Контакт

Свет

Медведев: Зеленски не сака да разговара со Русија

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, нема намера да разговара со Русија, бидејќи не ја препознава реалноста дека Украина се распадна, напиша денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев на својот канал Телеграм.

dobivaj vesti na viber

Додека не го стори тоа, нема смисла да седи на преговарачка маса, рече тој,пренесе Танјуг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Украинските села паѓаат едно по друго, Сирски ги прекори командантите

Објавено пред

Серијата брзи руски напредувања ја доведоа во прашање новата одбранбена линија на Украина воспоставена по нивното повлекување од клучниот град Авдиивка и ги зголемуваат стравувањата за тактиката на Киев и ситуацијата на фронтот, пишува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

На 17 февруари Украина го објави своето повлекување од Авдиивка на низа позиции западно од градот. Сепак, три помали села оттогаш паднаа во рацете на руските сили, а Киев инсистира дека тие никогаш немале намера да ги бранат.

Но, одбранбената линија на која рече дека ќе се потпира – три села позападно – оттогаш е под силен руски напад, при што проруски извори тврдат дека Москва делумно ги окупирала сите три населби. Украина ги негира овие тврдења.

Рускиот напредок доаѓа во време кога Украина се соочува со голем недостиг на оружје, што создава егзистенцијален проблем за војниците од првата линија кои треба да користат многу помалку муниција и прашање е колку долго можат да го издржат рускиот притисок.

Во уште еден знак на зголемена нелагодност, новиот началник на украинската армија, генерал-полковник Александар Сирски, двапати минатата недела ги прекори своите подредени за лошите перформанси на оваа клучна линија на фронтот.

Во четвртокот Сирски критикуваше „одредени недостатоци“ и „погрешни оценки“ на командантите на фронтот во Авдиивка „што влијаеше на одржливоста на одбраната во одредени области“.

Во саботата, тој се врати на темата за несоодветно екипирање, сугерирајќи дека разрешил некои функционери кои „не биле свесни за ситуацијата“ и „директно ги загрозувале животите и здравјето на подредените“.

Сирски стана воен командант пред три недели, откако неговиот многу популарен претходник Валери Залужни беше сменет по неколкумесечна тензија со претседателот Зеленски.

Прикажи повеќе...

Европа

Повеќе од 6.000 луѓе изолирани поради силна бура: Италија ја зафати невреме, вклучен е портокаловиот метео аларм

Објавено пред

Италија денеска беше погодена од обилни дождови и силен ветер, а портокаловата метеоролошка тревога е на сила во два региони – Емилија Ромања и Пиемонт.

dobivaj vesti na viber

Во северозападниот алпски регион Вал д’Аоста, повеќе од 6.000 луѓе кои живеат во горните делови на долината Гресони се изолирани од неделата поради лавини, јавува Анса.

Жолтата метеоролошка тревога е на сила во 13 италијански региони – Абруцо, Базиликата, Калабрија, Кампанија, Молизе, Пуља, Лацио, Ломбардија, Сардинија, Сицилија, Тоскана, Умбрија и Венето.

Одрони се случија во регионот Лигурија во северозападна Италија, во Џенова и неговата околина.

Прикажи повеќе...

Свет

Шолц e против испраќањето ракети „Таурус“ во Украина ако тоа вклучува учество на германски војници

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ја отфрли можноста за вооружување на Украина со проектили со долг дострел „Таурус“ доколку германските војници мора да бидат вклучени во употребата на тие ракети.

dobivaj vesti na viber

„Не можете да испорачате систем на оружје што има многу долг дострел без да размислувате како да го контролирате“, рече Шолц, пренесе „Ројтерс“.

Тој додаде дека е можно да се има контрола над оружјето само доколку со него управуваат германски војници.

„И тоа не доаѓа предвид“, рече Шолц.

Досега Германија се спротивставуваше на испраќање ракети „Таурус“ во Украина плашејќи се од директна конфронтација со Русија.

Сепак, ова прашање повторно се дискутира откако руските медиуми минатата недела објавија 38-минутна снимка од разговор во кој германските офицери разговараат за техничките можности на крстосувачката ракета „Таурус“ и дали германските крстосувачки ракети технички се способни да го уништат мостот на Крим.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

МВР распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми

Министерството за внатрешни работи, распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми – водачот на криминална група „Дуќанџик“ од Грчец. „МУАРЕМИ ШЕВАЉ...

Македонија39 минути

„Наместо да вработуваат пред избори, нека дадат плати“, „Национални шуми“ на штрајк од 7 март

Претседателот на Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање, Иван Пешевски, на денешната прес-конференција соопшти дека јавното претпријатие „Национални шуми“ ќе...

Македонија2 часа

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ3 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија5 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет5 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија5 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија16 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија19 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија19 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија22 часа

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија22 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија1 ден

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...