Контакт

Свет

Норвешкото разузнавање: Пукањето во Осло е терористички акт на радикален исламизам

Објавено пред

Норвешките разузнавачки служби задолжени за борба против тероризмот објавија дека го третираат како акт на радикален исламизам пукањето во кое беа убиени две лица, што се случи во саботата вечерта во бар посетуван од ЛГБТ популацијата во земјата.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот е уапсен веднаш по нападот во кој загинаа две лица, а 21 беа повредени. Тој имал долга историја на насилство и закани, а на властите им бил познат од 2015 година кога произлегла нивна загриженост за неговата радикализација и припадност на мрежа на исламски екстремизам, рече шефот на разузнавачката служба Роџер Берг на прес-конференција.

Полицијата претходно соопшти дека се работи за 42-годишен норвешки државјанин со иранско потекло кој им бил познат од порано, но за полесни кривични дела. Според Берг, разузнавачките служби разговарале со него минатиот месец, но не оцениле дека имал насилни намери.

Се додава и дека имал проблеми поврзани со менталното здравје. Нападот се случи во ноќниот клуб London Pub во центарот на градот во саботата вечерта. Се пукало и на други места во близина. Нападнатиот ноќен клуб е популарен меѓу ЛГБТ заедницата.

Граѓаните кои се нашле на местото на настанот помогнале во апсењето на напаѓачот, за што полицијата им се заблагодарила.

Полицијата извршила претрес во станот на напаѓачот и биле запленети две парчиња огнено оружје. Сите индиции, тврдат од полицијата, се дека напаѓачот дејствувал сам и претходно одлежал неколку месеци затвор за дела поврзани со дрога.

Разузнавачките служби го подигнаа нивото на закани во земјата поради нападот во Осло.

Објавено видео од нападот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Разбојници во Италија ископале тунел под банка и се заглавиле па повикале полиција на помош

Објавено пред

Банда ограбувачи на банки била принудена да ја повика римската полиција на помош за да ги извлече од тунелот кој самите го ископале, но пропаднале при грабежот, кој најверојатно лошо го испланирале, објавија денеска италијанските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Припадниците на спасувачката служба во четвртокот вечерта околу 20 часот од урнатиот тунел извлекле повреден маж и го пренеле во болница, додека полицијата привела тројца негови соучесници во грабежот. Се претпоставува дека повикот за помош го испратил еден од разбојниците.

Членовите на бандата, двајца Римјани и двајца Наполитанци, го искористиле долгиот викенд среде Ферагосто, кога повеќето италијански бизниси се затворени, за да упаднат во банка и во околните бизниси.

Но, нивниот план не успеал бидејќи лошо го ископале тунелот до банката, кој се урнал, па биле принудени да повикаат полиција на помош.

„Помогнете, ве молам, дојдете да ме ослободите“, бил повикот на човекот до спасувачката служба откако се урнал тунелот што го ископал заедно со колегите.

Припадниците на спасувачката служба, вклучително и експерти обучени за помош по земјотресот, морале да ископаат втор, паралелен тунел за да помогнат.

Медиумите јавуваат дека за време на процесот на спасување на заробениот му биле дадени течности и кислород кои го одржувале во живот.

Прикажи повеќе...

Свет

Борут Пахор: Решението е сите земји од Западен Балкан што побргу да влезат во ЕУ

Објавено пред

Србија е под голем притисок да ги спроведе санкциите на западниот блок и ЕУ против Русија, но процесот на нејзино членство во ЕУ продолжува, изјави во Анкара претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој е за забрзување на пристапниот процес на земјите од Западен Балкан до Европската Унија и кој, како што вели, од почетокот го поддржува дијалогот меѓу Белград и Приштина, кој во моментот не постои.

dobivaj vesti na viber

Пахор во интервју за агенцијата „Анадолија“ рече дека му придава важност на членството во ЕУ за да покаже на чија страна се сите земји, вклучително и Србија.

Претседателот на Словенија посочува дека сака што побргу да ги види сите земји од Западен Балкан во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) На брегот на Ибица изгоре јахта вредна 23 милиони евра

Објавено пред

На брегот на Ибица изгоре суперјахта вредна повеќе од 23 милиони евра на италијанскиот бизнисмен Паоло Скудиери.

dobivaj vesti na viber

Речиси 46-метарската духовна јахта се запали во четвртокот во Кала Саона, само еден месец откако бизнисменот ја зазеде. Луксузниот брод имал сопствен базен, сала за вежбање и пет спални соби.

Црниот чад што се издигна над јахтата беше јасно видлив од островот, а сè уште не е познато како настанал пожарот.

Шпанската крајбрежна стража испрати два спасувачки брода, кои успешно евакуираа девет патници и седум члена на екипажот. За среќа, никој не е повреден.

Не е познато дали Скудиери, бизнисмен за кој се вели дека вреди 500 милиони евра, бил на јахтата кога се запалила.

Паоло, кој е татко на четири деца и живее во Неапол, е директор на компанијата „Групо Адлер“, која се занимава со производство на автоделови, пренесе „Телеграф.рс“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ2 часа

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...

Економија2 часа

(Видео) Каевски: Во Македонија ќе се произведуваат електрични возила

Преку одговорните, ефикасни мерки и политики на Владата предводена од СДСМ македонската економија станува атрактивна за сериозни, големи странски инвестиции....

Македонија3 часа

Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на Македонија кон ЕУ

Доколку лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски води кампања со став против Бугарија и вклучување на Бугарите во Уставот, тоа...

Топ3 часа

Со закана со пиштол успеале да изнудат 20.000 евра, приведени две лица од Скопје

Од страна на СВР Струмица, заедно со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал, во координација...

Европа5 часа

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

Поранешниот германски канцелар, Герхард Шредер, го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во...

Македонија5 часа

СДСМ: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ се грижат за граѓаните со поскапување на комуналните услуги

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат докажаа дека воопшто не се грижат за граѓаните, туку на прво место ги...

Европа6 часа

„Вашингтон пост“: ФБИ кај Трамп бараше документи поврзани со нуклеарно оружје

За време на претресот на домот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, агенти на ФБИ пребарувале доверливи документи поврзани со...

Економија22 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија23 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија23 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа1 ден

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион1 ден

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија1 ден

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет1 ден

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија1 ден

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија1 ден

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа1 ден

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија2 дена

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...