Контакт

Свет

Од пуст остров до планини со мечки: приказни за деца кои ја победиле смртта како хероите од амазонската џунгла

Објавено пред

Четирите мали деца кои преживеаја 40 дена во амазонската џунгла ги привлекоа светските наслови, триумфирајќи наспроти шансите.

dobivaj vesti na viber

Четириесет дена откако нивниот авион се урна во колумбиската џунгла на Амазон, четирите домородни деца се спасени – пронајдени неухранети, искасани од инсекти, но живи.

Браќата и сестрите од домородната заедница Хујото – на возраст од 13, девет, четири и 11 месеци – го преживеаја еден од најдивите делови на земјата во извонреден подвиг на отпорност против силните бури, грабливите животни и вооружените групи.

Ниту едно од децата не претрпе сериозни повреди и тие се наречени колумбиските деца „чудо“.

Знаењето за животот и мудроста стекнати од нивната баба можеби било од витално значење за нивниот опстанок, рече Џон Морено, домороден водач од блискиот Вопес.

„Гардијан“ пренесе четири приказни кои ги освоија срцата на луѓето и влејаа надеж.

„Вистинскиот Господар на мувите“

Во 1965 година, група од шест училишни момчиња беа затрупани на карпест остров јужно од Тонга во Тихиот Океан повеќе од една година.

Чувствувајќи досада од училиштето, тие решиле еден ден да земат рибарски брод. Спакувале две вреќи со банани, неколку кокосови ореви, стар нож и мало плинско. Но, откако заспале, момчињата ги разбудило ветровито невреме и водата им се срушила над главите. Тие плутале осум дена без храна, преживувајќи од дождовницата собрана во издлабените кокосови лушпи, сè додека не навлегле на малиот остров Ата на хоризонтот.

До моментот кога нивните спасувачи пристигнале 15 месеци подоцна, момчињата – на возраст меѓу 13 и 16 години – создале комуна со градина за храна, издлабиле стебла на дрвја за собирање дождовница и постојан оган. Тие се согласиле да работат во двојки на должности во градината, кујната и стражарење, а преживеаја благодарение на риби, кокос, питоми птици и јајца.

Додека за многумина, приказната звучи како филмска авантура, за Сионе Филипе Тотау, едно од шесте момчиња, сеќавањата на месеците поминати на островот се многу пострашни.

„Не бевме среќни таму“, рече Тотау, познат како Мано, за Гардијан во 2020 година.

„Ако сте биле на место, не знаете каде е, а исто така не сте виделе кој било од вашето семејство, мислам дека не би биле среќни да бидете таму… нема да бидете среќни додека не го видите вашето семејство“.

Тајландско спасување во пештера

Светот го задржа здивот 18 дена кога 12 млади фудбалери од Тајланд беа заробени во поплавена пештера со својот тренер во 2018 година.

Фудбалскиот тим со играчи на возраст меѓу 11 и 17 години – преживеале на издигната карпа на четири километри од отворот на пештерата, без храна, но се одржувале со медитација предводена од 25-годишниот тренер Екахол Чантавонг, поранешен монах, и со надеж за спас.

Девет дена им беа потребни на нуркачите да ги лоцираат тинејџерите во пештерата Там Луанг долга шест километри во планинскиот венец Дои Нанг Нон.

Беа потребни уште девет дена за целиот тим да излезе жив и во силниот сјај на дневната светлина и камерите да раскаже приказна која инспирираше повеќе филмови.

Во тридневните напори за спасување беа вклучени 18 нуркачи. Двајца спасувачи загинаа додека се обидуваа да ја спасат групата. Напорот за спасување вклучувал медицински прегледи и давање анестетик на секое дете, додека другите ги водеа на безбедно низ поплавениот тунел долг километри.

Сам во јапонска шума, со мечки

По недоличното однесување на патување, седумгодишниот Јамато Танука бил оставен покрај патот во јапонска шума од неговите родители, со намера тоа да биде краток период на казна.

Меѓутоа, мислејќи дека е напуштен засекогаш, момчето се оддалечило и на крајот поминало речиси една недела во планинска шума населена со кафени мечки.

По шест дена го пронашле тројца војници кои барале засолниште од дождот. Влегле во колиба и го пронашле Јамато свиткан на душек, на пет километри од патот каде што бил оставен.

Момчето успеало да влезе во комплексот за обука на силите за самоодбрана во Хокаидо, качувајќи се преку оградата или поминувајќи низ грмушката од двете страни, и нашло колиба која случајно била оставена отклучена.

Облечен само во маица и тренерки, навечер Јамато бил виден меѓу два душека за да се загрее. Тој им рекол на војниците кои го нашле дека не јадел речиси една недела, иако се чини дека имал пристап до вода.

Докторот кој го прегледал по неговото исчезнување на Хокаидо, најсеверниот јапонски остров, рече: „Тој беше неверојатно мирен со оглед на тоа дека исчезна седум дена. Воопшто не го фатила паника“.

Кен Ногучи, планинар кој се искачил на Монт Еверест, на Твитер напиша: „Ако преживеал сам, тоа е чудо“.

Мали деца заробени по тешка сообраќајка во Австралија

Во декември 2022 година, на едно петгодишно девојче му се припишува „апсолутно чудо“ во подвигот на преживување, спасувајќи ги животите на нејзините двајца браќа – на една и две години – помагајќи им откако останаа заробени во остатоците од сообраќајна несреќа што ги уби нивните родители во далечната Западна Австралија.

Заробено во превртениот автомобил, малото девојче го ослободило својот едногодишен брат од појасот. Но, двегодишниот брат останал заробен на своето седиште повеќе од два дена по несреќата. Тројцата чекале покрај мртвите родители 55 часа на топлина од 30 степени додека семејните пријатели не ги пронашле покрај оддалечениот пат.

Тие биле многу дехидрирани и сè уште биле во автомобилот кога пристигнала помошта.

Мајкл Рид, братучед на таткото кој починал, рече дека е тешко да се замисли низ што ќе поминувале децата во тоа возило. Тој го опиша петгодишното девојче како „паметно и интелигентно дете кое апсолутно сака готвење и тесто за играње“.

Свет

Спасена жена во Кабул: 25 години била затворена и мачена во темна соба

Објавено пред

Полицијата спасила жена што 25 години била затворена во темна соба во главниот град на Авганистан, соопшти Министерството за внатрешни работи на талибанците.

dobivaj vesti na viber

Според вознемирувачките фотографии објавени од Мнистерството, жената била чувана во соба полна со ѓубре. Ѝ давале храна преку прозорецот.

„Таа се чувствува несигурно и исплашено кога ќе види други луѓе“, рече портпаролот на Министерството, Абдул Матин Кани, опишувајќи ја нејзината мака.

Жената е згрижена во болница во Кабул откога добила психички и физички повреди. Неисхранета, таа исто така има тешка анемија, рече докторот. Нејзините коски се истрошени, а зглобовите ѝ се оштетени, велат лекарите. Таа страдаше со години по разделбата од својот прв сопруг, со дополнителни проблеми, вклучувајќи неплодност, злосторства на нејзините браќа и спор за наследството, соопшти полицијата.

Тие уапсиле четири члена од нејзиното семејство, меѓу кои и нејзиниот брат и внуците. Полицијата соопшти дека случајот е под истрага.

Прикажи повеќе...

Свет

Германија не ја поддржува иницијативата на Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН

Објавено пред

Германија не ја поддржува иницијативата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН, изјави германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок.

dobivaj vesti na viber

„Не, ние не го поддржуваме ова и разговараме за тоа со нашите украински партнери неколкупати во текот на преговорите. Мислам дека ова е важно за дискусијата во Германија: ние не поддржуваме сè што Украина ѝ предлага на нашата влада“, рече Бербок во интервју за телевизијата АРД.

Како што истакна таа, неопходно е да се заштити Повелбата на ОН и да се размислува за начини за модернизација на организацијата.

Претходно, за време на говорот во Советот за безбедност на ОН, Зеленски изјави дека организацијата е во ќор-сокак и дека тоа наводно е поврзано со правото на вето на Русија. Тој предложи реформа на ОН, конкретно механизмот за користење на ветото. Како што рече, Генералното собрание на ОН треба да има право да го отфрли ветото со две третини гласови.

По тоа, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека Генералното собрание на ОН треба да ги разгледа причините поради кои не се спроведени претходно усвоените резолуции на Советот за безбедност на ОН наместо да се разгледуваат случаите на користење на ветото под притисок на западните земји.

Прикажи повеќе...

Свет

Египет со одлука, наместо од Русија, ќе купува жито од Франција и Бугарија

Објавено пред

Египет, наместо од Русија, ќе купува жито од Франција и Бугарија бидејќи цената што ја понуди Египет беше под прагот поставен од Москва.

dobivaj vesti na viber

„Русија не беше задоволна од цената предложена за време на преговорите за откуп на пченица“, велат извори на агенцијата „Блумберг“. На почетокот на септември египетскиот министер за снабдување, Али ел-Мосилхи, изјави дека за време на директните преговори со Москва, Каиро се согласило да купи 480.000 тони руска пченица, пренесува „РИА Новости“.

Неколку дена подоцна, Египет објави дека трговецот со жито „Соларис“ ќе има право да купува жито од која било земја.

Првиот помошник-министер за снабдување на Египет и шеф на Стоковната берза, Ибрахим Ашмави, претходно изјави за „РИА новости“ дека Каиро е меѓу најголемите увозници на пченица, а уделот на руското жито во неговиот увоз се проценува на 80 отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ15 минути

Тинејџер со украдено возило усмртил жена на тротоар во Скопје и побегнал

Обвинителството бара притвор за 18-годишник од Скопје кој на 30 август во период од половина час украл автомобил, прегазил пешак...

Македонија1 час

Груевски до членството: Тргнете се од ботовите и платените пропагатори

Експремиерот Никола Груевски порача до членството да се оддалечат од ботовите и платените пропагатори, коментирајќи дека има многу начини да...

Македонија7 часа

Отровен пестицид во пиперки увезени од Македонија откриен во Хрватска

Забранет отровен пестицид е откриен во зеленчук увезен од Северна Македонија, објави Европскиот систем за брзо предупредување за сообраќај со...

Македонија8 часа

„Гардијан“: Северна Македонија и Србија имаат најзагаден воздух во Европа

Европа се соочува со голема јавно здравствена криза бидејќи речиси сите Европејци живеат во области со опасни нивоа на загаденост...

Топ8 часа

(Видео) На Скопска Црна Гора запленети 400 кубици бесправно исечено огревно дрво, приведени 10 дрвокрадци

На 19 и 20 септември, на местото наречено Рамно на планината Скопска Црна Гора, во заедничка акција на Одделот за...

Македонија9 часа

ЦУК: Сите 18 пожари на отворено се изгаснати

Пожари на отворено утрово нема – сите 18 се изгаснати, според информациите од Секторот за операции и координација во Центарот...

Македонија10 часа

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Постои закана и самиот мултилатерализам да стане жртва на руската агресија

Во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска, се обрати пред Советот за безбедност на...

Свет10 часа

(Видео) Полицијата во Венецуела ја врати контролата врз затвор со кој управуваа криминалци

Властите во Венецуела ја вратија контролата над најпознатиот затвор во Венецуела, „Токорон“, кој беше целосно под контрола на криминалци. Околу...

Европа10 часа

Руски воздушен напад врз Киев, седум ранети, меѓу нив и девојче

Руските сили рано утринава извршија воздушен напад врз Киев, соопштија властите во главниот град на Украина. Во објава на „Телеграм“,...

Европа10 часа

Полска објави: Повеќе не испраќаме оружје во Украина

Конфликтот меѓу Полска и Украина вчера дополнително ескалира. Полска повеќе не испраќа оружје за Украина, изјави полскиот премиер во интервју...

Македонија1 ден

Задолжително носење маски во здравствените установи, препорачува Комисијата за заразни болести

Задолжително носење маски во здравствените установи, оваа препорака ја донела Комисијата за заразни болести по денешниот состанок, информира портпаролот на...

Македонија1 ден

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Пратениците во Собранието со 82 гласа „за“ донесоа одлука за формирање анкетна комисија за скандалот со лекови на Клиниката за...

Македонија1 ден

Пензионерите на протест побараа минималната пензија да биде 18.000 денари и линеарно покачување

Пензионерите од повеќе градови во државата, денес, по повод Меѓународниот ден на пензионерите – 20 Септември, излегоа на протест пред...

Економија1 ден

Бектеши: Од наредната недела намалени цени на пијалаците

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, на својот фејсбук-профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат...

Македонија1 ден

Мицкоски бараше измени на Кривичниот законик, но се откажа оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат...

Македонија1 ден

Напади врз Бугари и клубови, етикетирање на Бугарите како фашисти – Европската комисија против расизам со извештај за Македонија

Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) при Советот на Европа го објави својот извештај за Македонија, притоа во делот...

Македонија1 ден

Мицкоски до Груевски: Жалам што се одлучи да правиш јавна пародија, за Македонија не смее да има пазар и договори под маса

По јавните преписки меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и поранешниот претседател на оваа партија, Никола Груевски, Мицкоски повторно со...

Економија1 ден

Од денеска гарантирани пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

Од денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку...

Култура1 ден

Синдикатот на Македонската филхармонија: Секојпат кога државата ќе носи одлуки што не одат во прилог на нашата институција, соодветно ќе реагираме

„Разочарани сме, но не и изненадени од одлуката за разрешување на директорката и Управниот одбор на нашата институција, Македонската филхармонија....

Македонија1 ден

Османи на средби со министрите на Ерменија и Азербејџан: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, оствари одвоени средби со министерот за...