Контакт

Свет

Најлош ден во Италија – за еден ден од коронавирус починаа 969 луѓе

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Италија починале 969 луѓе од коронавирус, а заразени се нови 5.909. Тоа е најголем број починати лица како последица на коронавирусот во еден ден во оваа земја.

Како што пренесуваат италијанските медиуми, бројот на починати сега достигна 9.134.

Вчера дојде до конфузија со бројот на починати на дневно ниво бидејќи, поради техничка грешка, беше објавен погрешен податок, така што првично беше објавено дека се починати 662, а подоцна тој број беше променет на вкупно 712.

Податоците во официјалната објава на италијанските власти, сепак, не се менуваа, туку во денешната објава на бројот на починати во последните 24 часа, кој изнесува 919, се додадени и тие 50, кои вчера не беа пресметани.

Во Италија дури 10.950 луѓе се хоспитализирани во болниците по заразата со коронавирус, а 3.732 се на интензивна нега.

Особено е тешка состојбата во Ломбардија, каде што со последните 24 часа починале 541 човек.

Во средата во Италија починаа 683 луѓе, во вторникот 743, а во понеделникот 602. Во неделата починаа 650, а во саботата рекордни 793.

Свет

Кина се заканува дека ќе го нападне Тајван

Објавено пред

Кина ќe го нападне Тајван ако нема друг начин да ја спречи неговата независност, предупреди еден од кинеските главни генерали, што претставува вербална ескалација спремa демократскиот остров што Пекинг го смета за своја територија.

Говорејќи во парламентот по повод 15-годишнината од законот за борба против отцепување, Ли Зуошенг, началник на здружениот штаб и член на централната воена комисија, ја остави вратата отворена за употреба на сила.

Законот од 2005 година е правна основа за воена акција против Тајван ако се отцепи или се обиде да го стори тоа. Бојно поле тогаш ќе стане Тајванскиот Теснец.

„Ако не е можно мирно обединување, вооружените сили ќе ги преземат сите неопходни мерки со целата нација, вклучително и народот на Тајван, за решително да спречат какви било сепаратистички планови или потези“, рече Ли.

Иако Кина никогаш не ја исклучи употребата на сила да го врати Тајван под своја контрола, многу е ретко некој висок и активен воен службеник толку отворено да се заканува на јавен настан.

Изјавата на левицата е особено чувствителна откако Кина го донесе новиот закон за национална безбедност во Хонгконг.

Ли е еден од неколкуте кинески воени службеници со борбено искуство стекнато во кинеската инвазија во 1979 година во Виетнам.

Тајван е едно од најчувствителните територијални проблеми за Кина. Пекинг рече дека тоа е кинеска провинција и ја осудува поддршката на САД за островот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Објавено пред

Демонстрантите упаднаа во полициската станица во Минеаполис, запалија пожари и уништија сè што е на нивниот пат во текот на третата ноќ на насилни протести поради смртта на црнецот, барајќи одговорните полицајци да бидат казнети. Во градот е прогласена вонредна состојба, пренесува „Би-би-си“.

Третиот штаб на полицискиот оддел во Минеаполис беше уништен доцна во четвртокот навечер, а толпа демонстранти е видена како влегуваат во зградата, кршејќи прозорци, додека некои се обиделе да ја запалат.

Иако присуството на полицијата во тоа подрачје било големо во текот на денот, се чини дека полицајците потоа се повлекле, не спротивставувајќи се на упадот во полициската станица.

Медиумите јавуваат дека се слушнале противпожарни аларми и дека се вклучени прскалки за гасење на пожарот, додека толпа демонстранти се наоѓа пред зградата.

Полицијата соопшти дека зградата е евакуирана поради безбедноста на персоналот.

Четворица полицајци кои беа отпуштени поради смртта на црнецот Џорџ Флојд, наводно, работеле во полициската станица каде што протестите ескалираа порано оваа недела.

Полицијата употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои уништија сè што им е на патот.

Во Минеаполис беше прогласена вонредна состојба, а немирите се раширија во Чикаго, Лос Анџелес и Мемфис.

Џорџ Флојд почина откако полицискиот службеник за време на апсењето со колено му го притискал вратот осум минути, додека уапсениот молел да го пуштат да оди бидејќи не може да дише.

Тој почина набргу после тоа, па затоа илјадници граѓани излегоа на улиците на Минеаполис по инцидентот во понеделникот, барајќи правда.

Протестите траат веќе три ноќи.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО: Светското лоби на противниците на вакцини сè повеќе расте

Објавено пред

Светското лоби на противниците на вакцини сè повеќе расте, изјави претставничката на Светската здравствена организација (СЗО) во Москва, Мелита Вујновиќ, јавува ТАС С.

„Ова движење расте. Денес е модерно да се биде дисидент, а лобито на противниците на вакцината е сеприсутно и погласно“, рече Вујновиќ за време на сесијата посветена на Ковид-19 на Руската академија на науките.

Руската агенција наведува дека Вујновиќ се спротивставува на коментарите на социјалните мрежи кои тврдат дека вакцините се смртоносни и штетни за луѓето.

„Тоа се прави и покрај фактот што сите знаат дека вакцините се најважната мерка во јавното здравство, која му овозможи на општеството да спаси детски животи, да го зголеми животниот век на човекот и да го намали бројот на лица со посебни потреби“, потенцираше Вујновиќ.

Таа предупреди дека ваквите ставови не само што ќе го променат однесувањето на луѓето кон вакцинацијата, туку ќе предизвикаат и долгорочна штета на целиот здравствен систем.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите упаднаа во полициската станица во Минеаполис, запалија пожари и уништија сè што е на нивниот пат во текот на...

Регион1 час

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детални препораки за одржување на свадби кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска....

Свет1 час

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа2 часа

Идејата за „имунитет на стадото“ во Британија не успеа

Околу седум проценти луѓе во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на случаен...

Свет2 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија2 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани можат да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа по предлог на Институтот за јавно здравје одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија15 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион16 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ18 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија18 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија18 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија20 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија21 час

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија21 час

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија22 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија22 часа

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија23 часа

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Македонија23 часа

Независниот синдикат на полицијата: Наградата за полицајците да се исплати во платата во јуни

Независниот синдикат на полицијата побара техничкиот премиер и министерот за внатрешни работи итно да се договорат за наградата за полицајците...

Македонија1 ден

Кафулињата и рестораните почнуваат со работа, сѐ уште е забрането организирање свадби и родендени

Со одлука на Владата, од денеска почнуваат со работа кафетериите и угостителските објекти со посетители во отворените делови на овие...

Македонија1 ден

Филипче: Само заеднички може да ја надминеме оваа состојба од која ќе излеземе посилни и помудри

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизнисите,...

Досие