Контакт

Свет

Макрон: Јас го убедив Трамп да остане во Сирија за време на нападите

Објавено пред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тој го убедил американскиот претседател Доналд Трамп да остане во Сирија пред да почнат Обединетите нации, Велика Британија и Франција со воздушните напади врз три региони, објави Си-ен-ен.

„Пред десет дена претседателот Трамп рече дека волјата на САД е да излезат од Сирија. Го убедивме дека е потребно да останат“, рече Макрон за време на двочасовното телевизиско интервју со неколку француски медиуми.

Во петокот САД, Франција и Обединетото Кралство започнаа серија бомбашки напади врз истражувачка лабораторија и два објекта за складирање поврзани со програмата на Сирија за хемиско оружје.
Сателитските слики на објектите, лоцирани западно од Хомс и во близина на главниот град Дамаск, пред и по нападите се чини дека покажуваат дека претрпеле голема штета.

Макрон истакна дека Франција исто така го убедила Трамп дека нападите мора да бидат ограничени само врз сомнителни места за хемиско оружје.
Пред нападите имало извештаи дека Трамп сакал посилни, пошироки акции во Сирија, но бил разубеден од неговиот тим за национална безбедност. Бомбардирањето беше осудено од страна на сирискиот сојузник Русија, која во саботата се обиде да поднесе барање до Советот за безбедност на Обединетите нации да се осуди агресијата врз арапската република, Сирија од страна на САД и нејзините сојузници.

Според изјавата на Кремљ, во телефонски разговор со иранскиот претседател Хасан Рохани за време на викендот рускиот лидер Владимир Путин изјави дека какви било понатамошни напади на САД во Сирија би можеле да доведат до хаос во меѓународните односи.

И Путин и Рохани се согласиле дека нападите на ракетите сериозно ја оштетиле можноста за политичко решение во Сирија, се вели во соопштението.

За време на интервјуто Макрон рече дека Путин е соучесник во наводната употреба на хемиско оружје од страна на Сирија.

„Тие самите не користеа хлор, но методично придонесоа за немоќта на меѓународната заедница да спречи употреба на хемиско оружје со дипломатски средства“, рече тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Вести

Русија тестира ново нуклеарно оружје

Објавено пред

Од

Руската војска тестира ново нуклеарно и друго оружје, вклучувајќи и ласерско, како и нуклеарнокрстосувачки ракети со неограничен дострел, соопшти руското Министерство за одбрана.

Во соопштението се наведува дека е тестирана ракетата „буревестник“ и дека е спремна за пробни летови. Воени функционери навеле дека моментно го тестираат и ласерскиот систем на оружје „Пересвет“, како и подводниот дрон „посејдон“.

„Асошиетед прес“ укажува дека Министерството го објавило напредокот во развојот на оружјето неколку дена по самитот на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп.

Прикажи повеќе...

Вести

Лавров ја откажа посетата на Грција поради протерувањето на руските дипломати

Објавено пред

Од

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, ја откажа посетата на Грција бидејќи земјата протера два руски дипломата и им забрани влез на други двајца. Грција за овие четири лица утврдила дека го саботирале договорот за решавање на спорот за името со Македонија. Со ова стана неизвесна и посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Москва затоа што посетата на Лавров требало да биде подготовка за таа посета.

Поради кризата во руско-грчките односи, Ципрас денеска попладне имаше итна средба со министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас. По средбата беше соопштено дека Грција ќе одговори решително кога и да е повреден нејзиниот суверенитет. Во заедничкото соопштение по средбата беше наведено и дека грчката влада води стабилна политика за унапредување на односите со Русија.

Амбасадорот на Русија во Грција, Андреј Маслов, денеска изјави дека повеќе не е правилно Сергеј Лавров да ја посети Грција оваа есен. Тој рече дека и Русија има намера да протера грчки дипломати во знак на одмазда на протерувањето на руските дипломати, но не наведе ниту број ниту датум.

„Веќе соопштивме дека ќе преземеме противмерки. Не знам кога, колку и кој, но ќе има одмазда како што тоа вообичаено се прави во вакви случаи“, рече Маслов.

Портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, вчера ја обвини Грција дека учествува во валкани провокации во врска со влезот на Македонија во НАТО овозможен со договорот меѓу Скопје и Атина за името. Грција одговори дека изјавата на Захарова е карактеристичен пример за непочитување на другите земји и дека таквата негативна логика, меѓу другото, ги мотивирала четворицата руски државјани на активности што довеле до нивно протерување или до забрана за влез во Грција.

Прикажи повеќе...

Европа

Рација во Берлин против арапски клан

Објавено пред

Од

Полицијата во Берлин денеска спроведе рација против криминален арапски клан кој парите од кражби ги вложувал во недвижности и заплени 77 стана.

„Истрагата се води од 2014 година по голем грабеж во банка во Берлин кога на полицијата во очи ѝ паднаа членови на арапско семејство, кои и покрај тоа што живееле од социјална помош, купувале имот“, изјави јавниот обвинител Бернхард Микс.

Деветте милиони евра од грабежот никогаш не биле пронајдени, а истражителите веруваат дека најголемиот дел од парите е вложен во недвижности во Берлин.

Членовите на арапскиот клан се осомничени и дека се вмешани во кражбата на златникот „мејпл лиф“ тежок 100 килограми од берлинскиот музеј „Боде“. Златникот никогаш не е пронајден.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе над 400 амандмани за Изборниот законик, односно за новиот модел на избор на ДИК, кој попладнево беше...

Македонија8 часа

Власта бескомпромисна за амнестијата, од опозицијата велат дека не ни разговараат за тоа

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба рече дека нема да има амнестија ниту директна ниту индиректна. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија8 часа

(Видео) Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача Мицкоски

Да нема двосмислени прашања на референдумот, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но не одговори што мисли за референдумското прашање...

Македонија9 часа

(Видео) Заев: Броени се деновите до референдумот, решение за ДИК на следната лидерска средба

Разговорите на политичките лидери ќе продолжат в недела навечер или понеделник наутро. Премиерот Зоран Заев изјави дека очекува на следната...

Македонија9 часа

(Видео) Ахмети: Очекувам решение во наредните денови

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по лидерската средба, рече дека постојат разлики меѓу партиите и дека очекува храброст од сите...

Македонија9 часа

(Видео) Касами: Државата е во критична состојба

Беса цени дека државата е во критична состојба и во сериозна позиција за да продолжи со процесот за евроинтеграции, изјави...

Топ9 часа

Обвинение за три лица што тргувале со малолетничка и сексуално ја искористувале

Основното јавно обвинителство денеска до надлежен суд поднесе обвинение против еднa жена за сторено кривично дело трговија со дете, а...

Топ10 часа

Власта бара гаранции за успешен референдум, опозицијата реагира дека дошле неспремни на лидерска

По повеќе од два часа разговори, нема приближување на ставовите меѓу лидерите на партиите околу референдумот. Според неофицијалните информации што...

sovetnicka, vlada, dolg sovetnicka, vlada, dolg
Македонија11 час

(Видео) Советничка на Заев стопирала наплаќање долг кон приватна фирма, сопствениците ќе останат на улица

Петнаесет лица, сопственици на кумановската фирма „Кридеа“, стравуваат дека ќе станат  бездомници бидејќи испорачувале услуги за државната фирма „Економија Идризово“,...

Македонија12 часа

Власта и опозицијата едногласни – пратениците ја изгласаа Декларацијата за членство во НАТО

Со 76 гласа „за“, без „воздржани“ и „против“, пратениците ја изгласаа Декларацијата за поддршка на пристапниот процес за членство на Македонија...

Македонија13 часа

(Видео) Четворицата лидери пристигнаа на средбата во Клубот на пратеници

Во Клубот на пратеници почна лидерската средба, во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца од власта. На средбата учествуваат...

Македонија13 часа

Нема фер пристап на референдумот ако цензусот се книжи како „против“

Поважно од карактерот на референдумот е фактот дали политичките партии ќе ги почитуваат резултатите, велат експретседателот на Собранието, Стојан Андов,...

Македонија13 часа

Села нема покана, Касами доаѓа на лидерска

Денешната лидерска средба, која е закажана за напладне, треба да се одржи во формат четворица лидери, двајца од опозицијата, двајца...

Македонија15 часа

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет15 часа

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион15 часа

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет15 часа

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени од страна на спасувачки тимови на вчерашната прес-конференцијата...

Европа16 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија1 ден

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Досие