Контакт

Европа

(Од минута во минута) Зеленски не е подготвен да даде дел од територијата за мир, Москва: Киев подготвува лажни обвинувања

Објавено пред

Специјалната операција на руската армија во Украина денеска влезе во 47. ден

dobivaj vesti na viber

Клучни настани

Зеленски: Не сум подготвен да дадам ниту еден дел од територијата за мир

Кадиров им се заканува на Украинците: Ќе го окупираме Киев

Австрискиот канцелар се сретна со Путин

Сирените повторно се огласија во неколку украински градови

Виталиј Кличко: Повлекувањето на Русите не значи дека се откажале од Киев

Од минута во минута:

21:40 Француската полиција истражува воени злосторства во Украина

Француски полицајци пристигнаа во Лавов во западна Украина за да учествуваат со нивните украински колеги во истрагата за воени злосторства извршени во околината на Киев, изјави францускиот амбасадор во Украина.

Ова е првиот странски тим кој дава ваква помош, објави денеска на Твитер амбасадорот Етјен де Понсинс.

21:32 Борел: Русија доживеа голем неуспех

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, изјави дека војната во Украина е голем неуспех за Русија.

„Се обидоа да го заземат Киев, а сега го напуштија. Гледаат дека е невозможно да се заземе главниот град“, рече Борел на прес-конференција во Луксембург.

„Тие ги прегрупираат своите трупи на исток и Украинците се убедени дека ќе започнат голема офанзива во Донбас во близина на нивните логистички бази“, рече тој. Борел, исто така, ја карактеризира инвазијата како „хорор“.

21:20 Украина тврди дека Русите заробиле 1.700 лица, меѓу кои 500 се жени

Русија и проруските сепаратисти заробија 1.700 луѓе, изјави украинската вицепремиерка Ирина Верешчук.

Во интервју за „Ројтерс“, таа рече дека меѓу заробените има 500 жени. Вели дека се принудени да стојат, дека им се избричени главите и дека мораат да се соблекуваат секојдневно „поради преглед“.

20:50 Повеќе од 10.000 цивили се убиени во Мариупол, тврди градоначалникот

Повеќе од 10.000 цивили се убиени во руската опсада на Мариупол, изјави градоначалникот на тој пристанишен град.

Во телефонски разговор за Асошиетед прес, градоначалникот Вадим Бојченко рече дека телата се „теписи на улиците на градoт“ и дека бројот на загинати може да биде повеќе од 20.000.

20:15 Пентагон: Руските сили собираат засилување во близина на стратешки важен град

Руските сили добиваат засилување околу Донбас, особено во близина на стратешки важниот град Изиум, но сè уште не започнале офанзива за воспоставување целосна контрола врз регионот во источна Украина, изјави висок претставник на Пентагон.

19:39 Формула 1 го исфрли, а Италија му заплени имот вреден 105 милиони евра

Италија заплени имот во вредност од околу 105 милиони евра во сопственост на поранешниот руски Ф 1 возач Никита Дмитриевич Мазепин и неговиот татко олигарх. Заплената се однесува на вила, позната како Камениот Овен, која се наоѓа на северот на Сардинија.

Мазепин, кој беше отпуштен од американскиот Ф1 тим Хаас во март, се наоѓа на листата на санкции на ЕУ заедно со неговиот татко Дмитриј, опишан од Европската унија како член на потесното опкружување на рускиот претседател Владимир Путин.

19:00 Москва вели дека Киев подготвува лажни обвинувања

Москва објави дека Украина со помош на британската разузнавачка служба подготвува нови лажни обвинувања за наводно руско насилство врз цивили, пренесе Ројтерс.

„Киев подготвува нови лажни, исценирани провокации во регионот Суми, во кои вооружените сили на Руската Федерација би биле обвинети за наводно сурово постапување со украинскиот народ, сето тоа со помош на британските разузнавачки служби“, соопшти руското Министерство за одбрана.

18:33 Бајден разговараше со индискиот премиер, бара конкретна реакција против Москва

Американскиот претседател Џо Бајден и индискиот премиер Нарендра Моди виртуелно се сретнаа за да разговараат за војната во Украина.

Разговорите се водеа додека САД бараат дополнителна помош од Индија за примена на економски притисок врз Русија.

18:00 Сепаратисти: Окупиравме важно пристаниште во Мариупол

Лидерот на проруските сепаратисти во Доњецк изјави дека неговите сили целосно го окупирале пристаништето на стратешки важниот град Мариупол, во југоисточна Украина, кој е под опсада повеќе од еден месец.

„Што се однесува до пристаништето во Мариупол, тоа веќе е под наша контрола“, изјави Денис Пушилин.

17:00 „Разговорите беа многу директни и тешки“ – заврши средбата меѓу Путин и австрискиот канцелар

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска ја посети Русија и се сретна со рускиот претседател, Владимир Путин.

По средбата, Нехамер рече дека разговорите со рускиот претседател биле многу директни, отворени и тешки.

16:28 САД: Русија продолжува со бруталните тактики, ќе биде полошо

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека назначувањето на руски генерал наречен сириски месар да води војна во Украина е во согласност со војната што ја води Путин.

16:20 Северна Кореја ги осуди САД поради исфрлањето на Русија од ОН

„Она што САД го сакаат е да ги изолираат независните земји и силите кои се борат на меѓународната арена, за да го задржат својот незаконски и нехуман хегемонистички поредок“, се вели во соопштението на владата објавено од државната новинска агенција КЦНА.

15:15 Захарова: Русија адекватно ќе одговори на хрватското протерување на дипломатите

Русија адекватно ќе одговори на хрватското протерување на 18 руски дипломати и шестмина вработени во амбасадата, изјави денеска за РИА Новости портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаровa.

„ Русија ќе одговори соодветно“, рече таа.

14:59 Украински дезертери плаќаат по 15.000 долари за бегство од војната во Украина

Украинските дезертери плаќаат дури 15.000 долари за да избегаат преку граница. Тие масовно бегаат во Молдавија, една од најсиромашните европски земји.

Меѓу нив е и младиот моден фотограф од Киев, Вова Клевер, кој вели дека никогаш не се гледал себеси во оваа војна.

14:30 Убиен уште еден руски полковник, кој командувал со елитен полк

Според сѐ уште непотврдени информации, во Украина е убиен уште еден руски полковник. Доколку се потврди, тоа ќе биде деветтиот руски полковник убиен во војната што почна пред 46 дена.

Полковник Александар Беспалов беше командант на 59. тенковски полк на руската армија. Не е јасно каде и како е убиен, наведува Би-би-си.

14:26 Зеленски: Не сум подготвен да дадам ниту еден дел од територијата во замена за мир

Украинскиот претседател Володимир Зеленски даде интервју за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес, што се емитуваше синоќа.

Зеленски рече дека е подготвен да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во разговорите за ставање крај на војната, но на прашањето дали е подготвен да се откаже од кој било дел од Украина за мир, тој рече дека „не е подготвен да се откаже од својата земја“.

13.20 Лавров: Операцијата на Русија во Украина е дизајнирана да стави крај на аспирациите на САД да доминираат во светот

Министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров, денеска изјави дека специјалната операција на Русија во Украина била дизајнирана да стави крај на стремежот на САД да доминираат во светот, пренесува „РИА новости“

13:12 Москва: Руските специјалци го ликвидираа водачот на неонацистичката група „Десен сектор“

Рускиот министер за одбрана објави дека руски командоси во Украина го убиле командантот на неонацистичката група Сектор, Тарас Бобанич.

Официјална Москва го обвинува Бобанич за убиство на стотици цивили во источна Украина за време на конфликтот во регионот во 2014 година.

13.05 Уништен е аеродромот во украинскиот град Днeпар

Уништен е аеродромот во градот Днепар, во централна Украина, соопшти регионалниот гувернер

13:03 Британците објавија нова мапа за војната во Украина

Британското Министерство за одбрана објави нова мапа на која се прикажани маневрите на руските сили на бојното поле во Украина.

Според британските разузнавачи, се очекува Русите да испратат дополнителни сили во источна Украина, каде што треба да влезат од Русија.

12:50 Хрватска протера 18 руски дипломати

Хрватска протерува 18 руски дипломати и шестмина членови на административно-техничкиот персонал, соопшти денеска Министерството за надворешни и европски работи.

Хрватска денеска на рускиот амбасадор во Хрватска му врачи нота со која ја информира Русија за намалувањето на бројот на дипломатски и административно-технички персонал на руската амбасада во Загреб.

12.05 Зеленски: Десетици илјади луѓе беа убиени во Мариупол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски продолжува да се обраќа пред парламентите ширум светот, а денеска на ред дојде јужнокорејскиот парламент

12:00 Грлиќ Радман: Воените злосторства во Украина треба да се истражат и одговорните да бидат казнети

Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман изјави во Луксембург дека е неопходно да се спроведат соодветни истраги за руските воени злосторства во Украина и да се осигура дека одговорните ќе ги сносат последиците.

„ Потребни се соодветни истраги за воени злосторства и одговорните мора да бидат повикани на одговорност“, рече Грлиќ Радман по пристигнувањето на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

11.05 Русија загуби 19.500 војници, 154 авиони, 137 хеликоптери

Независниот весник Киев објави индикативни проценки за загубите на Русија од 11 април, според Вооружените сили на Украина

10.55 Украински функционер предупредува: Русите акумулираат сили, големата офанзива веќе започна

Руската офанзива во Донбас веќе започна, изјави утрово висок украински функционер, додавајќи дека Русија продолжува да собира сили во источниот регион на Украина

10.50 Американски експерт: Следните три недели ќе го одредат исходот од војната во Украина

Мајкл Рајан, поранешен заменик помошник секретар за одбрана за Европа и НАТО, рече дека следните три недели ќе го одредат исходот од војната во Украина

10.48 Зеленски: Светот ги игнорира чудовиштата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги обвини руските сили за тортура и кукавичлук. Тој рече дека тамошната влада се плаши да ги признае грешките

10.45 Саливан: Путин планирал воени злосторства во Украина

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан синоќа изјави дека воените злосторства извршени од руските сили во Украина се дел од главниот план на рускиот претседател Владимир Путин

10.40 Присилна мобилизација во Луганск, армијата брка луѓе по улица

Видео кое почна да кружи на социјалните мрежи, наводно, го покажува бегството на граѓаните во Луганск, отцепениот регион на Украина, од присилната мобилизација

10.25 Борел: Воведувањето дополнителни санкции на ЕУ кон Русија е опција

Шефот на ЕУ за надворешни работи денеска изјави дека постои опција за воведување дополнителни санкции на Европската унија кон Русија.

10.15 Повеќе од 1.200 тела пронајдени во масовни гробници во близина на Киев

Украинските власти пронајдоа повеќе од 1.200 тела во масовни гробници во селата во регионот на Киев, додека во тек е воздушен напад во регионот на главниот град, како и во Лавов, Запорожје и Днепар, а жителите на истокот се предупредени да бегаат од нов Руска офанзива

10.05 Британското разузнавање предупредува: Русија може да употреби фосфорна муниција во Мариупол

Во своето најново ажурирање на разузнавањето за Украина, британското Министерство за одбрана предупредува дека претходната руска употреба на фосфорна муниција во Доњецк „ја подигна можноста за нивна идна употреба во Мариупол додека борбите за градот се интензивираат

09.55 Кулеба: Русија знае дека на Украина ѝ треба оружје и прави сѐ за да не го добиеме

Кулеба: Русија знае дека на Украина ѝ треба оружје и прави сѐ за да не го добиеме

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба и преговарач со Русија денеска се огласија на Твитер

09.25 Виталиј Кличко: Повлекувањето на Русите не значи дека се откажале од Киев

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, смета дека повлекувањето на руските сили од Киев не значи дека тие се откажале од желбата да го заземат главниот град

09.20 Сирените повторно се огласија во неколку украински градови

Воздухопловните сирени утрово повторно се огласија низ Украина

09.15 Русија продолжува да го гранатира Донбас

Руското гранатирање продолжува во областите на Доњецк и Луганск, а украинските сили одбиле неколку напади кои резултирале со уништување на руски тенкови, возила и артилериска опрема, соопшти денеска британското Министерство за одбрана

09.10 Австрискиот канцелар денеска ќе се сретне со Путин

Австрискиот канцелар Карл Нехамер денеска во Москва ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, а поводот е разговор

09.05 Верешчук: Во неделата беа евакуирани 2.824 цивили

Во неделата 2.824 цивили беа безбедно евакуирани од воените зони во Украина преку хуманитарни коридори, изјави вицепремиерот на Украина Ирина Верешчук.

09.00 Ардерн: Нашата намера е да и помогнеме на украинската армија да ја одбие бруталната руска инвазија

Нашата намера е да и помогнеме на украинската армија да ја одбие бруталната руска инвазија бидејќи мирот во Европа е суштински за глобалната стабилност

08.30 Американски власти: Путин испраќа генерал познат по својата бруталност во Украина

Русија го назначи својот најискусен воен офицер, генералот Александар Дворников за командант во војната против Украина, изјави висок американски претставник

08.00 Кадиров им се заканува на Украинците: Ќе го окупираме Киев, тоа ви го гарантирам

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров утринава изјави дека руската армија ќе нападне бројни украински градови, вклучувајќи ги Мариупол и Киев.

Европа

ЕУ издвојува една милијарда евра во 2022 година за зајакнување на сопствениот одбранбен фонд

Објавено пред

Европската комисија денеска ја усвои годишната програма за работа на Европскиот одбранбен фонд, со која се предвидуваат 924 милиони евра за инвестиции и одбранбени капацитети на ЕУ за 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Истовремено, планирани се дополнителни средства за одбранбени иновации од две милијарди евра со цел ЕУ да стане центар на иновации во одбранбениот сектор.

Денеска, решивме да мобилизираме една милијарда евра од буџетот на ЕУ за развој на заеднички одбранбени проекти, особено во вселената, сајбер-просторот и другите области со висока технологија.

Во нашиот нов безбедносен контекст тие инвестиции ќе придонесат за затворање на европскиот одбранбен јаз, велат претставниците на Европската комисија, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија ја укинува горната старосна граница за воен рок

Објавено пред

Руската државна Дума денеска усвои предлог-закон за укинување на горната старосна граница за склучување на првиот договор за воена служба.

dobivaj vesti na viber

Во образложението се наведува дека законот сега предвидува првиот договор за воена служба да може да го склучат државјани на возраст од 18 до 40 години и странски државјани на возраст од 18 до 30 години, пренесува „РИА новости“.

Руската државна Дума денеска го усвои предлог-законот за укинување на горната старосна граница за отслужување воен рок, што на 20 мај го поднесоа пратениците на Единствена Русија, Андреј Картаполов и Андреј Красков.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Финска регистриран прв случај на мајмунска сипаница

Објавено пред

Финска, најверојатно, го регистрирала првиот случај на мајмунска сипаница, соопшти денеска болницата во Хелсинки.

dobivaj vesti na viber

Светската здравствена организација во вторникот соопшти дека 131 инфекција со вирусот на мајмунска сипаница и 106 други сомнителни пациенти се потврдени по првиот откриен случај надвор од земјите, каде што инфекцијата традиционално се шири од 7 мај, пред сè, во Западна и Централна Африка, објави „Ројтерс“.

Потврдени се 131 инфекција со вирусот на мајмунска сипаница и 106 други сомнителни пациенти.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија3 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија3 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија4 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија5 часа

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија7 часа

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет7 часа

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија7 часа

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ7 часа

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...

Свет8 часа

Познат идентитетот на децата убиени во масакрот во Тексас

Неколку часа по масакрот во основното училиште во Тексас, почнаа да пристигнуваат информации за жртвите. Полицијата потврди дека загинале 19...

Свет8 часа

Сорос предупредува: Русија можеби го означи почетокот на третата светска војна, нашата цивилизација можеби нема да опстане

Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос се обрати на Светскиот економски форум во Давос предупредувајќи дека руската инвазија на Украина...

Свет9 часа

(Видео) Ова е напаѓачот што уби 18 деца – објавена е снимка пред да го почне масакрот

Вооружен напаѓач уби 18 деца и наставник во основно училиште во Увалде, Јужен Тексас, објави гувернерот Грег Абот, пренесоа АФП...

Свет9 часа

Наставничка е првата идентификувана жртва од масакрот во Тексас – се обидела да ги заштити децата од напаѓачот

Голема трагедија се случи вчера во САД кога 18-годишниот Салвадор Рамос уби најмалку 21 лице, меѓу кои 19 деца, ученик...

Свет9 часа

Лансирани три балистички проектили во Северна Кореја кога Бајден го напуштил регионот

Јужнокорејската војска соопшти дека Северна Кореја лансирала три балистички ракети рано утринава. Властите во Сеул соопштија дека проектилите биле лансирани...

Свет9 часа

Бајден по крвопролевањето во Тексас: Мора да направиме нешто, децата како да се на бојно поле

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на нацијата неколку часа по големото крвопролевање во основното училиште во Тексас, каде...

Европа21 час

(Видео) Орбан прогласи вонредна состојба во земјата

Унгарската влада денеска прогласи вонредна состојба, соопшти премиерот Виктор Орбан. Причина за прогласување вонредна состојба е војната во Украина, а...

Македонија22 часа

(Видео) Пендаровски од Давос: Политиката на отворени врати не треба да важи само за НАТО, туку и за ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Годишниот состанок на Светскиот економски форум во Давос, денеска се обрати на...

Топ1 ден

Од водите на Вардар извлечен маж и итно пренесен во болница

Mеѓу зградата на МРТ и Железничкиот мост од водите на реката Вардар во Скопје бил изваден маж од Скопје, кој...

Македонија1 ден

Ковачевски: Автокефалноста на МПЦ– ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан: 55 години седевме и чекавме во тремот, сега имаме кој да ни нацрпи вода

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан се заблагодари на Српската православна црква и српскиот Патријарх Порфириј за признавањето на автокефалноста...