часа

Петмина починати и 78 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Санчез: Се надевам дека по 15 јули, Северна Македонија ќе остане со проевропска влада

Се надевам дека по изборите на 15 јули, Северна Македонија ќе продолжи со ваква проевропска влада, влада што ќе остане...

Регион24 часа

(Видео) И покрај забраната, Грција им дозволи влез на српските туристи кои со часови чекале на граница

Грција донесе одлука од денеска од 6 часот наутро повторно да ги затвори границите за Србија по порастот на бројот...

Топ1 ден

Притвор за двајцата скопјани што киднапираа Италијанка

Судот им определи притвор од осум дена на двајцата скопјани што киднапираа Италијанка. Тие се осомничени за кривично дело противправно...

Култура1 ден

Почина легендарниот композитор Енио Мориконе

Познатиот италијански композитор Енио Мориконе почина на 91-годишна возраст. Мориконе се смета за еден од највлијателните филмски композитори од доцните...

Досие