Контакт

Свет

Лукашенко: Можно е белоруските сили да им помогнале на мигрантите да преминат во Полска

Објавено пред

Белорускиот претседател, Александар Лукашенко, во интервју за Би-би-си изјави дека е апсолутно можно неговите сили да им помогнале на мигрантите да преминат во Полска, но негира дека мигрантите биле повикани.

Во ексклузивното интервју во претседателската палата во Минск тој рече: „Мислам дека тоа е апсолутно можно. Ние сме Словени. Имаме срца. Нашите сили знаат дека мигрантите одат во Германија. Можеби некој им помогнал, нема да се занимавам со тоа“.

Сепак, тој негира дека повикал илјадници мигранти да дојдат со цел да биде предизвикана гранична криза.

„Им кажав дека нема да притворам мигранти, да ги држам на граница и ако продолжат да доаѓаат, нема да ги спречувам повеќе бидејќи тие не доаѓаат во мојата земја, тие одат во вашата. Тоа е она што сакам да го кажам. Но, не ги поканив овде. И да бидам искрен, не сакам да одат преку Белорусија“, рече белорускиот претседател.

Лукашенко е на власт од 1994 година, но неговиот последен реизбор во август 2020 година беше оспорен од страна на ЕУ.

Унијата го обвинува за оркестрирање на мигрантската криза на границата со Полска, Литванија и со Летонија како одговор на европските санкции за брутално задушување на протестите на опозицијата.

Свет

Најмалку 14 лица загинаа во вулканска ерупција на островот Јава

Објавено пред

Најмалку 14 лица загинаа во ерупцијата на вулканот Семеру на индонезискиот остров Јава, а околу 1,3 илјади луѓе се евакуирани, соопшти Агенцијата за ублажување на катастрофу (БНПБ).

Официјални лица велат дека се повредени 56 лица, а повеќето се со изгореници, пренесува Ројтерс.

Семеру во саботата исфрли големи количества гас, пареа и пепел што ги прекри околните села во провинцијата Источна Јава и ги принуди луѓето да бегаат во паника.

Спасувачките екипи трагаат по жртви во области покриени со слоеви пепел.

Ерупцијата уништи згради и го прекина сообраќајот преку стратешкиот мост што поврзува две области во блиската област Лумајанг со градот Маланг, соопштија властите.

Семеру е висок повеќе од 3,6 илјади метри и е еден од речиси 130-те активни вулкани во Индонезија.

Прикажи повеќе...

Европа

Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Објавено пред

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел.

Учесниците на маршот протестираа против Ковид мерките објавени во петокот, трета недела по ред, кога владата ги заостри рестрикциите поради последното зголемување на новозаразените со Ковид-19.

Повеќето од демонстрантите, кои марширале мирно, се разотишле кога околу стотина од нив налетале на полицијата која го блокирала пристапот до зградата на Европската комисија.

По краткиот судир со полицијата, демонстрантите ги гаѓале полицајците со ѓубре и други предмети, вклучително и велосипеди, а запалиле и петарди и факели.

Полицијата морала да употреби водени топови и солзавец за да ги растера. Засега нема информации дали има повредени.

Прикажи повеќе...

Свет

Омикрон потврден во 15 американски сојузни држави

Објавено пред

Омикрон досега е потврден во 15 американски сојузни држави, но сојот делта останува доминантен во повеќето случаи низ целата земја, објави денеска директорката на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), Рошел Валенски.

“Знаеме дека имаме неколку десетици случаи (омикрон) и будно ги следиме. И секој ден слушаме за сè поверојатни случаи, па тој број веројатно ќе расте ” изјави директорот на ЦДЦ во интервју за АБЦ Њуз, пренесува Ројтерс.

Валански изјави дека се потребни повеќе податоци и дека омикронскиот сој на коронавирус е потврден во Калифорнија, Колорадо, Конектикат, Хаваи, Мериленд, Масачусетс, Минесота, Мисури, Небраска, Њу Џерси, Њујорк, Пенсилванија, Јута, Вашингтон и Висконсин. .

Валенски рече дека делта сојот на коронавирусот е оној што претставува најголем дел од случаите во САД, а бидејќи, како што наведе, се знае дека вакцините штитат од хоспитализација и смрт, здравствените власти се надеваат дека ќе ги ублажат последиците од омикрон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија4 часа

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија4 часа

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион6 часа

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ7 часа

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет7 часа

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Топ7 часа

МВР со апел: Граѓаните да не користат петарди, казните се од 200 до 500 евра

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се...

Свет8 часа

Си-Ен-Ен го отпушти најпознатиот водител Крис Куомо, брат на поранешниот гувернер на Њујорк

Американската медиумска куќа Си-Ен-Ен во саботата објави дека водителот Крис Куомо е отпуштен и дека одлуката веднаш стапува на сила....

Македонија21 час

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет24 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет1 ден

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет1 ден

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија1 ден

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија1 ден

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион1 ден

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ1 ден

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет1 ден

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа1 ден

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет1 ден

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет2 дена

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Досие