Контакт

Европа

Лидерите на ЕУ се залагаат за итна примена на засилувачките дози

Објавено пред

Лидерите на ЕУ на состанокот на Советот на Европа во Брисел заклучија дека употребата на засилувачките дози е итна и е важна за борбата против коронавирусот.

Во заклучоците од самитот се наведува и важноста од координирање на активностите за да се осигури дека ковид-сертификатите ќе продолжат да гарантираат непречено патување.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, нагласи дека се очекува од средната на јануари сојот омикрон да биде доминантна варијанта на коронавирусот во рамките на ЕУ.

Европа

Италијански лекари и стоматолози кои не се целосно вакцинирани се суспендирани од работа

Објавено пред

Околу 1.900 италијански лекари и стоматолози се суспендирани од професионалното здружение на земјата поради неусогласеност со законите со кои се бара да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19, вклучително и бустер.

Тоа изнесува 0,4 отсто од вкупното членство, но од здружението велат дека околу 30.000 други членови се уште не ја завршиле вакцинацијата. Здружението истакна дека некои од нив можеби не го прекршуваат законот затоа што можеби биле позитивни и сега не можат да ја примат вакцината или можеби имаат здравствени причини што не можат да се вакцинираат. Други чекаат да добијат дополнителна доза најмалку четири месеци по последната вакцинација.

„ Ова е бројка што не ја покажува реалната состојба на здравствените работници кои не ги почитуваат правилата“, вели Филипо Анели, претседател на здружението.

Италија бара сите здравствени работници, наставници, полицајци, припадници на вооружените сили и оние кои обезбедуваат услуги за жителите на домовите за стари лица да бидат целосно вакцинирани. Исто така, бара сите луѓе на возраст над 50 години да бидат целосно вакцинирани или неодамна закрепнати од болеста за да имаат пристап до услуги како што е јавниот превоз.

Здравствените работници мора да примат бустер доза за да бидат целосно усогласени, според законот усвоен од италијанската влада минатиот месец.

„ Суспензијата на невакцинираните лица од лекарското стручно здружение не треба да се сфати како казна. Целта, како што вели законот, е да се заштити јавното здравје и да се одржат соодветни безбедносни услови при пружањето на нега“ порача Анели.

Прикажи повеќе...

Европа

Нови мерки против коронавирусот во Франција

Објавено пред

На луѓето кои не биле вакцинирани против Ковид-19 во Франција веќе не им е дозволен пристап до ресторани, барови, туристички места и спортски објекти, освен ако неодамна не го прележале вирусот.

Новиот закон, кој стапи на сила денеска, бара дозвола за вакцинација, што е од централно значење за владината стратегија за борба против коронавирусот, пренесува АП.

Франција има најголем дневен број на заразени со вирусот во Европа, а болниците сè уште се полни со луѓе со вирусот, иако бројот на луѓе во одделенијата за интензивна нега е намален во последните денови.

Владата неодамна воведе неколку нови ограничувања, фокусирајќи се првенствено на пропусницата за вакцинација одобрена од францускиот парламент и Уставниот совет минатата недела.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија избира нов претседател – Марио Драги фаворит

Објавено пред

Во Италија денеска почнува процесот за избор на нов претседател, а за фаворит се смета актуелниот премиер Марио Драги.

Според „Ројтерс“, постои загриженост меѓу италијанските политичари дека резултатот може да предизвика нова политичка несигурност во третата по големина економија во еврозоната, која се соочува со оживување инфекции и смртни случаи од коронавирус.

Околу 1.009 членови на двата дома на парламентот, Претставничкиот дом и Сенатот, и претставници на регионите и автономните покраини, ќе почнат да гласаат во 15 часот по локално време во првиот круг од изборите за наследник на Серџо Матарела.

Марио Драги, кој важи за фаворит, не може да ги извршува двете функции, а во Рим веќе со недели се преговара за тоа како ќе продолжи да работи неговата влада, во која се застапени речиси сите поголеми партии во парламентот.

Премиерот Драги е на чело на владата на национално единство и јасно стави до знаење дека би сакал да ја преземе таа функција.

Сепак, некои партии, наводно, се сомневале дали да го поддржат поради страв дека неговото заминување може да предизвика политички превирања и предвремени избори.

Поранешниот премиер Силвио Берлускони во саботата објави дека ја повлекува кандидатурата, а ниту десничарските, ниту левичарските партии сè уште не се договориле за заеднички кандидат.

Затоа, тешко дека одлуката ќе биде донесена на првиот ден од гласањето, бидејќи на победникот на тајното гласање во парламентот му е потребно двотретинско мнозинство во кој било од трите изборни круга.

Меѓу оние кои се сметаат за можни кандидати се поранешниот претседател на Долниот дом на парламентот Пјер Фердинандо Касини, поранешниот премиер Џулијано Амато и претседателката на Сенатот Марија Елизабета Алберти Каселати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија1 час

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија2 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија2 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија3 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет3 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија4 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет4 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија4 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет5 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет5 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет6 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија17 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија18 часа

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет20 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија22 часа

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Свет1 ден

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

Алберт Бурла, извршен директор на компанијата „Фајзер“, рече дека годишната вакцинација против короната би била подобра опција од почестите засилувачки...

Регион1 ден

Вучиќ добил список со седум лица кои му спремале атентат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синoќа се обрати до јавноста по обелоденувањето на веста дека бил подготвуван атенатат врз него....

Досие