Контакт

Европа

Се договара средба помеѓу Путин и Зеленски

Објавено пред

Денес е 22-от ден од руската инвазија на Украина

dobivaj vesti na viber

Клучни настани

  • Украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба изјави дека преговара со Турција за можна организација на средба меѓу претседателите на Украина и Русија, Володомир Зеленски и Владимир Путин
  • Зеленски денеска се обрати пред германскиот парламент
  • Министрите за надворешни работи на Г7 денеска разговараат за Украина
  • Проектил погодил станбена зграда во Киев
  • „Билд“ пишува дека Лавров полетал за Кина, но за кратко се вратил во Москва. Русија негира

Од минута во минута:

18:50 Руски началник: Украинските биолаборатории ja уништуваат документацијатa за опасните вируси

Украинските биолаборатории продолжуваат да уништуваат биолошки материјал и документација за истражување на опасните вируси, изјави рускиот началник Игор Кирилов.

17:30 Украина бара Турција да биде гарант за евентуален договор со Русија

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба побарал од Турција да биде еден од гарантите за можниот договор со Русија, изјавил неговиот колега Мевлут Чавушоглу по посетата на западна Украина, пренесуваат медиумите.

16:30 Зеленски номиниран за Нобеловата награда за мир

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, е номиниран за Нобеловата награда за мир. Ова го соопшти Врховната Рада, пренесуваат медиумите.

16:25 Јапонски медиуми: Украина бара од јапонската влада сателитски снимки за позициите на руската армија

Украина бара од Јапонија висококвалитетни сателитски снимки за да и помогнат да се одбрани од руската армија, објави денеска јапонскиот весник „Никеи“.

16:10 Советникот на Зеленски: Усогласувањето на спорните точки со Москва ќе трае и до една недела

Михаил Подољак, советник на кабинетот на претседателот на Украина, ги објави условите за мировен договор меѓу Русија и Украина. Според него, тоа може да потрае од неколку дена до недела и половина, пренесуваат агенциите.

16:00 Шварценегер: Путин, те молам стави крај на војната

„Го сакам рускиот народ. И затоа морам да ви ја кажам вистината“, напиша актерот во описот на видеото.

15:35 Британија: Постојат убедливи докази дека Путин стои зад воени злосторства во Украина

Министерката за надворешни работи, Лиз Трас, за радио Би-би-си изјави: „Постојат многу, многу убедливи докази дека во Украина се извршени воени злосторства и дека зад нив стои Владимир Путин“.

15:31 Велика Британија испраќа ракети и војници во Полска

„Велика Британија ќе распореди противракетен одбранбен систем во Полска, како одговор на руската инвазија на Украина“, изјави министерот за одбрана Бен Валас.

За време на посетата на полската престолнина Варшава, Валас изјави дека Велика Британија ќе испрати противвоздушен ракетен систем со среден дострел и околу 100 војници во Полска.

15:24 Се разговара за средбата меѓу Путин и Зеленски

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитри Кулеба изјави дека преговара со Турција за можна организација на средба меѓу претседателите на Украина и Русија, Володомир Зеленски и Владимир Путин, пренесува „Скај њуз“.

14:30 Бајден утре ќе разговара со кинескиот претседател за Украина

Американскиот претседател Џо Бајден утре телефонски ќе разговара со кинескиот колега Си Џинпинг за руската инвазија на Украина, соопшти Белата куќа.

14:05 Владата ќе одвои 120 милиони денари за сместување и помагање на бегалците од Украина

Владата на денешната 30-та седница го задолжи Министерството за финансии да обезбеди финансиски средства во износ од 120 милиони денари за организирање и обезбедување хотелско сместување и дополнителни услуги за граѓаните од Украина, кои како бегалци од воените жаришта би пристигнале во нашата земја.

13.45 Лиз Трас: Има доказ дека Путин е „воен злосторник“

Министерката за надворешни работи на Велика Британија Лиз Трас денеска изјави дека има „многу силни докази“ дека рускиот претседател Владимир Путин е „воен злосторник“.

13.40 Лукашенко: Ако Украина продолжи да провоцира, Минск ќе одговори

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко зборуваше за развојот на операцијата во Украина и рече дека се надева на наскоро мир

13.30 Песков: Во такви тешки времиња, многу луѓе го покажуваат своето вистинско лице

Откако рускиот претседател Владимир Путин упати остро предупредување до руските „предавници“ за кои рече дека Западот сака да ги искористи како „петта колона“ за да ја уништи земјата, се огласи портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков

13:25 Бајден ќе разговара со кинескиот претседател

Американскиот претседател Џо Бајден утре ќе разговара со кинескиот претседател Си Џинпинг за ситуацијата во Украина.

„Ова е дел од нашите напори да ги задржиме отворени линиите на комуникација меѓу САД и Кина“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

13:20 Москва ја отфрли одлуката на судот на ОН за итно прекинување на инвазијата на Украина

Кремљ денеска ја отфрли пресудата на Меѓународниот суд на правдата (МСП), највисокиот суд на ОН, со која се наложува на Русија веднаш да ги прекине воените операции во Украина.

13:10 Одговорот на Кина до НАТО: А кој ја бомбардираше нашата амбасада во Југославија?

„Кина никогаш нема да заборави кој ја бомбардираше кинеската амбасада во Југославија. Не и’ требаат предавања од оние кои го прекршиле меѓународното право“, се наведува на веб-страницата на кинеската мисија во Обединетите нации, пренесува „Спутник“.

13:00 Играчки на полско-украинската граница за децата кои бегаат од војната

12.25 Заврши полицискиот час во Киев кој беше воведен поради нападот на руските сили

Полицискиот час кој траеше 36 часа заврши денеска во Киев поради нападот на руските сили врз неколку цивилни објекти во главниот град на Украина

12.20 Марија Захарова: Лажни наводи на „Билд“ за патувањето на Лавров во Пекинг

Марија Захарова изјави дека се лага наводите на „Билд“ дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров се вратил во Москва на половина пат до Пекинг

12.15 Песков: Русија и Украина не се блиску до потпишување на договорот

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека рускиот претседател Владимир Путин сè уште не планира патување во зоната на операција во Украина.

12:11 Русија: Владините сајтови се соочуваат со хакерски напади какви што се невидени досега

„Страниците на руските министерства, агенции и државни компании беа цел на хакери поради настаните во Украина, а веб-страниците на Кремљ, водечкиот превозник ‘Аерофлот’ и главниот заемодавач ‘Сбербанк’ се меѓу оние со прекини или привремени проблеми со пристапот во последните недели“, соопшти руското Министерство за дигитални технологии, наведувајќи дека работи на прилагодување на овие нови услови, на поголеми и посилни сајбер-напади.

11:50 (Видео) Украинец фатен во обид да побегне од државата, се скрил во кутијата за играчки на децата

„Како што се испостави, сопругата се обидела да го пренесе таткото на нејзините деца преку границата. Граничарите не го пропуштиле патникот затоа што на мажите на возраст меѓу 18 и 60 години не им е дозволено да заминат“, извести украинската гранична служба.

11:07 Зеленски ги искритикува германските пратеници: Помошта дојде предоцна за да се запре војната

Во својот говор тој ја употреби фразата „никогаш повеќе“, која се поврзува со Холокаустот и другите геноциди.

„Политичарите секоја година велат ‘никогаш повеќе’. Сега гледам дека овие зборови се безвредни. Во Европа се уништува народ. Зошто ‘никогаш повеќе’ не важи? Која е историската одговорност на Германија кон Украина денес?“, запраша Зеленски.

10.50 Украинците објавија дека во борбите во Доњецк загинала мајка на 12 деца
Украинското Министерство за надворешни работи на Твитер објави дека 48-годишната Олга Семидјанова била убиена во борбите со руските сили во областа Доњецк.

10.40 Медведев: Западот нема да успее да ја превоспита Русија

Медведев денеска ја објави првата порака на социјалната мрежа Телеграм, во која ја осудува русофобијата на Западот, обвинувајќи ја за дополнително влошување на односите

10:02 ТВ обраќање на Путин: Прозападните Руси се национални предавници

„Западот ќе се обиде да се потпре на т.н. петта колона, на националните предавници, на тие што овде кај нас заработуваат, а живеат таму. Не мислам само дека тие ‘живеат таму’ во буквална, географска смисла на зборот, туку според нивните размислувања, нивната ропска свест“, рече рускиот претседател.

10.00 (Видео) Зеленски се обрати пред германскиот парламент: Повторно имаме ѕид во Европа но не е Берлинскиот

Ѕидот се враќа среде Европа, со секоја фрлена бомба врз Украина, со секоја неодлучна одлука за мир – рече Зеленски

09.50 Кина застана на страната на Украина?

Кина никогаш нема да ја нападне Украина, изјави кинескиот амбасадор во Украина Фан Ксијанронг за време на средбата со гувернерот на регионот Лавов, Максим Козицки.

09.40 (Видео) Зеленски испрати порака до руската армија: Спуштете го оружјето

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно зборуваше по повод инвазијата на Украина и со јавноста сподели актуелни информации од фронтови низ целата земја

09.30 Гутереш: Повеќе од 3 милиони Украинци ги напуштија своите домови

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш на својот официјален профил на Твитер напиша дека повеќе од 3 милиони украински бегалци ја напуштиле својата татковина

09.20 Резников: Кремљ е колективниот Хитлер на 21 век

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави дека Кремљ по неуспехот на тактиката на „Блицкриг“ премина на тактиката на терор, масовни убиства на цивили, уништување и бруталност.

09.15 Украинците им оставиле богат плен на Русите – сето ова е заробено без борба

Единиците на вооружените сили на Украина продолжуваат да паничат додека армиите на Русија и Народна Република Донбас напредуваат.

09.10 Русите објавија видео – Бајден нареди бомбардирање на Белград

Портпаролката на руското МНР Марија Захаровa објави видео од состаноците на Комитетот за надворешни работи на Сенатот во 1998 година.

08.55 Министрите за надворешни работи на Г7 денеска разговараат за Украина

Министрите за надворешни работи на Групата седум (Г7) ќе одржат виртуелен состанок за да разговараат за ситуацијата во Украина, соопшти јапонското Министерство за надворешни работи

08.45 Зеленски денеска ќе се обрати пред германскиот парламент
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска треба да им се обрати на германските пратеници, во последен обид да ги охрабри креаторите на политиката во западните демократии во врска со војната во Украина.

08.40 Захарова: Ние не сме вреќа за тепање – сами си создавате проблеми

Земјите кои снабдуваат оружје за Украина, вклучително и планот на Словачка, си создаваат проблеми, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

08.35 Руските сили во окупираниот град употребија солзавец врз демонстрантите

Руските сили употребија солзавец врз украинските демонстранти во градот Скадовск, окупиран од Русија.

08.30 Орбан: Следната недела очекуваме поголем бегалски бран од Украина
Премиерот Виктор Орбан во видео обраќање на Фејсбук истакна дека Унгарија очекува поголем бран бегалци од Украина

08.25 Британците објавија нова информација: Русите се запрени насекаде

Британското Министерство за одбрана во најновото соопштение известува дека руската офанзива во Украина е запрена на сите фронтови, пренесува Би-би-си.

08.20 Проектил погодил станбена зграда во Киев
Најмалку едно лице загина, а три се повредени откако остатоците од соборениот проектил погодиле станбена зграда во Киев, соопшти украинската служба за итни случаи.

08.15 Лавров полета за Кина, авионот се сврте на половина пат и се врати во Москва

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров отпатува за Кина за да го посети својот важен сојузник

08.10 Хуманитарна катастрофа во Мариупол

Мариупол со денови е под опсада и жестоко бомбардирање. Се проценува дека повеќе од 30.000 луѓе веќе го напуштиле градот

08.00 Зеленски: Приоритетите на Украина во преговорите се апсолутно јасни

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави ново обраќање на својата Фејсбук страница

Европа

Орбан денеска ги најавува првите потези по воведувањето на вонредната состојба во Унгарија

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан воведе втора вонредна состојба во земјата, овој пат за отстранување на последиците од војната во Украина, додека првата вонредна состојба поврзана со пандемијата на коронавирус истекува во вторник следната недела, јавуваат новинските агенции.

dobivaj vesti na viber

„Светот е на работ на економска криза. „Унгарија мора да остане настрана во оваа војна и да ја заштити финансиската сигурност на своите семејства“, објави унгарскиот лидер на Фејсбук, пренесува Франс прес.

Орбан, кој го освои својот четврти последователен мандат на 3 април, претходно користел извршни наредби за да ја спречи миграцијата, а потоа и во пандемијата на коронавирус, пренесува Ројтерс.

Новата вонредна состојба повторно ќе и овозможи на владата на Орбан да усвои итни мерки, без парламент.

„Користејќи го своето уставно право, владата од полноќ прогласува вонредна состојба поради војната“, додаде тој.

Непосредно пред ова соопштение, новоположениот парламент го измени уставот за да овозможи воведување на ваква мерка „поради конфликт“. Таму партијата Фидес на Виктор Орбан има двотретинско мнозинство.

Првите одлуки донесени во оваа нова законска рамка ќе бидат објавени во среда, рече Орбан.

Орбан, кој е на власт во последните 12 години без прекин, западните партнери редовно го обвинуваат за злоупотреба на моќта во неговата земја, членка на ЕУ и НАТО, пренесе Н1.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Подготвен сум директно да разговарам со Путин

Објавено пред

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека е подготвен директно да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, а не со помош на посредник.

dobivaj vesti na viber

Тој додаде дека „доколку рускиот претседател ја разбере реалноста, постои можност да се постигне дипломатско решение на конфликтот“, објави Ројтерс.

Украинскиот претседател изјави дека Москва треба да ги повлече своите војници на местото каде што биле пред почетокот на нападот и дека тоа би можело да биде првиот чекор кон разговорите.

Прикажи повеќе...

Европа

Зеленски: Ситуацијата во Донбас е исклучително тешка

Објавено пред

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, изјави дека ситуацијата во Донбас е „исклучително тешка“ и оцени дека редовното снабдување со оружје за Украина е најдобрата стратегија за одржување на глобалната стабилност.

dobivaj vesti na viber

Во видео-обраќање, Зеленски рече дека мнозинството руски сили биле концентрирани на нападот во Донбас, пренесува Би-би-си.

„Лиман, Попасна, Северодоњецк, Славјанск – окупаторите сакаат да уништат сè таму“, рече Владимир Зеленски.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 минути

Четиринаесетгодишник со нож се заканувал на вработена во аптека и го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судијата за деца при Основниот кривичен суд Скопје достави Барање за поведување...

Свет25 минути

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет51 минута

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на Третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос, предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет2 часа

(Видео) Ова е напаѓачот кој уби 18 деца – објавена е снимка пред да го започне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет2 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД, кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет2 часа

Испукани три балистички проектили во Северна Кореја откако Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја истрелала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле истрелани...

Свет2 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа13 часа

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија14 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ18 часа

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија20 часа

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија22 часа

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...

Македонија23 часа

(Видео) Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија за МПЦ

Патријархот Порфириј на заедничката литургија во Соборниот храм во Скопје упати Томос за афтокефалност во Вселенската патријаршија на Македонската православна...

Економија23 часа

Грција одлучи да го плати рускиот гас во рубли, објавија агенциите

Сите грчки компании кои увезуваат руски гас се префрлија на нова процедура за плаќање на „Гаспром“ во рубли и нема...

Македонија1 ден

Пендаровски по повод 24 Мај: Сѐ уште има такви кои си земаат за право да имаат ексклузивитет врз заедничките добра

Денот посветен на солунските браќа, кои не само што ги поставија темелите на духовноста и на писменоста кај словенските народи...

Европа1 ден

СЗО за мајмунските сипаници: Нема да биде потребна масовна вакцинација

Од Светската здравствена организација осврнувајќи се на проблемот со мајмунски сипаници во неколку земји, наведуваат дека не веруваат дека епидемијата...

Европа1 ден

Зеленски: Единствениот руски функционер со кој би разговарал е Путин

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера се обрати на Светскиот економски форум во Давос. Во своето обраќање преку видео врска, Зеленски...

Европа1 ден

Бајден: Ова е мрачен момент во нашата заедничка историја

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа имаше воведен говор на самитот во Јапонија, на кој присуствуваа лидерите на Индија, Австралија и...

Македонија1 ден

СПЦ и МПЦ со нова заедничка литургија во Скопје

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски” во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...