Контакт

Свет

Мадуро нема да испрати делегација на преговори со опозицијата

Објавено пред

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, го откажа учеството на владината делегација на преговори со претставници на опозицијата на Барбадос.
Претставници на Владата нема да отпатуваат на Барбадос, како протест поради новите санкции на САД.

„Иако опозициската делегација, која ја предложи пратеникот Хуан Гваидо, е на Барбадос…претседателот Николас Мадуро одлучи да не ја испрати делегацијата на Венецуела, поради сериозната и брутална агресија на администрацијата (на претседателот на САД) на Трамп против Венецуела“, се наведува во соопштението на претседателот.

Делегацијата на Владата и опозицијата би требало денеска и утре на Барбадос да се сретнат за да ги продолжат разговорите под покровителство на Норвешка.

САД во вторникот го замрзнаа целиот имот на Владата на Венецуела.

Европа

Романија: Уапсени 36 мигранти во обид илегално да ја преминат границата со Унгарија

Објавено пред

Романската гранична полиција уапси 36 мигранти на граничниот премин Надлац II во последните 24 часа кои се обиделе илегално да ја преминат границата со Унгарија, пеш или скриени во камиони.

Во два камиони управувани од Романец и Турчин, граничната полиција откри осум мигранти кои биле скриени меѓу индустриските машини и кутии со козметика кои биле транспортирани во Германија и Франција, пренесува агенцијата „Агерпрес“.

Граничната полиција во Арад соопшти дека се фатени мигранти од Авганистан и Сирија и дека се на возраст меѓу 20 и 32 години.

Неколку други групи мигранти беа фатени во областа Надлац, вкупно 28 лица, кои беа во близина на граничната линија и имаа намера илегално да ја преминат границата.

Утврдено е дека се државјани на Мароко, Еритреја, Етиопија, Авганистан, Сирија, Того, Ирак, Иран и Тунис, на возраст од 11 до 37 години.

И во двата случаи романските власти спроведуваат истрага.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата Франциско: Заминувам во Ирак, не смееме да ги изневериме луѓето

Објавено пред

Папата Фрањо изјави дека во петок заминува во Ирак, каде што на неговиот претходник Јован Павле во 2000 година не му беше дозволена посета.

Папата ги замоли верниците да се молат неговата „посета да се одржи на најдобар можен начин и да ги донесе посакуваните плодови“.

„Веќе некое време сакам да ги запознаам луѓето кои страдаа толку многу и да ја запознаам тамошната маченичка црква“, рече папата.

Ирачката малцинска христијанска заедница со години е погодена од војни и репресии од страна на џихадистите од Исламска држава.

Папата сака да го посети Мосул, каде црквите сè уште носат лузни од конфликтот, пренесува Ројтерс.

„Народот во Ирак нè чека. Го чекаа и папата Јован Павле Втори, на кого не му беше дозволено да оди. Луѓето не смеат да се изневерат повторно. Се молиме овој пат да помине добро”, рече папата Фрањо.

Околу 10 000 војници ќе бидат ангажирани во Ирак за да го заштитат папата, кој најверојатно ќе се движи со оклопни возила. Поради рестриктивните мерки поради коронавирусот, ограничен е бројот на луѓе кои ќе можат да го видат Папата.

Прикажи повеќе...

Регион

Српскиот патријарх Порфириј превентивно во изолација

Објавено пред

Српскиот патријарх Порфириј ќе биде во изолација во наредните денови.

Мерката е превентивна, а следува по консултација со лекари, соопштија денеска од неговиот кабинет.

„Патријархот претходните денови бил во контакт со свештеник за кој подоцна се покажало дека има лесна и асимптоматска форма на Ковид-19“, соопшти Српската православна црква.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион3 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет3 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион4 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет4 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа4 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет5 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија20 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија22 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет1 ден

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Досие