Контакт

Европа

Објавен договорот меѓу „Астра зенека“ и Европската Унија, голем дел е замаглен

Објавено пред

Британската компанија „Астра зенека“ се согласи да го објави редактираниот договор што Европската Унија и фармацевтската компанија го потпишаа на 27 август 2020 година.

Комисијата наведува дека договорот претставува цврста обврска на компанијата да ги достави дозите според планот, без оглед на статусот на дозволата за употреба на вакцината за време на потпишувањето на договорот.

„За нас, воопшто не е доведено во прашање она што е прецизирано со договорот“, велат од Комисијата.

Портпаролот на ЕК, Ерик Мамер, повтори дека договорот бил потпишан однапред, пред да се даде зелено светло за вакцините на „Астра зенека“ и оти документот прецизира дека нема да има испораки доколку не се добие одобрение од Европската агенција за лекови.

„Постои клаузула што имплицира дека компанијата произведува дози пред авторизацијата за да може да го почитува планот за испорака веднаш кога ќе го добие потребното зелено светло“, вели Мамар.

Објавениот договор содржи преработени делови што се однесуваат на доверливи информации, како што се детали за фактурата, а ЕК наведува дека во договорот се споменуваат и фабриките на „Астра зенека“ во Велика Британија за кои било договорено да придонесат за испорака на дози до ЕУ.

Голем дел од договорот е замаглен

На компанијата ѝ е дозволено да ги прикрива клучните делови во јавно достапната верзија на договорот. Дури 95 проценти од затскриените делови на објавениот договор биле замаглени од „Астра зенека“, а само 5 проценти од ЕУ.

„Сè што беше замаглено, односно 95 проценти од замагленото беше направено од компанијата. ЕУ го затскри само делот што се однесува на она што ќе се случува понатаму во разговорите. Не сакавме да го одложиме објавувањето на договорот расправајќи се со нив за толкувањето за тоа што е тајна, а што не е“, вели извор од Унијата.

Проблемот е, се разбира, во толкувањето на клучните клаузули, како онаа за потребата од „вложување најдобри разумни напори“, како и толкувањето на делот за производствените капацитети од кои вакцините на „Астра зенека“ ќе одат во земјите на ЕУ.

За ЕУ, според европскиот извор кој им го објасни споменатиот договор на новинарите, не е прифатливо компанијата да биде таа што може да процени сама дека сторила сè што е во нејзина моќ.

„Интерпретацијата на ‘Астра зенека’ е субјективна. Нивното толкување е: ‘Мислиме дека сторивме сè што е во наша моќ. Никој не смее да го доведува во прашање тоа’“, рече изворот додавајќи дека компанија со таков капацитет не може само да каже дека не е во можност да ги исполни обврските од договорот.

Европа

Неаполската мафија вклучена во бизнис со брзата помош, за услугите наплаќале 20 пати повеќе

Објавено пред

Криминалната организација „Камора“ во Неапол го регулира и превозот на пациенти и починати со приватни амбуланти возила, се вели во истражување спроведено од тимот на весникот „Фанпејџ“.

Приватна фирма за транспортни услуги на извесен Марко Салвати, со помош на „Камора“, обезбедила монопол за итен превоз на пациенти наплатувајќи ги услугите од десет до 20 пати повеќе од вообичаената цена.

Салвати на една мајка ѝ наплатил 500 евра за пренесување на нејзиниот болен син од куќата до болница, што предизвикало бес кај граѓаните во шпанските населби и тоа било причина весникот да почне сопствена истрага.

Со помош на скриени камери и тајно снимени разговори весникот го открил случајот на т.н. црн крст.

Во државната болница во Неапол, Салвати ја елиминирал конкуренцијата заканувајќи се со оружје, испраќајќи свои луѓе и поткупувајќи го болничкиот персонал, со цел себеси да си обезбеди работа, а весникот го документирал сето тоа.

Компанијата на Салвати спротивно на законот превезувалa починати од болница до домовите (законот дозволува починатиот да биде пренесен само на гробишта), а за таа услуга наплатувала и до 1.500 евра.

На оние што на крајот би одбиле или се побуниле поради високата цена на услугата тој им испраќал луѓе на мафијата за да ги премисли.

Советникот за регионална влада, Емилио Борели, претходно изјави дека станува збор за опасно учество во организиран криминал и го опиша сопственикот на приватниот бизнис, Марко Салвати, како лице што вознемирува и предизвикува проблеми, но дури и тоа не беше доволно за да се запрат неговите постапки.

Прикажи повеќе...

Европа

Финска прогласи вонредна состојба поради зголемен број инфекции со коронавирус

Објавено пред

Финската влада денеска прогласи вонредна состојба поради зголемувањето на бројот на новозаболени, а овој потег ќе им овозможи на властите да затворат ресторани и да преземат други мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот.

Одлуката е донесена поради новите видови коронавирус, кои го забрзаа ширењето на инфекции во нордиската земја, која веќе ги затвори своите граници, пишува „Ројтерс“.

Вонредната состојба исто така ќе ѝ овозможи на владата да ги затвори училиштата и да го ограничи движењето меѓу регионите.

„Владата смета дека е потребно сите да имаме помалку контакти“, рече премиерката Сана Марин.

„Сега секој има шанса да влијае на тоа како ќе изгледаат пролетта и летото“, додаде таа.

Неколку фински региони забележаа брз раст на нови инфекции во последните две недели. Жешки жаришта беа создадени меѓу скијачите во Лапонија, работниците во бродоградилиштата и градежништвото.

Финска досега беше меѓу најмалку погодените европски земји од пандемијата.

Прикажи повеќе...

Европа

Принцот Филип префрлен во друга болница заради испитување на срцето

Објавено пред

Британскиот принц Филип, 99-годишниот сопруг на кралицата Елизабета (94), е префрлен во друга болница во центарот на Лондон за да се испита состојбата на срцето и да се лекува од инфекција.

„Војводата останува на лекување, но се очекува да остане во болница барем до крајот на неделава“, се вели во соопштението на Бакингемската палата.

Војводата од Единбург ќе наполни 100 години во јуни. Тој беше примен во болницата „Крал Едвард Седми“ во Лондон на 16 февруари. Палатата првично одлучи да не ја открие причината за хоспитализацијата, но подоцна беше објавено дека тој се лекува од инфекција повикувајќи се на неговите лекари, кои рекоа дека е добро расположен.

Извештаите за наводната намера на медицинските лица да го задржат во болница подолго од планираното предизвикаа загриженост за здравјето на стариот принц.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет21 минута

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 часа

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија4 часа

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија4 часа

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион6 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија7 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа7 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет8 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ9 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет9 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија11 час

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет20 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион21 час

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија24 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија1 ден

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија1 ден

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Досие