Контакт

Свет

Малолетник во Америка со пиштол убил жена и три деца

Објавено пред

Момче вооружено со пиштол убило три деца и една жена во дом во американската сојузна држава Јута, во петокот вечерта, додека петто лице е повредено и завршило во болница, јави „Еј-би-си њуз“.

Пукањето се случило во мирна населба во градот Грентсвил, посочи телевизискиот канал.

Полицијата сè уште се обидува да открие кој е кој во овој инцидент и што точно се случило за време на пукањето во петокот навечер. Инспекторите веруваат дека жртвите се роднински поврзани, а полицијата одби да објави какви било информации за напаѓачот освен дека е малолетник. Властите исто така соопштија дека сè уште не е утврден мотивот за нападот.

Полицијата добила повик за пукање и пристигнала на местото на настанот околу 7 часот навечер. Кога пристигнале, нашле тела на две девојчиња, едно момче и една жена. Напаѓачот и преживеаната жртва не биле во куќата. Подоцна откриле дека по пукањето, во куќата дошол маж кој преживеаната жртва и момчето што пукало ги пренел во болница.

Полицијата го уапсила момчето и го одвела во центар за притвор на малолетни лица, додека повредениот во моментов е во болница и е во стабилна состојба. Лицето кое ги однело во болница немало никаква врска со пукањето.

Момчето се соочува со 10 обвиненија, од кои најсериозно е она за тешко убиство.

 

 

 

 

Свет

Украински министер: Досегашните информации не укажуваат на инвазија од Русија

Објавено пред

Властите во Украина денеска се обидоа да ја убедат нацијата дека инвазијата од соседна Русија не е неизбежно сценарио, иако тие признаа дека заканата е реална и примија пратки со американска воена опрема со цел да ја зајакнат нејзината одбрана, пренесува АП.

Министерот за одбрана Алексеј Резников изјави во парламентот дека до денес нема причина да се верува дека Русија се подготвува за итна инвазија, истакнувајќи дека нејзините војници не формирале, како што рече, борбена група која би можела да ги пробие границите.

„ Не се грижете, спијте мирно. Нема потреба да имате спакувани куфери“, им рекол украинскиот министер на пратениците, пренесува АП.

Неговите изјави уследија по повторените уверувања од претседателот Володимир Зеленски и други официјални претставници дека ситуацијата е „под контрола“.

Сепак, во интервју емитувано вчера, министерот за одбрана призна дека постојат ризични сценарија кои се можни и веројатни во иднина, пренесе „Асошиејтед прес“.

Москва негира дека планира напад врз Украина, но во последните недели концентрираше околу 100.000 војници во близина на границата и одржува воени вежби на неколку локации во Русија, што ги натера САД и нивните сојузници во НАТО да брзаат со подготовките за можна војна.

Како дел од новата воена помош од 200 милиони долари испратена до Украина од САД, денеска во Украина пристигна пратка со опрема и муниција, потврди заменик-министерот за одбрана Хана Малиар.

Прикажи повеќе...

Регион

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Објавено пред

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од Украина.

„ Доколку дојде до ескалација, ќе се повлечеме до последниот хрватски војник. Немаме ништо со ова и нема да имаме ништо, гарантирам“, изјави тој, критикувајќи уште еднаш за вмешаноста на премиерот Андреј Пленковиќ во Украина.

По настаните во 2014 година, со кои започна конфликтот во Украина, приказната беше следна – Украина оди на запад, нема што да бараме со Русија, царинската унија со Русија и поранешните советски држави е лоша за Украина, а во ЕУ ќе тече мед и млеко“ рече Милановиќ.

Според него, ситуацијата нема врска со Украина, туку со политиката на Бајден, каде тој гледа недоследност и опасно однесување.

„ Ова се случува во предградијата на главниот град на Русија и постојат начини да се спаси Украина, барем 99 отсто, за да и се помогне економски“, рече Милановиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Бајден: САД нема еднострано да испраќа војници во Украина

Објавено пред

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека нема намера еднострано да испраќа американски војници во Украина, соопшти Белата куќа, откога Вашингтон во состојба на готовност стави околу 8.500 војници поради акумулацијата на руски војници на границата со Украина.

„Само да бидам јасен – нема намери, ниту интерес или желба на претседателот да испрати војници во Украина. НАТО е форум за поддршка на нашите партнери и земјите од источното крило и тоа е фокусот“, се вели во соопштението на Белата куќа, цитирано од „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 минути

Милановиќ: Хрватски војници нема да одат во Украина

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ денеска изјави дека ако дојде до ескалација, Хрватска ќе ги повлече сите свои војници од...

Македонија2 часа

Рекордни бројки: 2.341 новозаразен од коронавирус, починале 26

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет2 часа

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев, избувна тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите, кои бараа даночни олеснувања, се...

Македонија3 часа

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа5 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија6 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија7 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија8 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија9 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија10 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија11 час

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија11 час

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет11 час

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет12 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет22 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет23 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа1 ден

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Досие