Контакт

Свет

На секои десет минути има по едно убиено дете во Газа

Објавено пред

Дваесет и осум предвремено родени бебиња, кои беа евакуирани од болницата „Ал Шифа“, вчера пристигнаа во Египет преку преминот Рафах.

dobivaj vesti na viber

Најмалку 70 луѓе загинаа во болница во Кан Јунис, на југот на Појасот Газа, по израелски воздушен напад врз тој град, соопштија „Лекари без граници“. Организацијата наведува, повикувајќи се на својот персонал во медицинскиот комплекс „Насер“, дека десетици луѓе, меѓу кои и деца и адолесценти, се лекуваат поради тешки изгореници, објави „Хаарец“. Во соопштението се додава дека нападот се случил на еден километар од болницата, а на лекување пристигнале 122 пациенти.

Вчера, кога се одбележуваше Светскиот ден на детето, пристигна информација дека од 7 октомври досега се убиени 5.500 деца, што претставува по едно убиено дете на секои 10 минути, пренесе „Ал џезира“. Покрај официјалниот број на загинати деца, се претпоставува дека уште 1.900 се мртви под урнатините. Околу 9.000 деца се повредени од почетокот на конфликтот, повеќето со сериозни и долготрајни повреди. Од 2,3 милиона жители на Газа, половина се деца, а вкупно 70 отсто од жртвите се жени и деца.

Тимот на Светската здравствена организација (СЗО), кој во саботата ја посети најголемата болница во Газа, објави дека 32 бебиња се меѓу десетиците пациенти во критична состојба, кои останале во болницата, каде што израелските сили влегле минатата недела.

Главниот разгранок на ОН во Газа, Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток, објави дека силните дождови во Појасот Газа го прават животот во засолништата без услови. Во објавата на платформата „Икс“, организацијата, заедно со видеото на кое Палестинците газат преку кал, додава дека поради обилните дождови во енклавата, луѓето во засолништата немаат избор и се соочуваат со недостиг на основни услови за живеење.

Хамас изрази подготвеност да го зголеми бројот на заложници што би ги ослободил во замена со Израел, изјави вчера за „Хаарец“ извор вклучен во преговорите. Според него, бројот и идентитетот на заложниците што ќе бидат ослободени сѐ уште не се договорени, а разговорите продолжуваат. „Индиректните контакти меѓу Израел и Хамас веќе двапати пропаднаа кога се проценуваше дека може да се склучи договор. Ни треба повеќе трпение“, додаде тој.

„Волстрит џурнал“, повикувајќи се на египетски функционер близок до преговорите, вчера објави дека Хамас бара етапно ослободување на израелските заложници и на палестинските затвореници, при што Израел ослободува малолетни затвореници во замена за 50 жени и деца, кои се меѓу заложниците. Според изворот, предлогот за кој се дискутира во неделата е барањето Хамас да ослободи голем број жени и деца киднапирани за време на нападите на 7 октомври за приближно ист број палестински жени и деца, кои се држат во израелските затвори. Египетскиот извор изјави и дека затворениците што ќе бидат вклучени во размената нема да бидат поврзани со Хамас. Израел, САД и Катар изразија оптимизам за можноста договорот да биде финализиран во наредните денови. Една од причините што преговорите се бавни е тоа што Јахја Синвар, лидерот на Хамас во Појасот Газа, не одржува континуиран контакт со преговарачките тимови на организацијата, пишува „Хаарец“.

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Амнести интернешнл“ (АИ) го повика Меѓународниот кривичен суд да ги истражи двата израелски напада во Појасот Газа минатиот месец, во кои беа убиени 46 лица, како воени злосторства. АИ наведува дека утврдила дека овие напади „се неселективни или директни напади врз цивили или цивилни објекти, кои мора да се истражат како воени злосторства“. Станува збор за израелскиот напад на црквата „Свети Порфириј“ во градот Газа на 19 октомври и нападот на куќа во бегалскиот камп „Нусејрат“ на 20 октомври, пренесе „Ал џезира“.

Свет

Швајцарската манекенка која со години работела на Тајланд убиена од сопругот

Објавено пред

Швајцарската манекенка која со години работела во Тајланд била убиена од нејзиниот сопруг минатиот четврток, објавија денеска тајландските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Сопругот на манекенката ја донел во болница тврдејќи дека се обидела да се самоубие.

Тој е уапсен, а по анализата на наводното место на злосторството и снимките од надзорните камери, полицијата верува дека мажот се обидел да го сокрие делото, пишува Swissinfo.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин и Асад се сретнаа во Москва

Објавено пред

Рускиот и сирискиот претседател Владимир Путин и Башар ал Асад се сретнаа во Кремљ.

dobivaj vesti na viber

„Многу ме интересира вашето мислење за тоа како се развива ситуацијата во регионот. За жал, има тенденција на ескалација, тоа го гледаме. Тоа директно се однесува и на Сирија“, му рекол Путин на Асад на почетокот на средбата.

Кремљ соопшти дека двајцата се сретнале вчера.

Путин и Асад последен пат се сретнаа во март 2023 година во Москва на 12-годишнината од бунтот во Сирија, кој се претвори во граѓанска војна.
На таа средба Путин ја истакна улогата на руската армија во стабилизацијата на таа земја.

Русија, сојузник со Иран, води воена операција во Сирија од септември 2015 година за да и помогне на владата на Асад во борбата против вооружените опозициски групи и да ја врати контролата врз поголемиот дел од земјата.

Иако најголемиот воен фокус на Русија во моментов е Украина, таа сè уште е присутна во Сирија и има војници во своите бази таму.

„Со оглед на сите настани што се случуваат денес во светот и во евроазискиот регион, нашата денешна средба изгледа многу важна“, му рекол Асад на Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

УНХЦР: Се преврте брод со 45 бегалци кај Јемен, преживеаја четири лица

Објавено пред

Брод со најмалку 45 бегалци се преврте во близина на брегот на Јемен, а само четири лица преживеаја, соопшти денеска Агенцијата за бегалци на ОН (УНЦХР).

dobivaj vesti na viber

УНЦХР додава дека инцидентот се случил поради силните ветрови и преоптоварувањето и дека соработува со Меѓународната организација за миграција (ИОМ) за да обезбеди заштита и помош на преживеаните, пренесува Ројтерс.

Во јуни најмалку 49 мигранти загинаа, а 140 исчезнаа откако нивниот брод, кој тргна од Сомалија со 260 мигранти, се преврте во близина на брегот на Јемен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

„Нема повеќе евтина храна на државна сметка“ – 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија3 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија4 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ5 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија6 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет7 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет7 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет7 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет7 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет7 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија17 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија19 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ21 час

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...