Контакт

Свет

Макрон: Силно ја осудувам руската нелегална анексија на украинските региони

Објавено пред

Франција им се придружи на земјите што ја осудија анексијата на четири региони.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението од Елисејската палата се наведува дека францускиот претседател Емануел Макрон најостро го осудува заземањето на Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

„Силно ја осудувам руската нелегална анексија на украинските региони Донецк, Луганск, Запорожје и Херсон. Ова е сериозно кршење на меѓународното право и на украинскиот суверенитет“, напиша Макрон на „Твитер“.

Во соопштението тој чин се опишува како „сериозно кршење на меѓународното право и суверенитетот на Украина“.

„Франција се спротивставува на овие анексии и стои на страна на Украина со цел да ги врати својот целосен суверенитет и целата нејзина територија наспроти руската агресија“, додаваат во соопштението.

Свет

Бајден се сретна со Јулија Навални: Утре нови големи санкции за Русија како одговор на смртта на Алексеј

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Сан Франциско се сретна со Јулија и Даша Навални за да им изрази искрено сочувство за нивната загуба по смртта на Алексеј Навални во руски затвор.

dobivaj vesti na viber

„Денеска се сретнав со Јулија и Даша Навални, најблиските на Алексеј Навални, за да изразам сочувство за нивната катастрофална загуба. Наследството на храброста на Алексеј ќе живее во Јулија и Даша и во безброј луѓе низ Русија кои се борат за демократија и човекови права“, напиша Бајден на социјалната мрежа „Икс“.

За време на средбата, американскиот претседател потврди дека неговата администрација утре ќе објави нови големи санкции кон Русија како одговор на смртта на Алексеј, руската репресија и агресија и нејзината брутална и незаконска војна во Украина.

Патем, по смртта на Навални, Бајден рече дека рускиот претседател „Владимир Путин е одговорен“ и најави дека во петок ќе објави голем пакет санкции како би ја повикал Русија на одговорност.

Откако руската затворска служба минатиот петок објави дека Навални починал во руска казнена колонија, Јулија објави видео во кое го обвинува Кремљ дека го убила нејзиниот сопруг и го прикрива со тоа што не му го предала брзо телото на неговото семејство.

„Пред три дена Владимир Путин го уби мојот сопруг“, рече 47-годишната вдовица во долго видео објавено на „Јутјуб“ пред да се сретне со министрите за надворешни работи на Европската унија во понеделник во Брисел.

Јулија Навални рече дека руските власти чекаат трагите од „уште еден Новичок на Путин“ да го напуштат неговото тело – мислејќи на воениот нервен агенс што се користеше за труење на Навални во 2020 година.

Прикажи повеќе...

Европа

Партијата на Орбан го предложи првиот човек на Уставниот суд за нов претседател на Унгарија

Објавено пред

Унгарската владејачка партија Фидес го номинираше претседателот на Уставниот суд, Тамаш Суљок, за нов претседател на земјата, на местото на Каталин Новак, која поднесе оставка овој месец, објави денеска владиниот портпарол на „Икс“.

dobivaj vesti na viber

Новак, долгогодишен сојузник на конзервативниот премиер Виктор Орбан, поднесе оставка на 10 февруари по силниот јавен притисок за помилување на човек осуден за помагање при прикривање на сексуална злоупотреба во дом за деца. Скандалот предизвика големи протести минатата недела.

„Денеска, по внимателно разгледување на состанокот на парламентарната група, Мате Кочис ја објави номинацијата на д-р Тамаш Суљок, претседател на Уставниот суд, за претседателски кандидат на владата“, рече портпаролот.

Претседателот на парламентот ќе одлучи кога парламентот, во кој Фидес има големо мнозинство, ќе го избере Суљок на оваа главно церемонијална функција. Гласањето треба да се одржи во март.

Опозициските партии се уште не ги предложиле своите кандидати. Суљок е претседател на Уставниот суд од 2016 година.

Прикажи повеќе...

Свет

И Германија и Франција го поддржаа холандскиот премиер за шеф на НАТО

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржа Марк Руте како генерален секретар на НАТО. Холандскиот премиер во заминување е „извонреден кандидат“, според портпаролот на Шолц, Штефен Хебестрајт.

dobivaj vesti na viber

„Канцеларот Шолц го поддржува назначувањето на Марк Руте за нов генерален секретар на НАТО“, објави Хебестрајт на платформата „Икс“, наведувајќи го „огромното искуство на Руте, неговата голема експертиза во безбедносната политика и неговите силни дипломатски вештини“.

Потврдата на Берлин следи по интензивната 24-часовна дипломатска кампања за зајакнување на поддршката за Холанѓанецот, во услови на неподготвеност од група од околу 10 земји, вклучувајќи ги и источноевропските земји како Унгарија и Турција. Политико првпат објави во средата дека две третини од сојузниците на НАТО сега го поддржуваат Руте.

САД го поддржаа холандскиот лидер, а еден официјален претставник рече дека претседателот Џо Бајден го поддржува Руте, како што објави Политико. Следеше Обединетото Кралство, а подоцна и Франција, каде што висок функционер рече дека претседателот Емануел Макрон бил прв поддржувач на назначувањето на Холанѓанецот на таа улога, откако го прашувал за таа функција минатата година.

На Руте ќе му треба поддршка од сите сојузници во НАТО пред да биде номиниран за наследник на Јенс Столтенберг, кој се очекува да се повлече во октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

„Изјавата на Ахмети за „големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени...

Македонија6 часа

Застарува предметот „Моќник“, во кој е обвинет Антонијо Милошоски

Предметот „Моќник“, во кој е обвинет пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, застарува, соопшти Кривичниот суд. „Поради интерес на медиумите и...

Македонија7 часа

Синдикатот ги повика пратениците: Не гласајте измени со кои судската администрација нема да добие покачување на платата од 2.000 денари

Претседателката на Независниот синдикат на судска администрација, Јасмина Величкова, ги повика пратениците да не ги гласаат законските измени со кои...

Македонија7 часа

Лекарската комисија не дала прецизно мислење од што треба да се лекува Леонид, Фондот за здравство вина гледа и во законот

Вината за случајот со младиот Леонид, Фондот за здравство ја гледа во првостепената лекарска комисија која го донела конзилијарното мислење,...

Македонија9 часа

Манолева за Леонид Индов: Родителите немаат побарано мислење дали е можно лекувањето или рехабилитацијата да се заврши кај нас

Иако семејството на 18-годишниот Леонид Индов покажа конзилијарно мислење во кое стои дека во земјата се исцрпени сите можности за...

Македонија9 часа

Граѓаните се во агонија, време е за женска димензија во политиката, рече Силјановска-Давкова

Сакам jавно да изразам благодарност до сите свои колеги и колешки кои ме уверуваа дека сум добро решение за кандидатка...

Македонија9 часа

Апанажа за Ковачевски и Спасовски во период од една година – ќе добиваат по 2.500 евра месечно

Комисијата за избори и именување во Собранието ги прифати барањата на поранешниот премиер и министер за внатрешни работи, Димитар Ковачевски...

Македонија10 часа

Мијалков ослободен од обвинението за „Трезор“

Основниот кривичен суд Скопје донесе ослободителна пресуда за ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексначалникот на Петтата управа, Горан Грујовски, и...

Македонија10 часа

Во март ќе им се зголеми платата на сите вработени во здравствениот сектор, потврди Манолева

Лекарите, помошно-техничкиот персонал и административните службеници во здравствениот сектор ќе добијат повисоки плати во март, потврди денес заменик-министерката за здравство,...

Македонија11 часа

Бујар Османи ќе биде кандидат за претседател на ДУИ

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи, ќе биде кандидат за претседател на Демократската унија за интеграција, најави лидерот на партијата, Али...

Македонија11 часа

(Видео) Пратеници во инспекција: со стари дипломатски пасоши се поминува граница, со регуларните не

Пратениците Бране Петрушевски и Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ со автомобил тргнаа кон македонско-бугарската граница, со цел, како што велат, да...

Свет13 часа

Кучето на Бајден најмалку 24 пати каснало членови на Тајната служба

Кучето на американскиот претседател Џозеф Бајден најмалку 24 пати каснало агенти на американската тајна служба, кои се грижеле за безбедноста...

Свет14 часа

„Политико“: Повеќе од 20 земји сакаат холандскиот премиер да биде новиот шеф на НАТО

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна...

Свет14 часа

(Видео) Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите

Израелската полиција соопшти дека еден Израелец е убиен, а осум се ранети, од кои тројца потешко, во пукотница на автопатот...

Македонија14 часа

Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Ковачевски покажува дека ниту има демократски капацитет, ниту има култура и елементарно воспитание, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Без никаков повод, само...

Регион14 часа

Четири земјотреси ја погодија Хрватска за помалку од два часа

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска неколку минути по 7 часот, регистрира Сеизмолошкиот завод...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија1 ден

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија1 ден

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија1 ден

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...