Контакт

Свет

На американската влада ѝ се заканува блокада, Конгресот има четири дена да се договори

Објавено пред

Остануваат уште само четири дена за да се договори американскиот Конгрес за буџетот на владините организации. Доколку не го сторат тоа до крајот на неделата, ќе има делумна блокада на владата, пренесува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

Пратениците се надеваа дека завчера ќе објават двопартиски договор за буџетот, но тој сè уште не е објавен. Сè уште има многубројни несогласувања, а претседателот на Претставничкиот дом, Мајк Џонсон, републиканецот од Луизијана, е под огромен притисок да се бори за отстапки за конзервативците. Демократите во Сенатот изразија гнев и фрустрација поради ризикот од делумно затворање на владата. Многумина ги обвинија републиканците за безизлезната ситуација.

„Што не е во ред со овие луѓе? Ова е главната работа со која Конгресот треба да се занимава“, рече сенаторката Елизабет Ворен од Масачусетс. „Републиканците во моментот не може да се организираат ниту за најосновната работа што треба да ја работат. Ова е смешно“.

Сенаторот Џон Тестер, демократ од Монтана, рече: „Подобро да нема проблем. Ова го правиме на секои шест месеци. Треба да го направиме она за што сме избрани, да ја финансираме владата, а не да ја урнеме“.

Сенаторот Џо Манчин, демократ од Западна Вирџинија, рече: „Се колнам во Бога, ова што се случува е погрешно. Ние си играме со американскиот народ, кој зависи од централната влада, а не можеме ни да се договориме за буџетот“.

Водачот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, демократ од Њујорк, предупреди на ризикот од затворање на владата и рече дека во тек се „интензивни дискусии“. Водачот на малцинството во Сенатот, Мич Меконел, предупреди дека затворањето на владата ќе биде „штетно за земјата“ и рече дека тоа може да се избегне доколку Домот и Сенатот работат заедно.

Претседателот Џо Бајден денеска ќе одржи средба со четворицата најважни лидери на Конгресот. Белата куќа ќе се обиде да ги убеди пратениците да одобрат поголема помош за Украина. Претставничкиот дом заседава утре, така што останува уште малку време до крајниот рок в петок. За да може договорот да биде постигнат пред крајниот рок, потребно е со него да се согласат сите 100 сенатори.

Од 1 март треба да почне финансирањето на министерствата за земјоделство, енергетика, транспорт, бранители, урбан развој и некои други владини организации, кои се задолжени за задачи како дистрибуција на лекови и воена изградба.

Финансирањето за други владини организации, вклучително и одделенијата за правда, трговија, одбрана, домашна безбедност, образование, внатрешни работи и здравство, како и Агенцијата за заштита на животната средина и законодавната власт, треба да се имплементираат почнувајќи од 8 март.

Централната власт веќе се подготвува за можност за блокада. Секое министерство и агенција има свој план и процедури за тој случај. Се предвидува колку вработени ќе треба да бидат отпуштени, кои дејности би биле прекинати и кои вработени би можеле одредено време да работат без плата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ситуацијата на Блискиот Исток станува сè подраматична: повторно се огласи Бајден, кажа кога очекува ирански напад врз Израел

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден им рече на новинарите во Белата куќа дека очекува Иран да го нападне Израел „порано отколку подоцна“, пренесе Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

„Не сакам да навлегувам во разузнавањето, но моите очекувања се дека ќе биде сега, а не подоцна“, им рече Бајден на новинарите на прашањето колку е блиску иранскиот напад врз Израел.

Запрашан каква порака има сега за Иран, американскиот претседател рече: „Немојте“.

Како одговор на повеќе прашања од новинарите во просторијата, вклучително и дали американските војници се во опасност, Бајден се врати на говорницата и рече дека САД се „посветени“ на одбраната на Израел.

„Ние сме посветени на одбраната на Израел. Ќе го поддржиме Израел, ќе помогнеме да се одбрани Израел, а Иран нема да успее“, рече Бајден.

Соединетите Американски Држави се во состојба на висока готовност за значителен ирански одмазднички напад врз Израел во последниве денови, бидејќи стравувањата од поширока регионална војна растат.

Постои „реална“, „веродостојна“ и „можна“ закана за напад од Иран, соопшти во петокот Белата куќа, откако Израел минатата недела изврши напад врз ирански дипломатски комплекс во Сирија, при што загинаа тројца ирански генерали.

Бајден, кој веќе предупреди дека Иран се заканува со „значаен напад“ врз Израел, постојано добива информации за ситуацијата од неговиот тим за национална безбедност.

САД и неколку други земји, вклучително и Велика Британија и Франција, издадоа нови упатства за патување за владините службеници во Израел откако се појави иранската закана.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран

Објавено пред

Германија ги предупреди своите граѓани да го напуштат Иран, велејќи дека постои ризик од ненадејна ескалација на постојните тензии на Техеран со Израел и дека Германците во Иран би можеле да бидат изложени на ризик од произволно апсење во земјата.

dobivaj vesti na viber

„Во постојните тензии, особено меѓу Израел и Иран, постои ризик од ненадејна ескалација. Не може да се исклучи можноста за зголемување на ескалации на воздушните, копнените и поморските патишта“, соопшти германското Министерство за надворешни работи.

Се додава дека особено загрозени се оние кои имаат двојно државјанство – германско и иранско.

„Германските граѓани се изложени на специфичен ризик да бидат случајно уапсени и испрашувани и осудени на долги затворски казни“, соопшти Министерството.

Претходно денеска медиумите објавија дека Израел се подготвува за најлошото сценарио, за кое израелските власти веруваат дека може да се случи за само неколку часа, односно Иран директно да го нападне Израел, како одмазда за израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск, Сирија, кога загинаа неколку ирански воени службеници.

Прикажи повеќе...

Европа

Почина Роберто Кавали

Објавено пред

Роберто Кавали, познатиот италијански дизајнер, почина денеска на 83-годишна возраст.

dobivaj vesti na viber

Италијанската новинска агенција АНСА објави дека дизајнерот починал дома во Фиренца, градот во кој е роден, по долго боледување.

Роберто Кавали е роден во 1940 година во Фиренца. Во 1957 година запишува Академијата за уметности, двоумејќи се дали да ги следи стапките на својот дедо и да стане сликар или да стане архитект, што го привлекувало.

На универзитетот почнал да излегува со колешка која подоцна ќе му стане прва сопруга. Во тој период, еден пријател го поканил рачно да ја наслика линијата на трикотажа што ја започнал. Тој проект стана хит меѓу младите, па Роберто се заинтересира за дизајн на текстил и почна да дизајнира фармерки и маици во хипи дух. Почнал да работи за Марио Валентино, дизајнер од Неапол кој бил специјалист за чевли и кожни производи. Таму пронашол и патентирал посебна техника на печатење на кожа, која успешно ја користи и денес.

Првата независна колекција ја претстави на триесет години под свое име во Париз, а потоа истите модели ги претстави на екстравагантна ревија во Фиренца. Прикажаната облека беше живописна и женствена и брзо стана хит меѓу познатите. Актерката Брижит Бардо прва ги облече неговите модели.

Својот прв бутик го отворил во Сен Тропе во 1972 година. За тоа време, тој често беше споредуван со неговиот сонародник творец Џани Версаче, кој беше синоним за екстраваганција на почетокот на осумдесеттите. Кавали ги помина осумдесетите во својата родна Фиренца додека другите творци ја освојуваа Европа. Неговите блескави креации исчезнаа во минималистичкиот шик кој доминираше. Тој одби да ги приспособи своите креации на трендовите, останувајќи верен на своите идеи. Неговата втора сопруга му помогна да излезе од летаргијата и самоуверено да доминира во модниот свет. Ја запознал на натпреварот за Мис Универзум каде што бил член на жирито. Ева Ијнерер не ја освои главната титула, но го освои срцето на креаторот. Откако се заинтересирала за модата, креаторот почнал да работи повеќе.

Развил техника на печатење на еластични ткаенини и лансирал нова линија фармерки која била огромен успех и му донела огромна финансиска добивка. Тоа беше само увертира за големиот лет на овој креатор кој потоа претстави линија на фустани на модната недела во Милано и ги освои познатите личности. Со голем број обожаватели и познати личности како Џенифер Лопез кои ги носеа неговите креации, тој се сврте кон освојување на американскиот пазар. Неговите модели почнаа да се појавуваат и да се рекламираат меѓу познатите модни списанија, а врските со познатите личности, кои ги носеа неговите креации, само помогнаа да ја прошири неговата слава и пазарот, така што тој тројно ја зголеми продажбата на американско тло.

Често беше критикуван за употребата на крзно и кожа во неговите колекции, но тоа не го попречи понатамошниот развој на брендот, кој се состои од три линии (Just Cavalli, Cavalli Class, Roberto Cavalli Angels). Неговиот бренд вклучува и чевли, очила, предмети за домаќинството и мебел. Кога направи колекција за брендот H&M во некои бутици, таа колекција беше распродадена за десет минути (Сан Франциско). Го освои целиот моден свет и ги сруши границите, а со семејството живееше на имот во Тоскана каде освен вила, поседува и фабрика за чоколади и лозја.

Тој беше голем хедонист кој сака сам да управува со хеликоптер и поседува три автомобили Ферари. Сака да биде сам, па на неговиот препознатлив начин со златни детали и животински принт си уредил мала куќарка во која се преселил во 2008 година.

Иако повеќе не живееше со сопругата, тие се појавуваа заедно на сите модни ревии.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Ковачевски: Колку и да е тешко, ќе работам ден и ноќ да испорачам резултат, да ги исправиме грешките

„Знаевме дека нема да биде лесно да се работи во услови на најголема економска и енергетска криза. Но ние не...

Македонија7 часа

Мицкоски до Пендаровски: Kакви планови коваше со Артан, Ковачевски и Ахмети за измените на кривичниот законик и евентуална амнестија на поранешни политичари

„И на митинзите Стево Пендаровски и СДСМ нема ништо да кажат за извештајот на Фридом хаус. И додека научил една...

Македонија9 часа

Пендаровски од Карпош: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Пред жителите на Карпош вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски повтори дека без остаток беше и ќе остане претседател за сите....

Македонија12 часа

МНР со апел: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии

Следствено на информациите за можно влошување на безбедносните состојби во Израел и регионот, Министерството за надворешни работи упатува апел до...

Топ14 часа

МВР со нови детали за пукањето во Тетово: пронајдено возилото од кое беше пукано во куќа на тетовец

Синоќа, во 22.45 часот, во СВР Тетово, М. Т. од Тетово пријавил дека од патничко возило „фолксваген поло“ во движење...

Македонија14 часа

Над еден милион евра незаконски се поделени како социјална помош, најмногу пари потрошени во Гостивар и Прилеп

Над еден милион евра државни пари се поделени како социјална помош на лица што не ги исполнувале условите оти на...

Македонија16 часа

Универзалната сала не изгоре, изгоре она што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект што во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите, рекоа дека...

Македонија17 часа

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија17 часа

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија19 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ19 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион21 час

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет21 час

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет21 час

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион22 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија22 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија2 дена

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија2 дена

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ2 дена

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...