Контакт

Свет

Нападната кубанската амбасада во САД: фрлени „молотови коктели“

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Куба, Бруно Родригес Париља, соопшти дека, вчера, во текот на ноќта била нападната кубанската амбасада во Соединетите Американски Држави.

dobivaj vesti na viber

Амбасадата стана цел на терористички напад, напиша тој на мрежата „Икс“.

Според него, непознато лице фрлило две шишиња со експлозивен материјал кон дипломатското претставништво на Куба.

За среќа, никој од вработените не е повреден.

Инаку, ова е втор ваков напад од 2020 година. Тогаш маж пукал во амбасадата со автоматска пушка.

Истрагата е во тек.

Свет

Лавров: САД се директни учесници во војната во Газа

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини Соединетите Држави дека станале „директен соучесник“ во израелско-палестинскиот конфликт со тоа што му доставувале оружје на Израел „исто како во случајот со ситуацијата во Украина“.

dobivaj vesti na viber

„Ако оваа поддршка престане, крвопролевањето ќе биде запрено. Меѓутоа, САД или не сакаат или не можат да го сторат тоа“, рече Лавров на отворената дебатна сесија на Советот за безбедност на ОН за Блискиот Исток.

„Очигледно, главната работа не е спасување човечки животи, туку маневри што ќе му овозможат на Бајден да освои повеќе поени за време на изборната кампања“.

Нападот на Хамас врз Израел во 2023 година „не може да се користи како оправдување за сегашните акции на Израел“, додаде тој, повикувајќи на траен прекин на огнот.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Две третини од демократите сметаат дека Бајден треба да се повлече од трката за реизбор

Објавено пред

Речиси две третини од демократските гласачи во САД веруваат дека претседателот Џо Бајден треба да се повлече од трката за реизбор и да дозволи на неговата партија да номинира друг кандидат, според новата анкета на Центарот за истражување на јавните односи AP-NORC.

dobivaj vesti na viber

Истражувањето, исто така, покажа дека само тројца од десет демократи се крајно или многу сигурни дека Бајден има ментален капацитет ефективно да служи како претседател.

Афроамериканските демократи се меѓу најсилните поддржувачи на Бајден, при што приближно половина од анкетираните велат дека претседателот треба да ја продолжи трката, во споредба со околу три од десет белци и латино демократи, покажува анкетата.

Прикажи повеќе...

Свет

Автомобил влета во тераса од ресторан во Париз: Три лица се тешко повредени, се сомнева на терористички напад

Објавено пред

Француските медиуми јавија дека најмалку три лица се тешко повредени кога автомобил влетал во тераса на ресторан во Париз и дека постои сомнеж за терористички напад, пренесува Euronews.

dobivaj vesti na viber

Автомобилот влетал во тераса на ресторан во близина на гробиштата Пер Лашез, а три лица се тешко повредени, јавија француските медиуми.

Возачот побегнал, додека сопатникот во возилото е уапсен, јавува Еуроњуз.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија8 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија12 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија12 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија12 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија13 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија16 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија17 часа

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија18 часа

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет19 часа

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет19 часа

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија19 часа

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура19 часа

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...

Македонија2 дена

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого...

Македонија2 дена

Повторно активен пожарот над Битола

Огнот повторно се разгоре над обиколницата на Битола. Екипите на ТППЕ Битола постојано се на терен и работат на ставање...

Македонија2 дена

Почувствуван земјотрес во Скопје: „Кратко тресење и гласен краток звук“

Во 14.07 часот беше почувствуван земјотрес во Скопје, извести ЕМСЦ. #Earthquake (#земјотрес) possibly felt 40 sec ago in #RepublicofNorthMacedonia. Felt...

Македонија2 дена

Таравари за тримесечното бебе со модринки: Нема докази дека е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Министерот за здравство, Арбен Таравари, не ги добил во писмена форма одлуките на комисијата што треба да го расветли случајот...

Македонија2 дена

Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен, рече Мемеди

Немало апсолутно никаква намера кај медицинската сестра за нанесување повреда, туку тие модринки на раката настанале при процедурата земање венска...

Македонија2 дена

Обвинение за пет лица во предметот „Грчец“, за другите постапката ќе продолжи по нивно обезбедување

По спроведена сеопфатна истражна постапка што се водеше од почетокот на оваа година, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за...

Скопје2 дена

„Главниот град се задушува во смет, дали Скопје има градоначалник“, прашуваат од ЛДП

Либерално-демократската партија (ЛДП) упатува остра реакција за нехигиената во главниот град, истакнувајќи дека насекаде се забележува отпад, од кој, поради...

Македонија2 дена

Oбвинителството испитува неправилности во ЈСП по тврдењата дека автобусот заврши во жардиниера кај „Мавровка“ поради неисправност

Основното јавно обвинителство оформи предмет за настанот со автобусот на ЈСП кога возачот на 8 јули изгуби контрола, излета во лево...