Контакт

Свет

Норвешка и Финска подготвени да и` помогнат на Шведска

Објавено пред

Шведска се соочува со голем скок на бројот на заболени со коронавирус. Поради недостиг на медицински капацитети, помош понудија соседните држави – Финска и Норвешка.

Стокхолм уште треба официјално да побара помош, за да можат фински и норвешки лекари да се вклучат во борбата против заразата. Здравствените власти во шведскиот главен град досега ги ангажираа сите расположливи лекари, но и воени сили, за да се изборат со епидемијата, пренесе „Фајненшл тајмс“.

„Сè уште не добивме официјално барање за помош, но гледаме каква е состојбата во шведските болници, па затоа сме подготвени да ‘скокнеме’“, рече главниот секретар на финското Министерство за социјална заштита и здравје, Кирси Варила.

Нејзината норвешка колешка Марија Јарман Бјерке, пак, им изјави на новинарите дека нордиските земји имаат договор за заемна медицинска помош.
„Ако Шведска побара помош, ние ќе го исполниме тоа барање“, рече таа.

За време на првиот и вториот бран на коронавирус, Шведска имаше значително поголем број заразени лица од соседните Норвешка и Финска.

Некои го припишуваат ова на „прелибералниот“ модел на контрола на пандемијата, кој не вклучуваше речиси  никакви значителни рестриктивни епидемиолошки мерки во споредба со блокадите во остатокот од Европа. Само во декември Шведска досега има забележано околу 1.400 смртни случаи од Ковид-19. Во Норвешка, 100 лица починаа во истиот период, а во Финска, 80 лица.

Стокхолмскиот Регион извести дека тамошните болници се соочуваат со многу големи проблеми, бидејќи 99 проценти од креветите на одделите за интензивна нега се полни, а здравствените синдикати предупредуваат дека голем број здравствени работници ги откажуваат договорите за вработување поради зголемени инфекции, хоспитализации и смртни случаи.

Така, само во областа на метрополата, околу 3.600 здравствени работници поднеле оставки од почетокот на пандемијата. Флуктуациите на вработените се чести, но шведските медиуми предупредуваат дека ова е за 900 повеќе отпуштања отколку во истиот период минатата година.

Сепак, се чини дека Шведска сè уште нема намера да бара помош од соседите. Според директорката за подготвеност на шведскиот Национален комитет за здравје и благосостојба, Јохана Сандвал, состојбата во здравствената заштита е тешка, но земјата сепак може да се справи сама.

Свет

Уапсена жената која го украде лаптопот на Ненси Пелоси

Објавено пред

Американската полиција ја уапси Рајли Џун Вилијамс (22) под сомнение дека украла лаптоп од канцеларијата на демократката Ненси Пелоси за време на немирите во Капитол.

Нејзиниот поранешен партнер изјавил дека Вилијамс имала намера да ги продаде податоците на руската разузнавачка служба, објави Би-Би-Си.

Пет лица беа убиени кога приврзаниците на претседателот Доналд Трамп упаднаа во седиштето на Конгресот на 6 јануари, кадешто пратениците се состанаа за да ја потврдат изборната победа на Џозеф Бајден.

Случајот со Вилијамс е една од над 200 тужби што се покренати откако приврзаниците на Трамп упаднаа во Капитол.

Таа е уапсена вчера во Пенсилванија. Извори за CBS News изјавија дека им се предала на властите.

Според обвинението, таа „свесно влегла и останала во зградата со ограничен пристап без законско овластување, насилно влегла и правела неред во областа Капитол“.

Не се споменуваат обвинувања за податоци. Федералното биро за истраги сè уште ги проверува овие обвинувања.

Прикажи повеќе...

Европа

Конте доби поддршка во Долниот дом на парламентот

Објавено пред

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте денеска беше изгласан во Долниот дом на парламентот, откако неговиот помлад партнер ја напушти владејачката коалиција, но тој ќе мора да се соочи со многу понеизвесно гласање на доверба во Горниот дом на собранието за помалку од 24 часа.

По неговиот апел до опозицијата и независните пратеници да го поддржат откако партијата на поранешниот премиер Матео Ренци, „Италија Вива“, ја напушти коалицијата минатата недела, Владата на Конте доби гласање на доверба за време на гласањето во Претставничкиот дом – Долниот дом со 321 глас „за“ и 259 „против“.

Во Горниот дом на парламентот – Сенатот на Република, владата имаше само мало мнозинство дури и кога „Италија Вива“ сè уште беше дел од коалицијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Бразил почна со масовна вакцинација со кинеската вакцина

Објавено пред

Бразил започна вакцинација на населението против коронавирус со вакцина на кинескиот производител „Синовак“.

Имунизацијата почна во десет сојузни држави.

Националната агенција за мониторинг Анвиса итно ја одобри вакцината во неделата, а според министерот за здравство Едуардо Пазуело, вакцинацијата требаше да започне пет дена подоцна. Сепак, под притисок на јавноста вакцинирањето се случува порано од предвиденото.

Бразил е земја со 210 милиони жители, која има на располагање околу 6 милиони дози вакцина Синовак, имајќи предвид дека Рио де Женеиро постигна договор со кинескиот производител.

Претседателот Болсонаро постојано изразува презир кон кинеската вакцина, но неговата влада го избра „Синовак“ по неуспешниот план за увоз на 2 милиони дози на вакцината произведена од АстраЗенека во соработка со Универзитетот Оксфорд од Индија.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион42 минути

Србија почнува со масовна вакцинација против коронавирус

Србија почнува со масовна вакцинација за населението, откако земјата досега набави вкупно 1.054.950 вакцини и има договор за набавка на...

Македонија52 минути

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 час

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Македонија1 час

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 30 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 30 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 283 лица...

Македонија2 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија2 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет18 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт19 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија19 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет20 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија22 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет22 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија23 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ23 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија1 ден

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија1 ден

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа1 ден

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет1 ден

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион1 ден

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет1 ден

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Досие