Контакт

Свет

Напаѓач со ножици пробол поштар и нападнал минувач во Париз

Објавено пред

Напаѓач со ножици во Париз пробол поштар во грлото и се обидел да нападне други минувачи, објавија локалните ТВ-канали, а потоа бил уапсен, пренесува „Раша тудеј“.

Инцидентот се случи во 11-тата област на главниот град на Франција во понеделникот наутро, соопшти францускиот телевизиски канал „Франс 3“ цитирајќи полициски извори.

Состојбата на поштарот и на минувачот е непозната. Според BFMTV, напаѓачот бил бездомник.

Нападот се случи помалку од 12 часа кога еден Авганистанец нападнал луѓе со нож и со железна прачка на две одвоени локации во Париз. Најмалку седум лица беа повредени, од кои четворица се хоспитализирани и се во сериозна состојба, соопшти полицијата.

 

 

Свет

Во Хонгконг откриена лабораторија за експлозив непосредно пред најавените масовни протести

Објавено пред

Полицијата во Хонгконг, денеска, во пресрет на новите протести против владата пронашла тајна лабораторија за изработка на експлозиви, во која имало и пропаганден материјал со повизи за независност на Хонгконг од Кина, пренесуваат светските агенции.

Во полициската акција уапсен е 27-годишен маж, за кој се смета дека е поврзан со случајот, но исто така можна е и поврзаност со протестите најавени за в недела.

Покрај оружје и летоци, во полициската акција била пронајдена и облека со натпис „Национален фронт на Хонгконг“, што е група која се залага за независност од централните власти во Пекинг. Групата потврди дека уапсениот 27-годишник е нејзин член, но негираше какви било сознанија за постоење на експлозив.

И додека во недела на антивладините протести се очекуваат десетици илјади луѓе, а полицијата повикува на смиреност, денес на собирот „Го штитиме Хонгконг“ се собраа десетици илјади луѓе, кои пак се на другата страна, и ја подджуваат полицијата да стави крај на повеќенедлните насилства.

Масовните и неретко насилни антивладини протести во Хонгконг избувнаа откако владата сакаше да донесе закон според кој жителите на Хонгконг може да бидат екстрадирани на судење во Кина, што предизвика голема вознемиреност и загриженост во оваа поранешна британска колонија.

Иако лидерката на Хонгконг, Кери Лам, пред десет дена објави дека најавениот закон за екстрадиција е „мртов“ и призна дека работата на владата на тој закон е комплетен неуспех, целиот случај предизвика голема политичка криза.

Прикажи повеќе...

Европа

Режисерот Стоун го праша Путин за Сталин и доби интересен одговор

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин во интервјуто кое го даде за американскиот режисер Оливер Стоун изјави дека има комплексен однос кон делото на советскиот лидер, Јозеф Сталин.

Путин вели дека се противи на прекумерната демонизација на Сталин, но и дека ужасите на сталинизмот не смеат да се заборават.

„Тој секако е комплексна фигура“, изјави рускиот претседател.

„Ми се чини дека прекумерната демонизација на Сталин е еден вид напад врз Советскиот Сојуз и Русија, со цел да се покаже дека модерна Русија носи некаква дамка уште од времето на сталинизмот“, објасни Путин.

„Во реалноста, Русија е целосно променета земја. Се разбира, веројатно има и нешто кое е останато во сите нас. Тоа, сепак, не значи дека треба да ги заборавиме сите ужаси на сталинизмот, поврзани со концентрационите логори и убиствата на милиони наши сонародници“, додаде претседателот.

Политикологот, Игор Шатров, за „Спутник“ изјавил дека во интервјуто со Стоун, Путин настапил како одговорен граѓанин и политичар.

Во 2017 година американскиот режисер, Оливер Стоун, издаде мини документарен серијал насловен „Интервјуа со Путин“, а неодамна повторно седна лице в лице со рускиот претседател за да го интервјуира за наговиот најнов филм „Разоткривање – Украина“.

Прикажи повеќе...

Свет

САД погодени од огромни жештини, загрозени се околу 200 милиони луѓе

Објавено пред

Опасен топлотен бран ги зафати централниот западен дел и источниот брег на САД, при што загрозени се повеќе од 200 милиони луѓе.

Забележани се исклучително високи температури, а највисоката е измерена во главниот град на Ајова, Де Мојн, каде биле регистриран 48,3 Целзиусови степени, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Издадени се предупредувања во повеќе сојузни држави – од Канзас до Охајо и од Северна Каролина до Њу Хемпшир.

Се очекува денешниот ден да биде најтопол во одделни градови. Во Њујорк и Филаделфија се очекуваат најтоплите денови од 2012 година наваму, а во Вашингтон температурата ќе надмине 38 степени за прв пат по 2016 година.

Метеоролозите предвидуваат намалување на температурите на почетокот од следната недела, кога ќе се спуштат на околу 26 степени.

Како што пренесува Еј-би-си, наглото разладување би можело да донесе и силни бури.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија4 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија5 часа

(Видео) Километарски колони на границата со Грција, се чека со часови

Километарски колони на граничот премин „Евзони“ кон Грција. Иако на македонската граница нема подолги задржувања, од грчка страна се чека...

Македонија6 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија7 часа

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија7 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион8 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија8 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија1 ден

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија1 ден

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет1 ден

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт1 ден

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија2 дена

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет2 дена

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Досие