Контакт

Свет

Легендарната сина птица на „Твитер“ оди во историјата, Маск со ново лого за апликацијата

Објавено пред

Илон Маск откри ново лого за „Твитер“ избирајќи Х направено во „минималистички артдеко-стил“ како дел од ребрендирањето на платформата.

dobivaj vesti na viber

Сопственикот на „Твитер“ изјави дека дизајнот ќе биде променет, „најверојатно ќе се промени подоцна, дефинитивно ќе биде дотеран“, напиша тој на „Твитер“.

Извршниот директор на „Твитер“, Линда Јакарино, го потврди изборот во понеделникот.

„Х е тука! Ајде да го направиме тоа“, напиша таа на својот профил.

Маск побарал од своите 149 милиони следбеници идеи за дизајн и се чини дека го избрал логото, кое го покажа во видеото во неделата.

Логото Х долго време е опсесија на Маск и е неговото име за „апликацијата за сè“, што тој вети дека ќе ја лансира во одреден момент – и се верува дека ќе ја користи платформата на „Твитер“ за да го стори тоа.

Патем, некои корисници веќе го гледаат логото X кога ја отвораат страницата или апликацијата на „Твитер“, а други сè уште ја гледаат старата сина птица.

„Набргу ќе се збогуваме со брендот ‘Твитер’ и постепено со сите птици“, објави вчера Маск на таа социјална мрежа.

Во таа пригода тој изјави дека сака да го смени логото на „Твитер“ и ги праша своите милиони следбеници дали би сакале бојата на заднината на страницата да се промени од сина во црна.

„Х е иднината на неограничените интеракции… глобален пазар за идеи, стоки, услуги и можности“, објави вчера Линда Јакарино на „Твитер“.

Оригиналното лого на „Твитер“, сината птица, е дизајнирано во 2012 година и сè уште може да се види на оваа платформа.

Свет

Рјабков за можноста Русија да распореди нуклеарно оружје поради американските ракети: „Ништо не е исклучено“

Објавено пред

Официјална Москва денеска соопшти дека не исклучува распоредување ракети, вклучително и оние со нуклеарни боеви глави, како одговор на американското распоредување на ракети со долг дострел во Германија.

dobivaj vesti na viber

Ова го потврди рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесува руски Интерфакс и извештаите на Европската правда.

Рјабков во интервјуто се осврна на изјавите на германскиот министер за одбрана Борис Писториус кој рече дека американските ракети кои ќе бидат распоредени во Германија ќе бидат конвенционални, односно ненуклеарни. На прашањето дали Русија размислува за распоредување нуклеарни ракети, Рјабков рече: „Не исклучуваме ниту една опција“.

Рускиот функционер, исто така, ги обвини Германија и САД за „целосно напуштање на системот на договори за контрола на оружјето“.

„Во овој случај, земајќи ги предвид збирните можности на земјите-членки на НАТО, ние мора да ги калибрираме нашите одговори избегнувајќи внатрешни проверки за тоа што, каде и кога нешто може и треба да се распореди. Тоа значи дека нашиот избор на одговор треба да биде најширок можно“, изјави висок функционер на руското МНР.

За време на неодамнешниот самит на НАТО во Вашингтон, беше објавено дека САД и Германија се договориле, меѓу другото, да распоредат ракети со долг дострел Томахавк во Германија за зајакнување на одвраќањето и заштита на нивните сојузници во НАТО.

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поздрави планот за распоредување американски ракети со долг дострел во неговата земја. Шолц рече дека одлуката „совршено се вклопува во безбедносната стратегија на германската влада“.

Прикажи повеќе...

Свет

Новиот британски премиер: Брегзит беше стратешка грешка

Објавено пред

Британскиот премиер Кеир Стармер сака да ги ресетира односите на неговата земја со Европската унија, да ги обнови врските и да воспостави меѓусебна доверба.

dobivaj vesti na viber

„Сакаме да работиме со секој од вас за да ги обновиме нашите односи, повторно да го откриеме нашиот заеднички интерес и да ги обновиме врските на доверба и пријателство“, рече Стармер, обраќајќи им се на лидерите од цела Европа на почетокот на самитот на Европската политичка заедница, форум, што обединува 47 европски земји.

Новиот лабуристички премиер, кој ја презеде функцијата пред десет дена, сака да ги постави односите на неговата земја со ЕУ на нова основа по Брегзит, но смета дека Велика Британија нема повторно да се приклучи на европскиот единствен пазар или на царинската унија за време на неговиот живот.

„Британија е подготвена да работи со вас, фокусирајќи се не на нашите разлики, туку на вредностите што ги споделуваме“, рече Стармер. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, на новинарско прашање кога пристигнал на самитот, колку време ќе биде потребно за ресетирање на враќањето, одговори дека тоа ќе биде „долг процес“.

„Тоа ќе биде долг процес. Јас лично се спротивставив на Брегзит, мислам дека тоа беше стратешка грешка на Обединетото Кралство. Сега работата е завршена и мислам дека е многу добро што имаме можност повторно да размислиме како може да се реструктуираат односите во политичка и економска смисла“, рече Стармер.

Стармер рече дека самитот е можност за сите да им кажат „никогаш повеќе“ на шверцерите, „криминална империја која дејствува во секоја од земјите што ги претставувате, профитирајќи од човечката беда и очај, подготвена да испрати невини луѓе во смрт“.

Стармер ги поздрави напорите на украинскиот претседател Володимир Зеленски да ги „зачува европските вредности“, нагласувајќи дека ќе има поддршка „се додека е потребно“.

Прикажи повеќе...

Свет

Урсула фон дер Лајен доби нов мандат на чело на Европската комисија

Објавено пред

Европскиот парламент денеска ја избра Урсула фон дер Лајен за нов мандат на чело на Европската комисија.

dobivaj vesti na viber

Во Европскиот парламент мнозинството пратеници гласаа за 65-годишната политичарка од ЦДУ, со што и официјално беше потврдена нејзината номинација од шефовите на држави и влади на земјите-членки на ЕУ.

Од 701 глас таа доби 401 за, 284 против, додека останатите беа воздржани или празни ливчиња. Границата за шеф на комисијата беше 360 гласа, пренесуваат медиумите во регионот.

Во 2019 година постигна мнозинство со само девет гласа повеќе од потребното.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...

Македонија2 часа

Претседателката кај пожарите на Серта: Кога ќе престанат огновите, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризите

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова бара веднаш да се препрочита Законот за управување со кризите и целосно преиспитување на организацијата внатре, со...

Македонија4 часа

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ4 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија7 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија8 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура9 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет9 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа9 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион10 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет11 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија21 час

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија1 ден

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија1 ден

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија1 ден

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија1 ден

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...