Контакт

РЕ-Здрави навики

Луѓето што ги следеле правилата на Ковид-19 имаат најлошо ментално здравје, покажува истражување

Објавено пред

Луѓето што строго ги почитувале правилата за карантин за време на пандемијата на Ковид имаат најлошо ментално здравје денес, покажува студијата објавена од британски „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Оние што внимателно ги следеа ограничувањата кога почна пандемијата имаат поголема веројатност да страдаат од стрес, анксиозност и депресија, открија академици од Универзитетот „Бангор“.

Како што открија, луѓето со квалитети на грижа, чувствителност и свесност за потребите на другите најригорозно се придржувале до протоколот за карантин.

РЕ-Здрави навики

Нутриционист предупредува дека не треба да го јадеме ова популарно овошје за појадок

Објавено пред

Ако сте како повеќето, брзате наутро и појадувате нешто што може да се јаде во движење. Затоа, бананите се популарен избор, но според нутриционистот Дерил Џофре, тие треба да се избегнуваат наутро.

dobivaj vesti na viber

„Бананите изгледаат како совршен избор, но имаат 25 проценти шеќер и се умерено кисели. Тоа на почетокот ќе ви даде енергија, но набргу ќе бидете уморни и гладни“, рекол тој за Бирд.

Така, иако бананите се полни со калиум и витамин Б6 и немаат холестерол и сол, тие нема да ја одржат нашата енергија во текот на денот. Џофре советува да ги комбинирате со извори на здрави масти, како што се јаткасти плодови, семки, авокадо, маслинки и јајца.

Националната медицинска библиотека на САД составува голем број студии што откриле дека јадењето банани за појадок е проблематично бидејќи тие се поврзани со зголемување на нивото на шеќерот во крвта. На прво место треба да бидат внимателни пациентите со дијабетес тип 2, чие ниво на шеќер може сериозно да се промени доколку секој ден јадат банани.

Прикажи повеќе...

РЕ-Здрави навики

Колку се опасни енергетските пијалаци за децата?

Објавено пред

Енергетските пијалоци, односно газираните пијалаци со додаден кофеин, се честа појава на пазарот. Поради нивното колоритно пакување и слаткиот вкус, тие се многу привлечни за децата (но и за возрасните), пренесува n1.

dobivaj vesti na viber

И додека нивните ефекти врз возрасните се добро познати, научниците од Јужна Кореја и САД сакаа да утврдат како тие влијаат на децата.

Студијата, објавена во списанието Substance Use and Abuse, анализира повеќе од 2.000 деца во САД на возраст меѓу девет и десет години и како потрошувачката на енергетски пијалаци влијае на нивното однесување.

Научниците открија дека децата што секојдневно пијат газирани пијалаци со кофеин се поимпулсивни, имаат слаба работна меморија – и што е загрижувачки, почесто се обидуваат да пијат алкохол на помлада возраст.

Нашите наоди сугерираат дека секојдневното пиење газирани сокови со кофеин кај децата исто така влијае на порано користење забранети супстанции во блиска иднина, рече Мина Књон, студент по психологија на Националниот универзитет во Сеул и главен автор на студијата.

Едно можно објаснување е дека состојките содржани во кофеинската сода (кофеин и шеќер) може да предизвикаат токсичен ефект врз мозокот правејќи го поединецот почувствителен на зајакнувачките ефекти на потешките супстанции, како алкохолот.

Тие исто така ја испитувале мозочната активност на децата, од кои било побарано да извршат одредени задачи за да ги проценат нивната работна меморија и нивото на импулсивност.

Истражувачите откриле дека децата што секојдневно пијат енергетски и газирани пијалаци се поврзани со невробихејвиористички фактори на ризик за злоупотреба на супстанции, како што се повисоки резултати за импулсивност и послаба работна меморија.

Тие исто така откриле дека овие деца имаат двојно поголема веројатност да се обидат да почнат да пијат алкохол во рок од една година.

Нивното истражување сугерира дека пијалаците со кофеин се првиот чекор кон консумирање алкохол.

Сепак, тие предупредуваат дека децата што продолжуваат да користат посилни супстанции се веќе генетски предиспонирани за однесување што предизвикува зависност. Имено, детето веќе би можело да има слаба контрола на импулсите, дури и пред да проба газирани сокови.

Прикажи повеќе...

РЕ-Здрави навики

СЗО: Осаменоста станува глобален здравствен проблем

Објавено пред

Светската здравствена организација (СЗО) ја прогласи осаменоста за глобална здравствена закана, а експертите предупредуваат дека нејзиното влијание врз смртноста е еквивалентно на пушење 15 цигари дневно.

dobivaj vesti na viber

„Осаменоста ги надминува границите и станува глобален јавноздравствен проблем, кој влијае на секој аспект на здравјето, благосостојбата и развојот. Социјалната изолација не познава ниту возраст ниту граници“, изјави претставникот на Африканската унија во СЗО, Кидо Мпемба, пренесува „Гардијан“.

Американскиот хирург Вивек Марти истакнува дека здравствените последици од осаменоста се исто толку лоши како и пушењето 15 пури дневно и дека се посериозни од оние поврзани со дебелината и физичката неактивност.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ2 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија2 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија3 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија5 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија5 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ7 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија8 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија8 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија8 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија8 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија20 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија20 часа

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија21 час

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија1 ден

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....