Контакт

Европа

Орбан го опиша планот на Трамп да стави крај на војната во Украина: „Нема да им даде ниту пени“

Објавено пред

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој во петокот се сретна со американскиот претседателски кандидат Доналд Трамп, во интервју за ТВ каналот М1 тврди дека Трамп има „прилично детални планови“ за ставање крај на војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Орбан изјави дека плановите на Трамп се во согласност со интересите на Унгарија. „Тој има многу јасна визија со која е тешко да не се согласите. Тој го кажува следното: Прво, нема да даде ни пени за руско-украинската војна. Затоа војната ќе заврши, бидејќи е очигледно дека Украина не може да застане на свои нозе“, изјави унгарскиот премиер.

„Ако Американците не дадат пари и оружје заедно со Европејците, војната ќе заврши. И ако Американците не дадат пари, тогаш Европејците нема да можат сами да ја финансираат оваа војна. И тогаш војната исто така ќе заврши“, додаде тој. Според Орбан, САД повеќе не сакаат да ја финансираат безбедноста на Европа.

„Ако Европејците се плашат од Русите или воопшто сакаат да имаат високо ниво на безбедност, тие мора да платат за тоа. Или со изградба на своја војска и своја опрема или, ако за тоа ги користат Американците, со плаќање на цената за Американците, цената на безбедноста. Така тој (Трамп) зборува директно и јасно“, рече унгарскиот премиер.

Тој потсети дека Трамп е „првиот претседател по долго време кој не започна војна за време на неговиот мандат“. Значи, веќе знаеме за него, веќе знаеме од неговото претседателствување, дека е човек на мирот“, посочи тој.

„И тој сега не ги крие своите ставови: јасно стави до знаење дека неговата цел е да донесе мир во руско-украинската војна. Ние сакаме прекин на огнот што е можно поскоро. Сакаме предвремен крај на оваа војна. Не гледам некој друг кој има поголема решителност и сила за тоа од Доналд Трамп“, продолжи тој.

Орбан се сретна со Трамп на Флорида. Двајцата разговараа за „широк опсег на прашања кои ги засегаат Унгарија и Соединетите Држави, вклучително и огромното значење на силните и сигурни граници за заштита на суверенитетот на секоја нација“.

Орбан по средбата повторно беше полн со пофалби за Трамп, нагласувајќи дека „светот би бил подобро место“ доколку поранешниот американски претседател се врати на власт. Трамп, од друга страна, му упати комплименти на Орбан, нарекувајќи го „фантастичен лидер“. Средбата наиде на критики од актуелниот американски претседател Џо Бајден.

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот го критикуваше републиканскиот ривал Доналд Трамп за средбата со Виктор Орбан, велејќи дека унгарскиот премиер се обидува да воспостави диктатура. „Дали знаете со кого се среќава во Мар-а-Лаго денес“, ги праша Џо Бајден поддржувачите за време на предизборниот митинг. „Орбан од Унгарија, кој отворено рече дека не мисли дека демократијата функционира и дека сака диктатура“.

„Гледам иднина во која ја браниме демократијата, а не во која ја слабееме“, изјави 81-годишниот демократ, за кого оваа тема е една од главните во кампањата против Доналд Трамп.

Џо Бајден уште еднаш ги осуди коментарите на 77-годишниот поранешен претседател на САД кој рече дека ќе го охрабри рускиот претседател Владимир Путин да ги нападне земјите од НАТО кои не придонесуваат доволно финансиски за Алијансата.

Унгарија е единствената членка на Европската унија која одржува блиски врски со Кремљ и покрај руската инвазија на Украина во февруари 2022 година. Орбан одбива да испрати каква било воена поддршка за Украина и редовно повикува на прекин на огнот, убеден дека Киев не може да победи. Трамп ги повикува своите поддржувачи во Конгресот да ја блокираат американската воена помош за Киев во вредност од 60 милијарди долари, која ја бара претседателот Бајден.

Европа

Уапсени две млади момчиња: планирале напад со нож на верници во синагога во Германија

Објавено пред

Германските власти денеска соопштија дека уапсиле двајца мажи осомничени дека планирале напад со нож врз верници во синагога во Хајделберг, на југозападот на земјата.

dobivaj vesti na viber

Осомничените, на возраст од 24 и 18 години, беа приведени за време на одделни полициски операции во покраината Баден-Виртемберг на почетокот на овој месец, соопштија државните обвинители и полицијата, пренесе АП.

Тие разговарале за убиство на еден или повеќе верници во напад на синагогата, по што ќе следуваше нивна „маченичка смрт“, а сакаа полицијата да ги убие, се вели во заедничкото соопштение на германските власти.

Осомничените се соочуваат со обвиненија за заговор за убиство.

Полицијата го открила заговорот со претрес на домот на повозрасниот осомничен на 3 мај.

При претресот, полицаецот пукал и ранил еден од осомничените откако се фатил за нож.

Доказите запленети за време на претресот вклучуваат размена на онлајн пораки меѓу двајцата осомничени во април, во кои тие разговарале за можен напад на синагогата, соопштија властите.

На 18 мај полицијата го приведе помладиот осомничен и изврши претрес во неговиот стан.

Двајцата осомничени се германски државјани, а 18-годишникот има и турско државјанство, соопштија властите.

Нивните имиња не се објавени.

Германските лидери предупредија на ризиците од напади врз Евреите и го осудија порастот на антисемитизмот по избувнувањето на војната меѓу Израел и Хамас.

Прикажи повеќе...

Европа

Филипинка се породила на крузер и го сокрила бебето: тоа починало

Објавено пред

Истражен судија во Гросето, Италија го отфрли обвинението за убиство против Чан Џенсел Пиа Салахид, 28-годишна Филипинка која се породила на бродот за крстарење „Сребрен шепот“ на 17 мај, а потоа беше уапсена за смртта на детето.

dobivaj vesti na viber

Истражниот судија го потврдил приведувањето, а младата жена останала во затвор, но под обвинение за напуштање дете кое починало. Нејзините двајца колеги, кои ја делеле кабината со неа и кои исто така биле уапсени поради смртта на бебето, биле ослободени.

Тие и помогнале да се породи и биле соучесници во прикривањето.

Како што пишува „Rai News“, по добивањето на резултатите од обдукцијата, судот ги отфрли обвиненијата за убиство. Засега не се знае за што точно ќе биде обвинета жената освен за напуштање на детето.

А, таа цело време пред истражителите, според италијанските медиуми, тврдела дека не сакала да го убие својот син, кого го нарекла Тејлор.

Само се плашела дека ќе остане без работа, па го сокрила. Секогаш кога можела, доаѓала да го дои, според исказите. Бебето го оставала во плакарот со подотворена врата за никој да не го види или слушне неговиот плач.

Прикажи повеќе...

Европа

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Објавено пред

Состојбата на словачкиот премиер Роберт Фицо по минатонеделниот атентат е стабилна со благо подобрување, соопштија денеска од болницата каде што е сместен Фицо.

dobivaj vesti na viber

„Состојбата на премиерот е стабилна со благо подобрување. Веруваме дека напредокот ќе продолжи“, соопшти болницата на платформата Х (Твитер), пренесе Ројтерс.

Фицо минатата среда беше застрелан од 71-годишниот писател Јурај Цинтула, кој веднаш беше приведен од полицијата.

Словачкиот премиер во тешка состојба беше пренесен во болницата каде му беше извршена операција.

Словачкиот суд во саботата одлучи Цинтула да биде задржан во притвор, а тој се соочува со казна од 25 години до доживотен затвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ55 минути

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион3 часа

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија6 часа

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија10 часа

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија19 часа

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија20 часа

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет22 часа

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет1 ден

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија1 ден

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија1 ден

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија1 ден

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ1 ден

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа1 ден

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија1 ден

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион1 ден

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет1 ден

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет1 ден

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа1 ден

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион2 дена

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија2 дена

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...