Контакт

Свет

Опасност од слевање на лава во морето во Шпанија, може да создаде токсични гасови

Објавено пред

Експертите и властите на Канарските Острови, каде што еруптираше вулканот, се загрижени од опасноста дека при контакт на лавата, која се слева кон морето, со водата ќе создаде токсичен облак.

Контактот на лава и солена вода може да предизвика експлозија и емисија на отровни гасови, пишува шпански „Паис“ и додава дека Службата за цивилна заштита и поморската капетанија затоа го зголемиле опсегот на забраната за пловидба за два наутички милји, како и мерења на воздухот.

Исто така, воведени се дополнителни ограничувања за пристап до областа на копно.

Техничкиот директор на Службата за вонредни вулкански состојби на Канарските Острови, Мигел Санчел Моркенде, рече дека активноста на вулканот се забавува, и затоа масата на лава е помала.

„Лавата е сè уште на половина пат до морето. Засега не е познато кога ќе стигне до океанот, па дури и да стигне, ќе биде под нивото на планината Тодоке“, рече тој.

Научниците велат дека кога лава со температура од околу 1.000 степени ќе стигне до морето, експлодира водена пареа, што генерира густ бел облак кој содржи хлор, што може да ги иритира кожата, очите и респираторниот тракт.

Покрај тоа, протокот на лава во океанот може да предизвика колапс на брегот и карпите, бранови врела вода и токсична пареа од хлороводородна киселина и мали честички од вулкански кристали. Научниците исто така предупредуваат дека најзагрозени се неподвижните организми кои живеат на дното на морето и кои можат целосно да се уништат, но тие наведуваат, врз основа на примерот на вулканска ерупција од 2011 година, дека можат целосно да се обноват за три години.

Исто така, се верува дека вулканска ерупција може да трае со недели, па дури и месеци.

Поради ерупцијата на вулканот, кој досега уништи 100 куќи, училишта, патишта, лозја, беа евакуирани околу 6.000 граѓани, а се претпоставува дека тој број ќе се зголеми на 10.000.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија над 6.000 новозаболени, 60 луѓе починаа

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 6.748 нови случаи на коронавирус, починаа 60 луѓе.

Епидемиологот и член на Кризниот штаб, Бранислав Тиодоровиќ, рече дека лекарите предложиле наставата да се префрли онлајн најмалку десет дена, но бидејќи тој предлог не е усвоен, не очекува епидемиолошката состојба да се стабилизира бидејќи бројот на заразени деца расте.

Властите секојдневно апелираат граѓаните да се вакцинираат бидејќи, како што велат, тоа е единствениот начин да се излезе од епидемијата.

Од денеска во Србија почнуваат со употреба ковид – пасошите, што треба да резултира со поголем број вакцинирани лица, а од понеделник, како што е најавено, ќе започне строга контрола на примената на пропишаните мерки.

Прикажи повеќе...

Свет

Состојбата на чешкиот претседател Милош Земан е малку подобрена, соопштија лекарите

Објавено пред

Здравјето на чешкиот претседател Милош Земан „малку се подобри“, рекоа денеска неговите лекари.

„ Има причини за внимателен оптимизам“, изјави портпаролката на воената болница во Прага и додаде дека стручен тим ќе продолжи да го лекува 77-годишниот претседател, пренесоа чешките медиуми.

Земан беше префрлен на одделот за интензивна нега на 10 октомври и хоспитализиран поради компликации на една од неговите хронични болести, но деталите за дијагнозата не се познати.

Земан има клучна обврска да го додели мандатот за формирање влада по парламентарните избори на почетокот на октомври, на кои либерално-конзервативните опозициски партии освоија мнозинство места во Претставничкиот дом.

Уставната комисија на чешкиот Сенат во вторникот го прогласи претседателот Земан за неспособен да ги извршува своите должности. Таа одлука мора да биде потврдена од двата дома на чешкиот парламент, а претседателските должности потоа ќе бидат префрлени на премиерот и на претседателите на парламентарните домови.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Објавено пред

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите 24 часа, покажуваат официјалните податоци.

Од јуни Русија се соочува со нов бран на епидемијата, за кој се обвинуваат мутираните поагресивни соеви на коронавирусот, непочитување на мерката за носење маска и големи тешкотии со кои се соочуваат здравствените власти во кампањата за вакцинација, пренесува АФП.

Бројот на починати сега достигна 229.528, што ја прави Русија земја со најмногу смртни случаи од Ковид во Европа.

Но, статистичката агенција „Росстат“ смета дека податоците се многу потценети бидејќи компанијата броела повеќе од 400.000 мртви само до крајот на август.

Само една третина од Русите се вакцинирани откако првата национална вакцина, „спутник В“, се појави во декември 2020 година. Експертите сметаат дека ваквиот неуспех на кампањата за вакцинација може да се објасни со традиционалната недоверба на населението кон властите.

Рускиот претседател Владимир Путин во средата конечно го одобри владиниот предлог за неработна недела, за да се намали можноста за ширење на инфекцијата. Компаниите нема да работат од 30 октомври до 7 ноември, за да се спречи ширењето на вирусот.

Путин појасни дека неработните денови, кои ќе им се исплаќаат на вработените во некои региони, ќе почнат порано, а во некои може да се продолжат. „Епидемиолошката ситуација е различна во различни делови на земјата, поради што нивните лидери имаат право да воведат дополнителни мерки“, рече Путин.

Делумно заклучување ќе биде воведено и во главниот град Москва на 28 октомври, што значи дека ќе бидат отворени само продавниците во кои жителите ќе можат да се снабдуваат со намирници и средства за хигиена и аптеки.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија19 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет20 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија20 часа

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет22 часа

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион23 часа

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет24 часа

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет2 дена

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион3 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија3 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ3 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија3 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија3 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Досие