Контакт

Свет

Масовната миграција ја чини Франција 10 милијарди евра годишно

Објавено пред

Масовната миграција ги чини француските даночни обврзници околу 10 милијарди евра годишно, според податоците на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД).

Вистинските трошоци за имиграција се често дискутирана тема во Франција. Популистичката Национален митинг (РН), на Марин ле Пен, проценува дека кога ќе додадат други поврзани трошоци, сумата би можела да биде некаде од 10 до 70 милијарди евра годишно. Тоа може да вклучува сместување, медицински третман, грижа за непридружуваните малолетни лица и други социјални придобивки за мигрантите, како и сите поврзани трошоци на баратели на азил и нелегалните мигранти.

Во извештајот објавен минатиот месец се проценува дека секој малолетен нелегален мигрант го чини францускиот даночен обврзник приближно 50.000 евра годишно. Со 41.000 малолетни мигранти во земјата, годишната сметка на даночниот обврзник за ова е две милијарди евра.

Во извештајот на ОЕЦД се вели дека мигрантите носат околу четири милијарди евра годишно, но, сепак, бројката ги остава француските даночни обврзници со голем дефицит бидејќи бројот на мигранти расте. Растот е особено забележлив во бројот на мигранти кои бараат азил во Франција. Последниве неколку години, Франција постави рекорд во однос на барањата за азил. Само во 2018 година имало околу 123.000 барања за азил.

Француската канцеларија за заштита на бегалците и лицата без државјанство (ОФПРА) истакна дека најголем број баратели на азил минатата година потекнуваат од Авганистан, што е за 55 отсто повеќе од претходната година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Грција ги отвора рестораните по Велигден, забрана за патување меѓу регионите

Објавено пред

Грција ќе дозволи повторно отворање на рестораните на почетокот на следниот месец, изјави денеска грчкиот министер без ресор Јоргос Герапетритис.

„Нашата намера е да имаме координирано отворање на рестораните по Велигден“, изјави министерот за грчката телевизија ЕРТ. Грчкиот православен Велигден е в недела, на 2 мај.

Портпаролката на грчката влада Аристотелија Пелони потврди дека грчката влада планира да предложи продолжување на забраната за патување од регион во регион за време на велигденските празници.

„Ќе ја чекаме препораката на Комитетот. Ставот на владата е да не дозволува патување од регион во регион. Не смееме да ризикуваме пренесување на вирусот од области со високо ниво на зараза во области со ниско ниво на зараза”, рече Пелони во интервјуто за ТВ Скај.

Што се однесува до отворањето ресторани, кафулиња и барови, таа повтори дека владата и експертите разговараат за повторно отворање само на угостителски објекти со градини и на отворено, пренесува грчката агенција АНА.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Во акција на црногорската полиција уапсен водачот на Кавачкиот криминален клан

Објавено пред

Како што соопшти црногорската полиција, синоќа во Котор биле уапсени повеќе лица, а меѓу нив, наводно и водачот на Кавачкиот криминален клан, Слободан Кашчелан, неговиот телохранител Владимир Вучковиќ и Милош Радоњиќ и Крсто Марош од Котор.

Српскиот портал „Блиц“ пред неколку месеци објави дека Кавачкиот калн во последните неколку години ја презел главната улога во црногорското, но и во српското подземје.

Покрај нив, инспекторите од Секторот за борба против криминал уапсиле уште три лица, а се бараат уште неколку членови и организатори на криминалната група, пишува порталот „Вијести.ме“.

Кашчелан се сомничи за организирање на криминална група која извршила и планирала повеќе тешки кривични дела, за што се предвидува казна затвор и до 40 години.

Полицијата утрово соопшти дека презема планирани активности насочени кон криминалните групи.

„Неколку лица се уапсени. Активностите се во тек“, беше објавено на официјалниот профил на „Твитер“, на кој беше поставено и видео од акцијата.

Слободан Кашчелан и Радоје Звицер до 2014 година беа едни од главните луѓе на тогаш единствениот и опасен Шкаљарски клан, но по конфликтот со нивните соработници, решија да формираат свој клан – Кавачки. Од тој ден, двајцата се на чело на оваа криминална организација, која секоја година гради се поголемо влијание во подземјето.

Црногорците Игор Божовиќ и Милош Радоњиќ исто така добиле водечки позиции во управувањето со криминалната група, објави „Блиц“.

Прикажи повеќе...

Европа

Кралицата Елизабета го прославува 95. роденден, првпат без сопругот

Објавено пред

Британската кралица Елизабета Втора денеска ќе го прослави својот 95-ти роденден, годинава на поинаков начин, првпат без сопругот принцот Филип, кој неодамна почина, и втора година по ред без традиционалната воена парада, која нема да се одржи поради пандемијата.

Извори блиски до кралското семејство за британски „Харперс базар“ изјавија дека кралицата ќе го прослави својот роденден со мал број членови на семејството и дека традиционалниот портрет на кралското семејство нема да биде објавен оваа година, бидејќи денови на жалост за принцот Филип траат до петок.

Портпаролот на британското Министерство за одбрана потврди дека ниту годинава, ниту минатата година нема да има почесна стрелба на кралската стража од лондонскиот Тауер и Хајд Парк, како ни јунските роденденски прослави познати како „Поздрав на боите“.

Како што се наведува, иако кралицата нема да ги извршува кралските должности во следните недели, таа ќе работи од дома, односно ќе одговори лично на пораките на светските лидери кои изразија сочувство за смртта на принцот Филип.

Британските медиуми јавуваат дека принцот Хари го продолжил престојот во Велика Британија поради роденденот на кралицата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Словенија: Луѓето кои прележале коронавирус ќе примат само една доза вакцина

Според најновата стратегија за вакцинација издадена од словенечката влада, луѓето кои се заразиле со коронавирус ќе добијат само една доза...

Европа2 часа

Чешка ќе бара Русија да плати отштета за експлозијата во магацинот за оружје

Долниот дом на чешкиот парламент усвои документ со кој се повикува владата да побара обештетување од Русија за експлозијата од...

Регион2 часа

Рама: Мини шенгенoт е можност за отстранување на границите меѓу Албанија и Косово

Албанскиот премиер Еди Рама го гледа мини шенгенoт како можност за, како што рече, отстранување на границите меѓу Албанија и...

Свет3 часа

Израел подготвува нова рунда на вакцинација, сега и на децата

Израел планира нова рунда на вакцинација против коронавирус за шест месеци, во која ќе се вакцинираат и деца, најави премиерот...

Свет4 часа

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет4 часа

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видеопорака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ14 часа

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија15 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија15 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт16 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија18 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија20 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија22 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет23 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија1 ден

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија1 ден

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија1 ден

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа1 ден

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет1 ден

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Досие