Контакт

Свет

Новогодишна прослава во Њујорк под строги мерки, во градот има нагло зголемување на заразени со омикрон

Објавено пред

На Тајмс сквер во Њујорк ќе се одржи традиционална новогодишна прослава, но според строги мерки бидејќи градот се бори со нагло зголемување на бројот на заразени со омикрон.

Просторот за публиката, кој вообичаено собира околу 58.000 луѓе, ќе биде ограничен на приближно 15.000 лица за да се овозможи поголемо растојание, а сите присутни мора да покажат доказ за вакцинација и да носат маска, рече градоначалникот Бил де Бласио во соопштението за печатот.

Дополнителните мерки на претпазливост за новогодишната ноќ на Тајмс сквер се поттикнати од брзото ширење на новиот сој омикрон во Њујорк, каде што во последните денови имаше голем број луѓе што чекаат тестирање на Ковид-19 пред здравствените установи.

Во средата градот постави уште еден дневен рекорд со 22.808 нови случаи на коронавирус.

Новиот бран на коронавирусот доведе и до откажување концерти, спортски настани и настани на Бродвеј, но градоначалникот Де Бласио покажа силна посветеност дека традиционалното спуштање на џиновската кристална топка на Тајмс сквер за Нова година ќе се одвива според планот во неговиот осумгодишен мандат, кој завршува на 1 јануари, наведуваат агенциите.

Меѓу другите најавени измени, посетителите нема да смее да влезат во просторот што им е предвиден до 15 часот, што е многу подоцна од претходните години.

Минатата година на новогодишната ноќ Тајмс сквер беше главно празен, а Џенифер Лопез и другите присутни изведувачи настапија зад полициските барикади.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Компанија на Илон Маск наскоро ќе почне со тестирање мозочни чипови на луѓе

Објавено пред

„Неуралик“, американската невротехнолошка компанија во косопственост на Илон Маск, наскоро ќе почне со првите клинички испитувања на мозочни импланти кај луѓе.

Британски „Гардијан“ пишува дека „Неуралик“ почнала да бара лица кои ќе ги водат овие испитувања.

Имено, има објавено огласи за работни позиции шеф и координатор на клинички испитувања. Во огласите се наведува дека вработените ќе соработуваат со некои од најиновативните лекари на денешницата и врвни инженери, како и со првите учесници во клиничко испитување од овој тип.

Маск, чие богатство се проценува на 256 милијарди долари, вели дека е голем оптимист во врска со проектите и тврди оти имплантите ќе им овозможат на тетраплегичарите да одат.

Тој исто така вели дека парализираните умствено ќе можат побрзо да користат паметен телефон од луѓето кои го користат со прсти.

Маск се надева дека американската Агенција за храна и лекови на (ФДА) ќе ја одобри употребата на овие чипови.

„Мислам дека со ‘Неуралик’ имаме шанса да го излечиме и да го направиме функционално телото на лице со оштетен ‘рбетен мозок. Успеавме да го постигнеме тоа кај мајмуните, а правиме многу тестирања и може да потврдиме дека имплантот е многу безбеден и сигурен и може безбедно да се отстрани“, изјави Маск.

„Гардијан“ пишува дека Маск има долга историја на големи ветувања во врска со „Неуралик“. Пред три години, тој рече дека првите импланти во глава на човек ќе бидат поставени во 2020 година. Меѓу другото, шефот на „Тесла“ и „Спејс екс“ тврдеше дека имплантите ќе се полнат безжично.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Водач на кавачкиот клан подготвувал атентат врз Вучиќ

Објавено пред

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, на денешната прес-конференција изјави дека криминална група планирала убиство на претседателот Александар Вучиќ.

„Преку Европол добивме информација на 14 јануари под назнака ‘итно’, од една земја членка на ЕУ бевме информирани за постоење на организирана криминална група чија цел е да го убијат претседателот на републиката, Александар Вучиќ.

По тоа, заедно со Европол, покренавме опсежна акција насочена кон спречување на убиството на претседателот. На чело на таа организација е црногорскиот државјанин Радоје Звицер, еден од водачите на кавачкиот клан, кој се товари за организирање и нарачување на повеќе убиства на територијата на Црна Гора и други земји.

Истрагата ќе утврди дали Радоје Звицер тоа го правел за интересите на неговите политички лидери. МВР ќе направи сè за целосно расветлување на овој случај и спречување атентат врз претседателот“, рече Вулин.

„Припадниците на МВР и Безбедносно-информативната агенција ќе го известуваат Обвинителството за организиран криминал за секоја информација што ќе ја добијат преку оперативна работа, но и во соработка со претставници на воено-безбедносните структури ќе направат сè за да се сочува нашиот уставен поредок, мирот и стабилноста и секојдневниот начин на живот, како и животот на претседателот на Србија“, порача министерот Вулин.

Прикажи повеќе...

Европа

НАТО ги отфрли руските барања да се повлече од Бугарија и Романија

Објавено пред

НАТО ги отфрли руските барања за повлекување на своите сили од Романија и Бугарија, објави „Ројтерс“.

„НАТО нема да се откаже од можноста да ги заштити и брани своите членки, па ќе има присуство и во земјите источно од границите на НАТО“, рече портпаролката на алијансата, Oана Лунгеску.

Претходно, Москва побара правно обврзувачки гаранции од НАТО дека алијансата нема да се проширува на исток и дека ќе се врати во рамки на границите од 1997 година.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека безбедносните гаранции што Москва ги бара од Западот вклучуваат и повлекување на силите на НАТО од Романија и Бугарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Топ14 часа

Се бара притвор за 22-годишниот возач, семафорите биле исклучени, а на пешачкиот налетал со голема брзина

Скопското основно јавно обвинителство до Основниот кривичен суд достави предлог за определување притвор за 22-годишниот возач кој вчера ја усмрти...

Македонија15 часа

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија15 часа

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија17 часа

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион17 часа

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет19 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија21 час

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ22 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија23 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет23 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија1 ден

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија2 дена

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет2 дена

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет2 дена

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија2 дена

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија2 дена

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија2 дена

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет2 дена

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Досие