Контакт

Европа

Нови 727 смртни случаи во Италија за 24 часа

Објавено пред

Во Италија од коронавирус починаа 727 луѓе во последните 24 часа.

За едно деноноќие пријавени се 4.782 нови случаи на заразени со вирусот.

Досега во земјата биле заболени 110.574 лица. Во моментов, 80.572 луѓе се позитивни за коронавирус, додека 16.847 се излечени.

Вкупниот број на починати во Италија е 13.155.

Европа

Нови сознанија: Коронавирусот бил во Европа многу пред да биде потврдено?

Објавено пред

Дали новиот коронавирус се појавил пред тоа што се мисли и како да се докаже тоа, прашува авторот на анализата што денеска ја објави Би-би-си.

Во едне хонгконгшки весник се појави текст со дотогаш не објавени официјални податоци според кои, првите случаи во Вухан, каде започна пандемијата на коронавирусот, можеби се појавиле уште на 17 ноември, а не во декември, како што кинеските власти претходно тврдеа.

Што се однесува до Велика Британија, првите случаи се потврдени на 31 јануари, кога двајца Кинези, кои од странство пристигнале во Јорк, биле позитивни на ковид-19, а првиот случај на трансмисија на територијата на Британија е забележан на 28 февруари.

Но, многумина во таа земја се сомневаат во официјалната верзија на временскиот тек на настаните, а писателката Кетрин Мајер верува дека е можно дека нејзиниот покоен сопруг, Енди Гил, гитарист на бендот „Генг оф фор“, е една од првите жртви на ковид-19 во Велика Британија. Враќајќи се од турнеја по Кина, ноември минатата година, Гил се разболел следниот месец, имајќи бројни симптоми на ковид-19, а починал на 1 февруари. Неговите лекари се сомневале дека се работи за можност дека тој бил заразен со новиот коронавирус, но временската рамка не им делувала веројатна.

Потоа, се појавиле тврдења дека тој вирус на европската територија бил веќе во декември, а една париска болница повторно тестирала примероци на пациент заболен од воспаление на белите дробови, за кого така било утврдено дека всушност го имал тој вирус.

Сега знаеме дека вирусот овде бил и подолго време, со новите вируси секогаш е така пред да ги откриете“ рекол еден експерт.

Иако се воспоставило дека кај 1,5 отсто од дарителите на крв во Британија постоеле антитела на ковид-19 уште од март, што секако укажува на можноста вирусот да стигнал порано од тоа што се мислело, без повторни анализи на брисеви или примероци на крв или ткива тоа не е можно да се утврди со точност, заклучува авторот на анализата.

Прикажи повеќе...

Европа

Над 200 нови починати од коронавирус во Британија, вкупно 40.465

Објавено пред

Во Велика Британија се забележани уште 204 смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати се зголеми на 40.465.

Министерството за здравство соопшти дека позитивни на вирусот се уште 1.557 лица, пренесе Би-би-си. Со тоа, вкупниот број на заразени достигна 284.868, покажуваат официјалните податоци.

Британија е на второто место според бројот на жртвите од вирусот во светот, после САД, кои, според податоците од сајтот Ворлдометерс, имаат 111.408 починати.

Водечките британски лекари и научници го повикаа вчера премиерот Борис Џонсон да нареди подготовка на земјата за втор бран на коронавирусот оваа зима, предупредувајќи дека уште многу луѓе ќе починат ако Британија не го подобри својот одговор на ковид-19.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија е втора земја во светот по бројот на починати од Ковид-19

Објавено пред

Велика Британија е втора земја во светот по САД, според бројот на починати од коронавирусот со 40.261 смртни случаи.

Британските власти денеска соопштија за уште 357 смртни случаи, а регистрирани се уште 1.650 новозаразени, со што вкупниот број на случаи на коронавирус во Велика Британија изнесува 283.311 лица.

Британски лекари и научници денеска го повикаа премиерот Борис Џонсон да нареди подготовки на Велика Британија за вториот бран на коронавирусот на зима, предупредувајќи дека многу повеќе луѓе ќе умрат ако земјата не го подобри својот одговор на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Големи протести против расизмот се шират во светот

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат...

Македонија4 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија5 часа

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија7 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион8 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет8 часа

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет10 часа

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет11 час

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт11 час

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија21 час

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет1 ден

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија1 ден

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Македонија1 ден

Заболени 11 здравствени работници од ГОБ „8 Септември“

Единаесет здравствени работници од ГОБ „8 Септември“ се заболени од коронавирусот. Дополнително, новозаболени има и од Гинеколошко-акушерската клиника, соопшти министерот...

Македонија1 ден

Филипче: 90 отсто од новозаболените се асимптоматски, кластерите се под контрола

Ситуацијата е под контрола, убедува министерот за здравство Венко Филипче откако денеска земјава го достигна пикот според новозаразени. Тој не...

Македонија1 ден

Регистрирани 180 случаи на коронавирус, 109 се од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на...

Македонија1 ден

Петровска: Пронајдени се снимките од кафеаната каде што беше Мицкоски

Одземен е уредот за снимање од кафеаната каде што седел лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кога инспектори беа спречени да...

Македонија1 ден

Заев до Ахмети: Ако ДУИ условува со позицијата премиер, нема да биде дел од идната Влада

Доколку ДУИ има услов за коалиција за Влада, тогаш ДУИ нема да биде дел од идната Влада, порача на „Фејсбук“...

Македонија1 ден

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет1 ден

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ1 ден

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Досие