Контакт

Европа

Мусолини останува почесен граѓанин на италијански град

Објавено пред

Поранешниот италијански премиер и лидер на националната фашистичка партија Бенито Мусолини ќе остане почесен граѓанин на градот Сал во северна Италија.

Мусолини ја основал фашистичката Социјалистичка Република во тој дел на Италија за време на Втората светска војна, пренесува агенцијата „Анса“.

Повеќето членови на градскиот совет ја отфрлија петицијата поднесена од тројца членови, припадници на малцинството, кои побараа на диктаторот да му се одземе почесната титула од 1924 година.

Европа

Стотици мигранти тргнаа од Турција кон Европа

Објавено пред

Стотици мигранти тргнаа низ северозападна Турција кон границата со Грција и со Бугарија, откако турски официјален претставник изјави дека Анкара повеќе нема да ги сопре сириските бегалци на патот кон Европа.

Ваквата мерка доаѓа откако 33 турски војници беа убиени во сириските воени воздушни напади во Идлиб. Официјален претставник изјави за Ројтерс дека на турската полиција, чуварите и граничната полиција им било наредено да не ги спречуваат мигрантите и бегалците да се движат преку копно или море кон Европа, во очекување на пристигнувањето на нови бегалци од Идлиб.

Турската агенција Демирорен наведува дека околу 300 мигранти, вклучително и жени и деца, тргнале на границата со Грција и Бугарија. Меѓу нив има Сиријци, Иранци, Ирачани и Пакистанци.Мигрантите се собрале и во западна Турција со цел со брод да дојдат до грчкиот остров Лезбос.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Силните ветрови во Германија превртеа хрватски автобус, повредени се 8 патници

Објавено пред

Силните ветрови и снежните врнежи рано утрово доведоа до сообраќани несреќи во јужна и југозападна Германија, при што една жена загина во автомобил, а осуммина патници од хрватски автобус се повредени.

Жената загинала во несреќа на пат во Рајнска област-Пфалц, пренесе АП, повикувајќи се на германските медиуми.

Во меѓувреме силен ветер превртел хрватски автобус кај Томердинген во Баден-Виртемберг при што повредени се осум лица, од кои двајца се тешко повредени.

Неколку железнички рути се затворени како мерка на претпазливост или поради паднати дрвја на шините.

Вчера фудбалскиот натпревар во Лигата на Европа помеѓу Салцбург и Ајнтрахт Франкфурт беше кратко одложен поради приближувањето на силна бура.

Германските метеоролошки служби предвидуваат подобрување на времето во текот на викендот.

Прикажи повеќе...

Европа

Борел: Тензиите во Идлиб можат да ескалираат во меѓународен конфликт

Објавено пред

Тензиите во сирискиот регион Идлиб може да ескалираат во голем меѓународен конфликт, изјави високиот претставник на Европска Унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, додавајќи дека Унијата ќе ги разгледа сите неопходни мерки за заштита на своите безбедносни интереси.

Ескалацијата во Идлиб мора итно да престане, бидејќи постои ризик да прерасне во голем отворен меѓународен воен конфликт. Исто така, предизвикува неподносливо хуманитарно страдање и ги доведува во опасност цивилите, напиша на „Твитер“ шефот на надворешната политика на ЕУ.

„ЕУ ги повикува сите страни на брза деескалација и жали за сите загубени животи. ЕУ ќе ги разгледа сите неопходни мерки за да ги заштити своите безбедносни интереси. Ние сме во контакт со сите релевантни актери“, изјави Борел.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет52 минути

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Македонија2 часа

Филипче предлага да се забранат сите јавни собири за најмалку седум дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција од вирусот во пресрет...

Регион3 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ3 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија3 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет4 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет4 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет4 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа14 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа15 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион16 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа18 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија18 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија21 час

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија23 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија23 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија24 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија24 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија1 ден

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Досие