Контакт

Европа

Норвешки остров сака да стане првата зона без време

Објавено пред

Жителите на еден мал норвешки остров се надеваат дека ќе го победат времето со тоа што целосно ќе го елиминираат концептот на време, пренесува „Евроњуз“.

Некои од жителите на Сомарој, остров што се наоѓа западно од Тромзо и северно од Арктичкиот круг, водат кампања со цел нивниот остров да стане првата светска зона без време.

Тие ги повикуваат на елиминирање на работните часови на островот, со што на жителите би им се дозволило да прават што сакаат и кога сакаат бидејќи нивниот однос кон времето е поинаков од кое било друго место на светот, велат тие.

Во текот на зимата островот цели два месеца е во целосен мрак, а во лето сонцето воопшто не заоѓа цели два месеца – од 18 мај до 26 јули.

„Како да го мериме времето во лето кога нема ноќ? Е, па, токму поради оваа причина го правиме ова!“, напишаа тие на нивната страница на „Фејсбук“, Time-Free Zone („Зона без време„). „Овде во зоната без време, Сомарој, уживаме во секој момент од полноќното сонце и, да, кафе со пријателите во 2 часот по полноќ е сосема нормално“.

Кампањата ја поднесе својата петиција до локалниот пратеник Кент Гудмундсен минатата недела. Тој изјави дека идејата за зона без време звучи возбудлива и дека можеби владата, наместо да избира меѓу летно или зимско сметање на времето, треба да ја земе предвид кампањата како трета опција.

Посетителите на островот ја поддржуваат идејата, а некои од нив дури и ги закачија своите часовници на мостот што води до островот.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Обраќање на британската кралица: Приоритет е излезот од ЕУ до 31 октомври

Објавено пред

Приоритет на британската влада е да ја напушти Европската Унија до 31 октомври, рече денес кралицата Елизабета Втора.

Говорејќи пред Парламентот, кој ја утврдува законодавната агенда на владата, кралицата го поддржа планот на премиерот Борис Џонсон да работи на ново партнерство со Европската Унија, засновано врз слободна трговија и пријателска соработка, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Таа додаде дека британската влада по напуштањето на ЕУ, ќе обезбеди земјата да продолжи да има водечка улога во светските состојби и дека ќе продолжи да ги брани своите интереси, пренесе Би-би-си.

„Мојата влада ќе биде во првите редови во решавањето на најсложените меѓународни безбедносни проблеми“, рече кралицата.

По говорот, кралицата Елизабета Втора се врати во Бакингемската палата, а меѓу присутните во Парламентот беше и поранешната премиерка Тереза Меј.

 

Прикажи повеќе...

Европа

Тројца професори ја делат Нобеловата награда за економија

Објавено пред

Нобеловата награда за економија годинава им беше доделена на економистите Абиџит Банерџи, Естер Дифло и Мајкл Кремер. Наградата им беше доделена за нивниот експериментален пристап кон ублажување на глобалната сиромаштија, односно за нивната работа на намалување на сиромаштијата на глобално ниво.

И покрај неодамнешните драматични подобрувања, едно од најгорливите проблеми на човештвото е намалување на глобалната сиромаштија во сите нејзини форми, рекоа од Академијата.

Банерџи и Дифло се професори на Технолошкиот институт во Масачусетс, а Кремер е професор на Универзитетот „Харвард“. Дифло е втората жена во историјата што ја доби Нобеловата награда за економија и исто така досега е најмлада добитничка на таа престижна награда.

Прикажи повеќе...

Европа

Чавушоглу за „Њујорк тајмс“: Зошто Турција ја пресели борбата во Сирија

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, за престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ напиша колумна со наслов „Зошто Турција борбата ја пресели во Сирија“, која беше објавена на 11 октомври годинава.

Турската амбасада во земјата достави превод од неа со цел состојбите да се расветлат и за нашите граѓани.

Во својата колумна турскиот министер објаснува дека разочарувачки е воената акција на Турција во североисточна Сирија да се толкува како да е напад врз Курдите, заслабување на борбата со остатоците на Исламската држава и наштетувачка врз кредибилитетот на Америка пред нејзините сојузници.

„Турција ја почна операцијата со цел да си ја обезбеди својата национална безбедност елиминирајќи ја опасноста што терористите ја создадоа во пограничините области. Оваа операција, Сиријците, кои живеат таму, ќе ги спаси од тиранијата на терористичките организации и ќе ја елиминира заканата против територијалниот интегритет и политичкото единство на Сирија. Овие две новини ќе го олеснат безбедното и доброволното враќање назад на Сиријците што беа принудени на иселување“, пишува Чавушоглу алудирајќи на курдските сили со скратеници познати како ПЈД/ЈПГ за кои вели дека се неразделен дел на Курдската работничка партија (ПКК) во Турција, која е призната како терористичка организација од страна на САД, Европската Унија и НАТО.

„Нашите американски соговорници изгледаше дека беа убедени дека овие сили треба да бидат извадени надвор од деловите блиски до нашите граници, дури и се согласивме за датумите. Од неодамна воените разговори во август резултираа со заемни заложби за обезбедување безбедна зона со што ќе се извади ПЈД/ЈПГ. Меѓутоа, САД ова не го резултираа со тоа што кај нас остави силен впечаток дека терористичката група се обидува да добие во време за уште повеќе да ја зајакне својата позиција во Сирија“, објаснува шефот на турската дипломатија додавајќи дека ПЈД/ЈПГ пред светот може да врши обид за да се претстави како група што војува против Исламската држава, но, како што вели тој, факт е дека обезбедува и експлозив на ПКК со копање тунели на турска почва.

Колку за потсетување, идеологијата на ПКК првобитно претставувала мешавина од револуционерен социјализам, курдски национализам и барање основа за независна држава во регионот познат како Курдистан.

Во колумната Чавушоглу им се обраќа и на оние што изразуваат загриженост за безбедноста на курдското население во Сирија.

„Би сакал да повторам и да нагласам дека борбата на Турција не е против Курдите. Нашата борба е против терористите. Презентирањето на состојбата како ‘Турците против Курдите’ е злонамерно и погрешно. Курдите не се наши непријатели“, објаснува тој.

Како што вели Чавушоглу, цел на турската офанзива „Извор на мирот“ е против терористичката структура што ПКК и ПЈД/ЈПГ заедно ја спроведуваат, каде што ги вооружуваат децата војници во области под нивна контрола, ја потиснуваат опозицијата, ја менуваат демографската структура и присилуваат на задолжителна воена служба.

„Ние како Турција веруваме дека го подготвуваме теренот за враќање на бегалците од Сирија во своите домови и обезбедуваме средина со што Исламската држава и другите терористички организации нема одново да се појават“, пишува тој во колумната за „Њујорк тајмс“.

На крајот турскиот министер додава дека наспроти погрешните перципирања што преовладуваат, верува дека акцијата ќе помогне за наслонување кон човечката димензија на проблемот, зачувување на интегритетот на земјата и ќе придонесе за нормални политички процеси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт11 час

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија13 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија14 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија15 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ16 часа

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија16 часа

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија16 часа

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија17 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија20 часа

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет21 час

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Топ22 часа

Планинар падна од карпа, со хеликоптер пренесен во болница

Дваесет и шестгодишен планинар од Битола е тешко повреден кога вчера, качувајќи се по патека кон врвот на Илинден, се...

Топ22 часа

Истрага за случајот во Богданци: се опијаниле, па со стол сакал да го убие соседот

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против 60-годишен жител на Богданци поради постоење основано сомневање дека...

Македонија22 часа

Катица Јанева се враќа во притворот во Шуто Оризари

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, денеска од болница ќе биде вратена во истражниот затвор во Шуто Оризари. Јанева, која е...

Македонија23 часа

Владата денешната седница ќе ја одржи во Битола

Владата својата редовна 159-та седница денеска ќе ја одржи во Битола, во зградата на Општина Битола. Со оваа прва седница...

Европа1 ден

Право и правда победи на изборите во Полска

Владејачката полска конзервативна партија Право и правда освои најголем број гласови на парламентарните избори и обезбеди мнозинство во парлментот, покажаа...

Европа1 ден

Орбан ја загуби Будимпешта, Карашони нов градоначалник

Унгарската опозиција победи на локалните избори во главниот град Будимпешта, нанесувајќи му го првиот пораз на премиерот Виктор Орбан од...

Спорт1 ден

Македонија не издржа во Варшава, Полска се пласираше на ЕУРО 2020 (Видео)

Македонската фудбалска репрезентација вечерва загуби во Варшава од Полска 2-0 (0-0) во рамките на осмото квалификациско коло за пласман на...

Македонија2 дена

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се...

Топ2 дена

Во тешката сообраќајна несреќа кај Струмица загина 19-годишна девојка, возачот е во болница

Деветнаесетгодишна девојка од Струмица, со иницијали С.Т. го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа што се случи утрово околу 4...

Досие