Контакт

Свет

Нови сто лица обвинети за напад на Капитол

Објавено пред

Министерството за правда на САД објави дека очекува да поднесе обвинение против повеќе од 100 лица, кои се осомничени за учество во нападот на Капитол на 6 јануари, наведувајќи дека ова е веројатно една од најсложените истраги досега.

Повеќе од 300 лица веќе се соочуваат со обвиненија за насилно влегување во зградата на Конгресот кога пет лица го загубија животот, а повеќе од 130 полицајци беа повредени.

Министерството за правда ги објави податоците за планираните нови обвиненија во документите доставени до судот, во кои во некои случаи побара дополнителни 60 дена за собирање докази, пренесуваат американските медиуми.

Истрагата и гонењето на одговорните за нападот врз Капитол веројатно ќе бидат меѓу најголемите судења во историјата на Америка како во однос на бројот на обвинети така и по природата и обемот на доказите, соопштија федералните обвинители.

Федералното биро за истраги сè повеќе е насочено кон поврзување на осомничените со екстремно десничарски групи, како што се „Чуварите на заклетвата“ и „Гордите момци“.

Повеќе од 900 наредби за претрес досега се извршени во речиси сите 50 држави во САД и во Вашингтон.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Путин не планира да разговара со чешката влада

Објавено пред

Рускиот претседател, Владимир Путин, не планира да разговара со чешката влада за влошувањето на руско-чешките односи, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува ТАСС.

„Нема такви планови“, рече Песков, одговарајќи на поставеното прашање на таа тема.

Москва смета дека потегот на Прага за протерување руски дипломати е штетен за билатералните односи.

„Дефинитивно ги сметаме постапките на Прага неразумни и штетни за билатералните односи. Веруваме дека во овој вид политика нема здрав разум. Се чини дека се работи за обид за копирање на ‘Големиот брат’ во странство со преземање непредвидливи и агресивни активности”, истакна тој.

Според Песков, неоснованите обвинувања на Прага се апсолутно безобразни.

Како одговор на прашањето дали Москва ги разгледала наводите на Прага дека руските државјани Александар Петров и Руслан Боширов биле вклучени во инцидентот во Врбетице, Песков рече:

„Ваквите апсурдни обвинувања не може да бидат предмет на разгледување“.

На 17 април чешката влада најави протерување на 18 вработени во руската амбасада во Прага, кои наводно биле офицери на руските разузнавачки служби. Овој потег е поврзан со новите обвинувања од Прага за експлозијата во Врбетице во 2014 година. Според извештаите, офицерите на военото разузнавање на Русија наводно биле вклучени во споменатиот инцидент.

Руското Министерство за надворешни работи изрази силен протест до Прага во врска со чекорите преземени под неосновани и далекусежни изговори, а прогласи и 20 лица вработени во амбасадата на Чешка во Москва за персона нон грата.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ги отфрли постапките на Прага како циркус, додавајќи дека тие демонстрираат недостиг од каква било независна политика во меѓународните односи.

Прикажи повеќе...

Свет

Претседателот на Чад загина ден по победата на изборите

Објавено пред

Претседателот на африканската држава Чад, Идрис Деби (68), почина од повреди здобиени при обиколка на трупите на фронтот во борбата против бунтовниците на северот на земјата, соопшти армијата.

Деби е убиен само еден ден откако беше прогласен за победник на неодамнешните избори на кои го освои шестиот претседателски мандат.

Вчера од неговиот кабинет беше објавено дека отишол на фронтот со цел да се приклучи на армијата во борбата против терористите, пренесува „Ројтерс“.

Засега не е јасна точната причина за смртта, но европски дипломатски извор соопшти дека тој бил убиен.

Синот на Деби, Махамат Каку, е назначен за привремен претседател од страна на преодниот совет на воени офицери, изјави портпаролот Азем Бермендао Агуна во емисија на државната телевизија.

Деби на власт дојде во 1990 година преку побуна и беше еден од лидерите со најдолг претседателски мандат во Африка.

Тој и неговата војска се сметаа за доверлив западен сојузник во бурниот регион во кој делуваат џихадистите.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија ќе гради сопствена вселенска станица

Објавено пред

Руската вселенска агенција соопшти дека сака да формира своја вселенска станица до 2025 година, по најавите дека Москва има намера да се повлече од Меѓународната вселенска станица (ISS).

Шефот на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин, објави дека почнала изградбата на првиот модул на новата станица, откако официјални лица предупредија дека Русија размислува да ја напушти ISS, едно од ретките подрачја на соработка меѓу Москва и западните земји. Објавата доаѓа во време на тензии во врска со обвинувања за шпионажа, групирање на сè поголем број руски и западни трупи на границите на Украина, нови санкции на Вашингтон кон Москва и влошена здравствена состојба на Алексеј Навални, главниот критичар на политиките на претседателот Владимир Путин.

„Се работи на првиот модул од новата руска орбитална станица“, рече Рогозин. Тој кажа дека руската корпорација „Енергија“ планира модулот да биде подготвен за лансирање во 2025 година.

Започната во 1998 година, Меѓународната вселеснска станица е еден од најамбициозните проекти за човечка соработка во историјата. Во неа се вклучени Русија, САД, Канада, Јапонија и Европската вселенска агенција.

Рускиот вицепремиер Јуриј Борисов неодамна изјави дека Москва размислува да ја напушти ISS од 2025 година поради застареноста на станицата. „Роскосмос“, пак, вчера објави дека одлука за напуштање на станицата сè уште не е донесена.

„Откако ќе донесеме одлука, ќе почнеме преговори со нашите партнери за формите и условите за соработка по 2024 година“, соопшти руската агенција.

Минатата година Русите го загубија монополот за испраќање астронаути на ISS од космодромот во Бајконур, Казахстан, по првата успешна мисија на американската компанија „Спејс Екс“.

Русија има славна историја на истражување на вселената, а овој месец ја одбележа 60-годишнината од првиот вселенски лет на Јуриј Гагарин.

Сепак, вселенската програма на земјата се соочува со тешкотии во последните неколку години. Рогозин објави голем број амбициозни планови, но неговата агенција сè потешко се справува со намалувањата во буџетот, а аналитичарите велат дека Путин е повеќе заинтересиран за воена технологија отколку за истражувања на вселената.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Економија59 минути

Почнува аплицирањето за финансиска поддршка од државата за исплата на плати

Работодавачите и самостојните вршители на дејност ќе можат од денеска до 30 април да аплицираат за мерката од петтиот пакет...

Свет2 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија3 часа

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија3 часа

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија4 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа4 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет5 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија7 часа

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија18 часа

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа19 часа

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија19 часа

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Европа22 часа

Политичките лидери за Суперлигата: Богатите не може да ја присвојат убавината на фудбалот

Дванаесет големи европски фудбалски клубови синоќа објавија дека ќе стартуваат нова Суперлига, затворено натпреварување, во кое ќе играат само најсилните...

Македонија22 часа

35 починати и 135 нови случаи на Ковид-19

Oд Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 841 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи...

Македонија23 часа

Рестриктивните мерки продолжуваат и во наредните седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Главниот кризен координативен штаб на денешната седница ги разгледуваше предлозите пристигнати од Комисијата за заразни болести и врз основа на...

Македонија24 часа

Џафери тврди дека ги консултирал институциите – заразените пратеници гласале според дополнителен протокол

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој...

Економија1 ден

Угостителите утре излегуваат на протест, бараат спас за секторот

Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа во исклучително тешка положба, а за негов спас е потребна сериозна и континуирана финансиска помош каква...

Македонија1 ден

Филипче: Состојбата со новозаразени е стабилна, бројот на пациенти намален

Министерот за здравство, Венко Филипче, информираше дека имал состанок со директорите на клиниките и на ковид-центрите на кој била направена...

Македонија1 ден

Границата со Грција останува затворена за македонските граѓани, Србите можат да патуваат преку Бугарија

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија. За нив, владата во...

Регион1 ден

Словенија ги ублажува мерките, до 100 луѓе ќе можат да се соберат на едно место

Словенија полека ги олеснува мерките, па од денес е во сила одлуката на владата дека можат да се соберат до...

Досие