Контакт

Свет

На Трамп му се суди за поткуп на порно ѕвезда, се чека одлуката на поротата

Објавено пред

Поротата во првиот кривичен процес против поранешниот американски претседател, републиканецот Доналд Трамп, се повлече за да донесе пресуда во случајот за наводни плаќања на порно ѕвезда за да молчи. Судијата Хуан Мерчан од њујоршкиот суд им дал на 12-те поротници задолжителни инструкции пред да се повлечат, објавија неколку присутни новинари.

dobivaj vesti na viber

Поротата сега мора да донесе едногласна одлука. Тоа по правило трае меѓу неколку часа и неколку дена, пишува агенцијата дпа. Во случај на прогласување на вина, Мерчан дополнително ќе ја одреди казната. На Трамп му се заканува парична казна или неколку години затвор, иако таа казна може да биде суспендирана.

Републиканецот останува на ставот дека е невин и дека ќе може да се кандидира за претседател во ноември дури и ако биде прогласен за виновен. Во случај поротата да не донесе едногласна одлука, судењето се поништува и може да се повтори со други поротници.

Трамп е обвинет за 34 точки од обвинението за фалсификување деловни досиеја во обид да сокрие уплата од 130.000 долари на порно ѕвездата Сторми Даниелс во замена за нејзиното молчење за наводната афера пред претседателските избори во 2016 година.

Мајкл Коен, поранешниот адвокат на Трамп, кој наводно ја исплатил Даниелс, пред судот изјави дека го информирал својот клиент за исплатата. Адвокатите на Трамп го претставија Коен како осуден криминалец и лажго, потсетувајќи се на неговото време во затвор за даночна измама и лажење на Конгресот.

Приказната на Коен во голема мера се совпаѓа со сведочењето на Даниелс и Дејвид Пекер, уредник на таблоид кој рече дека соработувал со Трамп и Коен за да го спречи негативното известување за Трамп за време на републиканската трка за Белата куќа.

Свет

(Видео) Солзавец и водени топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Објавено пред

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата.

dobivaj vesti na viber

Протестите беа организирани недалеку од националниот конгрес како одговор на реформите предложени од претседателот на Аргентина, Хавиер Милеи.

Протести организираа левичарски партии и групи, како и синдикати кои се противат на предложените измени во различни сегменти.

Опозицијата е особено силна кога е во прашање приватизацијата, можното укинување на фондот за поддршка на просветните работници, како и уредбите со кои ќе се поедностави процесот на отпуштање работници.

Горниот дом на парламентот синоќа до доцна во ноќтаго разгледуваше предлог-законот за реформи.

Пратениците прво ќе гласаат за законот во целина, а подоцна и за секоја одредба посебно.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Објавено пред

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на расправата за поголема регионална автономија.

dobivaj vesti na viber

Леонардо Доно од популистичкото „Движење пет ѕвезди“ прво бил турнат, а потоа соборен на подот, јавуваат италијанските медиуми.

Причината е дебатата за диференцирана автономија на регионите, со што регионите би добиле поголема моќ, а опозицијата остро се спротивстави.

Дел од опозицијата ја пееја химната и ги истакнаа знамињата на таа земја, а кога Доно се обиде да му го предаде знамето на еден од министрите, дојде до туркање.

Се уште не е јасно дали паднал сам или некој го турнал. Се известува и дека еден од чуварите кој се обидел да интервенира за да го прекине конфликтот е повреден.

Никола Фратојани, еден од пратениците, изјави дека Дон бил удрен неколку пати во главата, поради што паднал на земја. Потоа му се слошило и му била потребна интервенција на лекарите кои го однеле во инвалидска количка.

Седницата е прекината и се разгледуваат снимките за можни мерки по овој инцидент.

Прикажи повеќе...

Свет

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Објавено пред

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во областа, во шумата во Зигенсдорфберг, биле мајка со две деца и двајца нивни другари, дошло до лизгање на земјиштето. Две од децата се затрупани, но екипите не успеаја навреме да спасат едно момче.

dobivaj vesti na viber

Се работи за петгодишно дете. Второто затрупано дете е пренесено во болница со хеликоптер, а останатите две деца се неповредени.

Во акцијата за спасување на лице место учествувале повеќе од 100 пожарникари, неколку спасувачки хеликоптери и полициско куче.

Нема дополнителни информации за идентитетот на жртвите, но се претпоставува дека мајката и нејзините две деца се од околината.

Поради обилните дождови, во областа се забележани стотици одрони.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија9 минути

Пронајдено, исчезнатото 19-годишно момче во Битола

Вчера имаше потрага по исчезнато лице во Општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола, информираше дека лице на 19 години...

Македонија16 минути

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет27 минути

(Видео) Солзавец и водени топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет37 минути

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет44 минути

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ16 часа

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија17 часа

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија19 часа

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија19 часа

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...

Македонија21 час

Искинати кабли, уништени огради, детските игралишта навечер се места за пиење алкохол, Герасимовски апелира на подигање на свеста

Во текот на изминатите денови непознати сторители уништиле дел од урбаната опрема во Капиштец, на Водно и во Дебар Маало....

Македонија22 часа

Левицата: Партнерот на Мицкоски, Африм Гаши, одби амандман затоа што не пишува „Северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши,...

Македонија23 часа

ОЈО ги повлече основните две-три обвиненија против Цветан Панделевски за случајот „Империја“

Обвинителството мината недела донесе одлука да се повлече од двете дела против Цветан Панделевски во случајот „Империја“. OJO со овој...

Македонија24 часа

Хан: Ме загрижува случајот со Северна Македонија, сите инволвирани страни да се држат до договорот од Преспа

Јоханес Хан, еврокомесарот за буџет и администрација, го изрази својот поттик до сите страни, вклучително и новата влада на Северна...

Македонија24 часа

Силјановска-Давкова се сретна со германскиот претседател Штајнмајер: разменети мислења и очекувања за спроведување на реформите на евроинтегративниот пат

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова вчеравечер присуствуваше на приемот, што за учесниците на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин го...

Регион1 ден

Во Грција најавени пеколни горештини: затворија и училиштата

Во Грција денеска се најавени пеколни горештини, а многу високите температури, според најавите, ќе траат до викендот. Највисоки температури се...

Македонија2 дена

МЗ: Паднатиот потпорен ѕид позади Детската клиника е изграден на државно земјиште, а Министерството нема прибележано право за трајно користење на тоа земјиште

Министерството за здравство информира дека во случајот со паднатиот потпорен ѕид позади Клиниката за детски болести истиот е изграден на...

Македонија2 дена

Агелер го пофали Мицкоски на енергетскиот форум: Вашето присуство дава многу важна порака за навигација на енергетскиот пејзаж

Енергетската сигурност и зелената енергија се два суштински приоритета што треба да ги надминат партиските политики, рече денес амбасадорката на...

Македонија2 дена

Деспотовски ги повика кандидатите за претседател на СДСМ да се соочат на дебата: Охрабрува тоа што моите колеги ги промовираат клучните точки од мојата програма

Јован Деспотовски ги повика уште еднаш сите кандидати за претседател на СДСМ да му се придружат на јавна дебата, на...

Економија2 дена

Мицкоски најави инвестиција во енергетиката: Нов ветропарк помеѓу Карбинци, Штип и Радовиш за производство на електрична енергија

„Кога се работи за енергетската транзиција треба да имаме предвид дека е сложена и доста скапа таа транзиција. Секогаш кога...