Контакт

Свет

На светот повторно му се заканува затворање поради коронавирусот

Објавено пред

Земјите во светот повторно воведуваат рестриктивни мерки и контрола на границите за да го сузбијат повторното ширење на Ковид-19, пред  заразата да излезе од контрола.

Од вчера сите патници кои влегуваат во Грција на границата со Бугарија треба да имаат потврда за негативен тест на коронавирус, кој не е постар од 72 часа и да биде преведен на англиски јазик. Новите правила, усвоени по растот на бројот на случаи поврзани со доаѓањето на туристите, веднаш доведоа до пад на бројот на патници.

„Времето за предупредување и за попуштање на луѓето заврши. Се наоѓаме во многу сериозна и смртносна ситуација“ изјави премиерот на државата Викторија, Даниел Ендрјус.

Во светот од коронавирус се заразени повеќе од 13 милиони луѓе, а речиси 580 илјади се починати, покажуваат податоците од Универзитетот „Џонс Хопкинс“. Се проценува дека бројот на заболени е многу поголем од потврдениот поради низа причини, меѓу кои е и ограниченото тестирање.

Рестрикциите повторно стапија на сила во Хонгконг, каде што јавните собири се ограничени на четворица луѓе, на рестораните по 18 часот им е дозволена само достава на храна, а на една недела затоврени се и фитнес-салите, баровите и другите бизниси. Во јавниот превоз за првпат е задолжително носењето маски, а казна ќе има за оние кои нема да носат.

Израел минатата недела повторно воведе мерки за сузбивање на коронавирусот. Ги затвори големите концертни сали, баровите и клубовите. Во подрачјата со висока стапка на заразени воведени се рестрикции, што доведе до протести.

Експертите предупредуваат дека ќе мора повторно да се затвори целата земја ако не се намали бројот на заболени во наредните неколку дена.

„Не гледам кои други средства ни се на располагање освен рестрикциите. Освен ако не се случи некое чудо“, рекол израелскиот министер за здравство, Јули Еделстин.

Во Јужноафриканската Република веќе се видливи знаците на преоптовареност со пандемијата – што е многу лош сигнал за останатиот дел од континентот. Оваа недела е воведена забрана на продажбата на алкохол и полициски час за време на вечерта за да се намали бројот на случаи во итната помош, додека болниците се обидуваат да примат голем број заболени од коронавирус.

Во Шпанија властите во Каталонија се обидуваат да сузбијат ново жариште, а здравствените работници предупредуваат дека е потребно подобро и поголемо следење на контактите со заразените. Од вторникот на полноќ 160 илјади жители на градот Љеида и околните подрачја можат да ги напуштат своите домови само со адекватно оправдување. Таа област е блокирана, а пред сите општини има полициски контролни пунктови. Баровите и рестораните работат само со испорака на храна.

Во Јапонија, пак, гувернерката на Токио, Јурико Коике, рекла дека ширењето на заразата ескалирало до алармантно ниво и побарала од граѓаните и бизнисите да ги почитуваат превентивните мерки.

Белорусија во меѓувреме најави отворање на границите со Русија и обновување на сообраќајот меѓу двете земји во следните денови.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

СЗО: На американскиот континент секојдневно има по 100.000 нови случаи

Објавено пред

Повеќе од 100.000 случаи на Ковид-19 се регистрираат секој ден на американскиот континент, од кои половината се во САД, а се појавуваат и загрижувачки жаришта во земји кои ја контролираа епидемијата, како Аргентина и Колумбија, изјави денеска регионалната директорка на Светската здравствена организација (СЗО), Кариса Етиен.

„Нашиот регион сè уште е под удар на Ковид-19“, рече таа на виртуелниот брифинг во Вашингтон, на кој учествуваа и другите директори на пан-американските здравствени организации, пренесува „Ројтерс“.

Етиен рече дека нарушувањето на здравствените услуги се заканува да доведе до зголемување на заболувањата кои досега биле под контрола, како што се туберкулоза, ХИВ и хепатитис.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Нова снимка од болница во Бејрут, експлозијата ги разнесе влезните врати

Објавено пред

На интернет се појавија нови снимки од надзорни камери кои ја регистрирале разорната експлозија во Бејрут.

На снимката се гледа моментот на експлозијата и ефектите од неа врз Медицинскиот центар Ризк во главниот град на Либан.

На снимките се гледаат и лекари и луѓе кои дошле да ги посетат пациентите, како се обидуваат да се заштитат од прчињата што се разлетаа низ просториите откако силината на експлозијата откорна повеќе врати во болнцата.

Како причината за катастрофата во Либан се наведува експлозија на амониум нитрат складиран во близина на пристаништето. Станува збор за кристална сол која се користи како азотно ѓубриво во земјоделството.

Експлозијата која се случи во близина на центарот на Бејрут, беше почувствувана низ целиот главен град. Дури и жителите на предградијата пријавиле дека ја слушнале експлозијата.

Според официјалните власти, бојката на загинати во големата експлозија која се случи пред точно една недела изнесува над 220 жртви.

Прикажи повеќе...

Регион

Силно невреме зафати делови од Хрватска

Објавено пред

Најавената промена на времето, што треба да ја зафати скоро цела Хрватска вечерва и утре, веќе пристигна во Далматинска Загора.

Како што јавуваат тамошните медиуми, во раните попладневни часови имало силен развој на облачност во голем дел од Загора, проследен со грмотевици и врнежи во некои делови.

Во областите погодени од дождот, температурата на воздухот за кратко време паднала за повеќе од 5 Целзиусови степени.

Поради опасност од грмежи, прогласен е жолт метеоролошки аларм за централна и источна Хрватска, додека во Далмација е на сила жолт метеоролошки аларм, поради високите температури кои произлегуваат од топлотниот бран што се очекува да се задржи над Хрватска уште денеска.

Од истата причина, прогласен е портокалов аларм во Истра, Кварнер и подвелебитската област, со нагласување дека таму е на сила и жолт аларм заради опасност од невреме, а на крајниот југ на брегот важи портокаловиот аларм поради високите температури.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

Ставот на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во коишто...

Европа3 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија3 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија3 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија5 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија6 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија7 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет8 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија8 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ8 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет10 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет10 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет11 час

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет11 час

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет11 час

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа11 час

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет22 часа

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет23 часа

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија1 ден

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Досие