Контакт

Свет

Огромна рација во Германија, претреси во 25 градови поради перење пари

Објавено пред

Германската полиција денеска спроведе големи рации во 25 градови во врска со сомнителна мрежа за перење пари, за која се тврди дека „испрала“ милиони незаконски стекнати профити во странство.

dobivaj vesti na viber

Полицијата во Диселдорф соопшти дека повеќе од 1.000 полицајци учествувале во рациите, кои започнале во раните утрински часови, а биле извршени во сојузните покраини Северна Рајна-Вестфалија, Долна Саксонија и Бремен, пренесува агенцијата АП.

Уапсени биле 11 лица, меѓу кои и 39-годишен Сириец обвинет за членство во сириската екстремистичка група Нусра фронт, соопшти полицијата.

Рациите се дел од истрагата за таканаречената мрежа „хавала“ која е широко користена во муслиманските земји, а во која поединци, а не банки, дејствуваат како посредници при трансфер на пари.

Сепак, трансакции во Германија се дозволени само преку контролирани банкарски мрежи, што во ваквата мрежа не е случај. Трансферите, кои, како што објави јавниот сервис WDR, главно потекнуваат од криминални активности како што е шверц на дрога, исто така се вршат со непарични средства, така што во Германија се купуваат големи количини злато кои се шверцуваат во Турција и Сирија и се продаваат таму.

Трансферот се врши и преку купување товарни возила во западна Европа, кои потоа се продаваат со профит во Турција и Блискиот Исток. Како резултат на тоа, денешните рации се фокусирале и на неколку бродски компании на северот и западот на Германија.

Властите ја откриле мрежата случајно минатата година за време на сообраќајна контрола, при што пронашле непријавени 300.000 евра во багажникот на Сириец и Германец кој преминал во ислам.

Полицијата од Диселдорф соопшти дека парите, кои се „перат“ од 2016 година, доаѓаат од широк спектар на извори, вклучувајќи и вооружени грабежи и изнуда.

„Според првичните проценки, обемот на трансакции во истражуваниот период изнесува околу 140 милиони евра (162 милиони долари)“, се вели во соопштението на полицијата.

Свет

Овој човек не е тој Путин што јас го знам, вели неговиот поранешен пишувач на говори

Објавено пред

Јас не бев главниот пишувач на говори. Само главниот пишувач на говори има право лично да разговара со претседателот. Така, иако бев прилично високо рангиран, не разговарав со него. Да, го имам видено многу пати. Бев присутен на состаноци, јавни и приватни; понекогаш имаше само неколку луѓе на состаноци зад затворени врати, вели пораешниот пишувач на говори на рускиот претседател Владимир Путин, Абас Галјамов кој сега е во Грузија а против него Русија распиша потерница.

dobivaj vesti na viber

– Според мене, мојот општ впечаток за Путин е дека тој беше добар менаџер. Тој беше многу рационален, многу логичен; навистина не можевте да го замислите во тоа време ова што го прави тоа што го прави сега. Знаеше да поставува прашања, внимаваше да не ги притиска луѓето слушајќи ги нивните одговори, бидејќи кога сте големиот шеф и ако го кажувате своето мислење, тогаш сите други луѓе можеби ќе го поддржат вашето мислење наместо да го кажат своето. Затоа внимаваше да го избегне тоа, вели Галјамов.

Кога започна војната, секогаш мислев како може човекот што го познавав пред години да се претвори во тоа што е сега?, раскажува тој за РСЕ Грузија.

– Сфатив дека она што го видов тогаш беше негова работа на работи, работи кои беа многу важни, но сепак не беа од критична важност. Тоа не беше нешто од кое зависеше неговиот политички живот. Тие не беа егзистенцијални закани. Не беше нешто како односот со НАТО или односот со руската опозиција што се обидуваше да го собори. Значи, тој тогаш не се впушташе во одбрана од лични напади врз него. Но, секогаш кога ќе обвинеше некого дека направил нешто погрешно, тој брзо се претвораше во некој апсолутно ирационален и апсолутно емоционален. Тој е многу преокупиран со прикажувањето на силата. Тоа е негов фетиш, не може да замисли да изгледа слаб, вели Галјамов.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина: Русија ја држи Белорусија како нуклеарен заложник

Објавено пред

Русија ја зеде Белорусија за „нуклеарен заложник“, соопшти Украина откако претседателот Владимир Путин најави распоредување на „тактичко“ нуклеарно оружје на територијата на нејзиниот сојузник.

dobivaj vesti na viber

„Кремљ ја зеде Белорусија како нуклеарен заложник“, напиша на Твитер секретарот на Советот за безбедност на Украина, Олексеј Данилов, додавајќи дека оваа одлука е „чекор кон внатрешна дестабилизација на земјата“.

Најавата на рускиот претседател „го максимизира нивото на негативна перцепција и јавно отфрлање на Русија и Путин во белоруското општество“, додаде Данилов. Путин во саботата рече дека Москва ќе распореди „тактичко“ нуклеарно оружје на територијата на својот сојузник Белорусија.

Иако Белорусија не е директно вклучена во конфликтот во Украина, Москва ја искористи нејзината територија за да започне офанзива против Киев минатата година и да изврши напади, велат украинските власти.

 

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Маж од САД држел во шупа и силувал 13-годишно девојче, го намамил преку интернет

Објавено пред

Исчезнaто 13-годишно девојче од Далас било пронајдено заклучено во барака оддалечена повеќе од 1.500 километри во Северна Каролина, откако била киднапирана и силувана од маж што го запознала на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Девојчето е пронајдено во Лексингтон, на околу еден час возење североисточно од Шарлот, се вели во соопштението на шерифот на округот Дејвидсон, пренесе Си-Ен-Ен.

Канцеларијата на шерифот соопшти дека во петокот вечерта биле контактирани од специјален агент на ФБИ во Тексас за случајот. ФБИ во соработка со полицијата во Далас утврдиле дека возрасен маж разговарал со детето преку Интернет. Содржината на тие разговори била конзистентна со намамување за средба, соопшти канцеларијата на шерифот.

Камерите во близина на домот на тинејџерката снимиле возило регистрирано на човек од округот Дејвидсон.

Девојчето бил затворено во надворешен објект, во сопственост на осомничениот – се вели во соопштението на шерифот.

Инспекторите ја отвориле бараката и го пронашле детето. Таа била однесена во болница за да биде прегледана, а подоцна се вратила дома во Тексас. Осомничениот, 34-годишниот Хорхе Иван Сантос Камачо, е уапсен и се соочува со осум точки од обвинението, меѓу кои и киднапирање и силување на дете. Тој е задржан во притвор во округот Дејвидсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет2 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија3 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Регион3 часа

Денес почнува примената на Шенгенските правила на хрватските аеродроми

Аеродромите во Хрватска се подготвени да ги применат шенгенските правила, кои започнаа на полноќ. Не очекуваат гужва или застој на...

Свет3 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија4 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија5 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет16 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет18 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ19 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ20 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија20 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија22 часа

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија22 часа

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија23 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија24 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија1 ден

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија1 ден

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет1 ден

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија1 ден

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....