Контакт

Свет

На брегот на Турција се удавиле шестмина меѓу кои три бебиња

Објавено пред

Од гумениот чамец кој потонал на брегот во Турција се удавиле тројца возрасни и три бебиња.

Крајбрежна стража успеала да спаси девет лица.

Во тек е спасувачката акција и се бара уште едно лице кое било на чамецот.

 

Свет

(Видео) Водач на месијански култ кој тврди дека е реинкарнација на Исус уапсен во Русија

Објавено пред

Водачот на еден на месијански култ, кој се смета себеси за реинкарнација на Исус, е уапсен во Русија. Сергеј Тороп (59) ќе се соочи со обвиненија за организирање нелегална религија и изнудување пари од членовите на неговиот култ, кои, наводно, емоционално ги злоупотребил, пренесува „Њујорк пост“.

Федералните безбедносни сили на Русија спровеле специјална операција со хеликоптери и вооружени полицајци за напад на култот во регионот на Краснојарск, во Сибир, и апсењето на Тороп, поранешен сообраќаен полицаец познат на своите илјадници следбеници како Висарион, и двајца негови соработници.

Властите, исто така, го уапсиле и Вадим Редкин, десната рака на Тороп, и уште еден соработник по име Владимир Ведерников.

Истражниот комитет на Русија го обвини Тороп, кој носи долга коса и брада, за користење на парите на следбеници и психолошко насилство за нанесување штета, објави „Москоу тајмс“.

Откако ја изгубил работата како сообраќаен полицаец во 1989 година, Тороп рекол дека доживеал „будење“ што го инспирирало да почне движење наречено Црква на последниот Завет, кое го меша христијанството со екологијата и со другите вредности.

„Јас не сум Бог. И, грешка е да се гледа Исус како Бог. Но, јас сум живиот збор на таткото Бог. Сè што Бог сака да каже, тој вели преку мене “, изјавил тој за „Гардијан“ во 2002 година.

Тој, наводно, тврдел дека „Бог го испратил на земјата да го подучува човештвото за злата на војните и за уништувањата што ги предизвикуваме во животната средина“.

Култот има околу 20 рурални населби длабоко во јужната сибирска дивина, каде што живеат околу 4.000 следбеници – или „висарионити“, пишува „Москоу тајмс“. Црквата на последниот Завет тврди дека нејзините изолирани населби во сибирската шума се најголемиот верски резерват на светот. Покрај 4000 следбеници кои живеат таму, црквата има уште 6.000 следбеници низ светот.

Во 2017 година, Висарион изјави за Би-би-си: „Овде имаме училиште за благородни девици. Ги подготвуваме девојките да станат идни сопруги, идни невести за достојни мажи”, додавајќи дека жените треба да разберат дека не треба да се издигнуваат над мажот, да не бидат горди на својата независност, туку да бидат срамежливи, незабележителни и слаби“.

Висарион има шест деца со две жени, а во една фаза се оженил со 19-годишна девојка која живеела со него од седумгодишна возраст“, пишува „Дејли мејл“.

Претходно годинава, заменикот на Висарион, Вадим Редкин, изјави за „Москоу тајмс“ дека барањата за членство во црквата се зголемиле тројно за време на епидемијата на коронавирус.

Не е веднаш јасно што ги поттикнало властите да тргнат против Тороп. Руската православна црква го критикуваше култот во минатото иако организацијата во голема мерка помина без проблеми.

Прикажи повеќе...

Свет

„Њујорк тајмс“: Вакцина против коронавирусот за деца можеби нема да има до есента 2021 година

Објавено пред

Пандемијата на коронавирус наметна две прашања за родителите – кога ќе можат да се вакцинираат и дали нивните деца ќе можат да ја примат вакцината? Иако вакцината за возрасни може да биде достапна од следното лето, децата може да чекаат малку подолго на неа, пишува „Њујорк тајмс“.

Благодарение на програмата за развој на вакцини на владата на САД, неколку вакцини за возрасни се веќе во фаза на тестирање, но се уште не е започнато тестирање што би одговорило на прашањето дали вакцините се безбедни и за децата.

„Во овој момент, јас сум прилично загрижен дека нема да имаме подготвена вакцина за деца пред почетокот на следната учебна година“, рече Еван Андерсон, педијатар во Атланта и професор на Универзитетот Емори.

Вакцините, пак, се наменети за милиони луѓе за првенствено да спречат болести. По тестирање врз животни, започнува тестирање врз луѓе.

Само кога ќе се покаже дека нема несакани ефекти од вакцината кај возрасните, тогаш тестирањето започнува на тинејџери, а потоа и на деца.

„Како што стои засега, децата не се ризична група, но со оглед на ограниченото време и ресурси, можам да разберам зошто моментално фокусот е на оние над осумнаесет години“, рече д-р Пол Офит, професор на Универзитетот во Пенсилванија, додавајќи дека е разумно да се очекува дека истражувањето врз децата ќе започне во првите месеци од 2021 година.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Ајфеловата кула eвакуирана поради дојава за бомба

Објавено пред

Ајфеловата кула беше евакуирана, а француските безбедносни сили поставија заштитен кордон околу оваа област во Париз по анонимна дојава за поставената бомба, пренесуваат медиумите.

Корисниците на социјалните мрежи објавија снимки од околината на кои се гледаат вооружени припадници на безбедносните сили.

Засега е непознато дали заканата со бомба е лажна.

Полицијата започна истрага за инцидентот, објави „Спутник“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија24 минути

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Македонија1 час

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија2 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Македонија2 часа

(Видео) Заев – Гир: За неколку месеци очекуваме успешна завршница на подготовките на преговарачката рамка

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска го прими новоименуваниот амбасадор на ЕУ во нашата земја, неговата екселенција Дејвид Гир. Тој...

Европа3 часа

Лукашенко ненајавено положи заклетва за претседател

Александар Лукашенко денеска ненадејно и без најава положи заклетва за новиот претседателски мандат, пренесува државната новинска агенција „Белта“. Церемонијата за...

Европа4 часа

Жестоки реакции против новите мерки во Британија, можно е да се вмеша и војската

Новите рестриктивни мерки што ги објави премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, против ширењето на коронавирусот, наидоа на жестоки реакции...

Свет4 часа

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за...

Македонија4 часа

Анализа: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ги објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните...

Македонија5 часа

Заев со писмо до Вартоломеј побара писмена одлука за автокефална Македонска православна црква

Премиерот Зоран Заев испратил писмо до патријархот Вартоломеј, поглавар на Цариградската патријаршија, во кое се навраќа на средбата во Истанбул...

Македонија18 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија19 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија19 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет20 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија24 часа

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија1 ден

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија1 ден

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет1 ден

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа1 ден

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Досие