Контакт

Свет

Напнати односи меѓу Кина и ЕУ, Шолц во Пекинг

Објавено пред

Соработката меѓу Кина и Германија не е ризик, туку гаранција за стабилни односи и можност за иднината, изјави денеска во Пекинг кинескиот претседател Шји Џјинпинг во време кога Европската Унија се жали на кинеските производи, кои ги преплавуваат европските пазари. Индустриските и синџирите на снабдување на Кина и Германија се длабоко испреплетени, а нивните пазари се крајно меѓусебно зависни, му рече Шји на германскиот канцелар Олаф Шолц, кој е во тридневна посета на Кина.

dobivaj vesti na viber

„Мораме сеопфатно да ги развиваме билатералните односи и да ги гледаме од долгорочна и стратешка перспектива“, рече Шји. Ова е прва посета на Шолц на Кина откако германската влада лани почна стратегија за намалување на ризикот за да избегне преголема зависност од кинеските доставувачи.

Неговата посета доаѓа во време кога ЕУ изразува загриженост поради заканата за европските компании од кинеските производи, вклучително и електричните возила и другите зелени технологии, кои ги преплавуваат пазарите на Унијата.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, се пожали на прекумерното производство на Кина, кое неправедно е поттикнато од огромните државни субвенции.

„Кинескиот извоз на електрични возила, литиумски батерии и фотоволтаични производи не само што го збогати глобалното снабдување и го ублажи инфлацискиот притисок туку и во голема мера придонесе за одговорот на климатските промени и трансформацијата на зелената и ниска емисија на јаглерод“, му рече Шји на Шолц.

„Германија и Кина треба да бидат внимателни кога станува збор за растечкиот протекционизам, објективно и дијалектички гледајте на прашањето за производствените капацитети од пазарно ориентирана и глобална перспектива“, порача Шји.

Шолц е внимателен во врска со потиснувањето на Кина, важен пазар за Германија, велејќи дека ЕУ не треба да дејствува од протекционистички, личен интерес. Сепак, конкуренцијата меѓу Кина и Германија треба да биде фер, изјави Шолц во понеделникот во Шангај.

„Во одреден момент ќе има кинески автомобили во Германија и Европа. Едно нешто што секогаш мора да биде јасно е дека конкуренцијата секогаш мора да биде фер“, им рече Шолц на студентите од Универзитетот „Тонги“ во Шангај.

„Со други зборови, дека нема дампинг (пласирање производи на пазарот по прениски цени), дека нема прекумерно производство, дека не се нарушуваат правата на интелектуална сопственост“, вели Шолц.

Во посетата на Кина му се придружија и шефови на германски компании, како што се шефовите на „Мерцедес-Бенц“ и БМВ, кои ја истакнаа важноста на кинескиот пазар за најголемата европска економија.

Свет

Песков: Како наследник на СССР, Русија ја задржува својата позиција за независна Палестина

Објавено пред

Русија, како наследник на СССР, останува на ставот дека ја признава независноста на Палестина, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

„Гледаме во контекст дека Палестина беше призната како независна држава уште во времето на Советскиот Сојуз. Русија, како наследник на Советскиот Сојуз, ја задржува оваа позиција“, истакна Песков, пренесува ТАСС.

До денес, Палестина е призната од девет земји-членки на ЕУ.

Осум земји – Бугарија, Кипар, Чешка, Унгарија, Малта, Полска, Романија и Словачка – го презедоа овој чекор во 1988 година, пред да влезат во ЕУ, а Шведска во 2014 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Украинскиот министер за финансии: На земјата и недостасуваат пет милијарди долари за воени трошоци

Објавено пред

На државниот буџет на Украина му недостигаат 5 милијарди долари потребни за воени трошоци, изјави денеска министерот за финансии Сергеј Марченко во интервју за радио Хромадске.

dobivaj vesti na viber

Според него, откако САД го усвоија долгоочекуваниот пакет помош од 61 милијарда долари, новите средства ги покриваат социјалните и хуманитарните трошоци на Украина.

„Во пракса, имаме голем фискален проблем, нерешеното прашање со воените трошоци“, тврди тој.

Прикажи повеќе...

Свет

Раиси беше погребан во неговиот роден град Машхад во присуство на три милиони граѓани

Објавено пред

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси беше погребан денеска во светилиштето на Имам Реза во Машхад, најсветото место за шиитските муслимани во Иран.

dobivaj vesti na viber

Според градоначалникот Мохамадреза Каландар Шариф, околу три милиони луѓе присуствувале на погребот во родниот град на Раиси.

Авионот со телото на починатиот претседател Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа во северозападен Иран, пристигна претходно денеска на аеродромот Хашеминеџад во Машхад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија2 часа

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија3 часа

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија3 часа

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија4 часа

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...

Македонија6 часа

Милошоски: Новата влада се очекува до 20 јуни, веројатно ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и Знам

„Новата влада се очекува до 20 јуни, најверојатно, ВМРО-ДПМНЕ, ‘Вреди’ и Знам“, напиша Антонио Милошоски, актуелен пратеник од редовите на...

Македонија6 часа

Одземен пасошот на Иџет Мемети, ќе треба да се јавува во суд

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапи по предлогот на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал...

Македонија7 часа

ЦУК: Поплави и штети од пороен дожд и град и препорака за внимателност при нагли метео-промени

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имало повеќе дојави за поплавувања и штети од пороен дожд, град, а...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Освоивме повеќе гласови од СДС, имаат најмал број пратеници во Собранието и го имаат најслабиот резултат во историјата

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе гласови од СДС. 436 илјади гласа пред 154 илјади на СДС е огромна одговорност за ВМРО-ДПМНЕ. СДС...

Свет8 часа

Кинеската армија го опколи Тајван, почнаа воените вежби: „Ова е казна за сепаратистичките потези“

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина соопшти дека почнала заеднички воени вежби во кои учествуваат армијата, морнарицата, воздушните сили...

Македонија8 часа

(Видео) Граѓаните на протест против деструкцијата на ,,Бехтел и Енка”, Левицата дава поддршка

Прилепчани и граѓани од цела Македонија десетина дена прават протесна блокада на патот кон село Ореовец и не дозволуваат машини...

Свет8 часа

(Видео) Најмалку пет лица загинаа, а десетици се повредени во торнадо во Ајова: прогласена вонредна состојба

Пет лица загинаа, а 20-ина се повредени кога торнадо го погоди градот Гринфилд во американската сојузна држава Ајова. Одделот за...

Свет9 часа

Трамп во страв: Сакаат да ме убијат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврди дека Министерството за правда (ДП) сакало да го убие и дека претседателот Џозеф Бајден...

Свет9 часа

(Видео) Се урна бина на изборен митинг во Мексико: има загинати и најмалку 50 повредени

Најмалку девет лица загинаа, а 50-ина се повредени кога се урна бина на предизборен митинг во Мексико, соопштија локалните власти....

Македонија19 часа

„14 пратеници“, обзнанија Таравари и Хасани: Коалицијата „Вреди“ добила пратеник повеќе во однос на Европскиот фронт по прегласувањето

По прегласувањето на избирачко место во Општина Желино, кое е во рамки на изборната единица 6, според претставникот на „Вреди“,...

Македонија23 часа

Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ, и го повика целото раководство да го направи истото

На денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ, Димитар Ковачевски го потврди повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ којашто ја...

Македонија1 ден

Директорот на „Идризово“ по пожарот со четворица задушени чувари: Се запали душек од сунѓер, кој може да пламне и од догорче од цигара

Четворицата задушени чувари од затворот „Идризово“ се во добра состојба и се очекува утре да бидат пуштени дома, вели директорот...

Македонија1 ден

Спорните договори за вработување се само со потписот на Иљази – ДСЗИ влезе на Токсикологија

Државниот санитарен и здравствен испекторат извршил контрола на Клиниката за токсикологија во однос на договорите за вработување на лицата за...

Свет1 ден

Кои земји досега ја признаа Палестина

Речиси три четвртини од земјите во светот ја признаа државата Палестина, која ја прогласи палестинското раководство во егзил пред повеќе...

Македонија1 ден

На скопскиот аеродром спречен влез на 1,7 тони медикаменти, кои се штетни за здравјето на граѓаните

Царинските службеници на влез на Меѓународниот аеродром „Скопје“ спречија влез на 1,7 тони медикаменти, „силденафил цитат упс“ и „сибутрамин“, кои...