Контакт

Свет

Орбан: Се наоѓаме на неколку сантиметри од точката од која нема враќање

Објавено пред

Унгарија мора по секоја цена да се држи настрана од мисијата на НАТО во Украина, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, еден ден откако генералниот секретар на алијансата изјави дека нема планови за испраќање војници во оваа земја разурната од војна.

dobivaj vesti na viber

Тој во интервју за јавното радио рече дека Будимпешта нема ни да учествува во фазата на планирање на таа мисија предупредувајќи на ризикот унгарските единици да бидат префрлени под команда на НАТО и да се искористи унгарската територија доколку почне мисијата на алијансата во Украина.

„Ќе изгубиме клучен дел од нашиот суверенитет ако тоа се случи, тогаш нема да можеме да ги држиме унгарските војници надвор од војната“, рече Орбан, цитиран од унгарската новинска агенција МТИ. Тој најави дека моментот кога Унгарија ќе се повлече од сите подготовки на НАТО за мисијата во Украина е многу блиску.

Тој додаде дека за таков чекор првин мора да се разговара со сегашниот и со идниот генерален секретар на Северноатлантскиот договор. Актуелниот лидер на алијансата, Јенс Столтенберг, вчера изјави дека НАТО не планира да испрати војници во Украина.

„Мораме јасно да ставиме до знаење дека Унгарија има право да се придржува до основниот договор за НАТО, на кој се приклучивме“, рече Орбан нагласувајќи дека НАТО е дефиниран како одбранбен сојуз. Унгарскиот премиер тврди дека Европа е во состојба на воена психоза, што логично може да резултира со пристигнување западни војници на украинска територија.

Гледајќи наназад, лесно може да се види дека „се движиме побргу и побргу кон отворен конфликт“, тврди Орбан.

„Оние што велат дека нема закана од директна војна, го мамат народот“, убеден е тој. И унгарскиот премиер смета дека има кампања за замолчување на политичарите што се залагаат за мир.

Тој го наведе нападот врз словачкиот премиер Роберт Фицо и наводното блокирање на покривањето на Маршот на мирот што се одржа во Унгарија минатата сабота. Се подготвува директен конфликт, предупреди Орбан, додавајќи дека „се наоѓаме на само неколку сантиметри од точката од која нема враќање“.

Орбан ги објави своите мрачни предупредувања пред изборите за Европскиот парламент оваа недела, на кои гледа како шанса да се запре ескалацијата на војната. „Имаме шанса да ја запреме војната“ на овие избори, смета унгарскиот лидер.

„Тогаш ќе имаме неколку тешки месеци до изборите во САД, кои ќе можеме да ги преживееме“, продолжи тој. И кога претседателот Доналд Трамп ќе се врати, „можеме да формираме панзападна трансатлантска мировна коалиција“ и да ја запреме војната, заклучи тој.

Свет

Швајцарската манекенка која со години работела во Тајланд убиена од нејзиниот сопруг

Објавено пред

Швајцарската манекенка која со години работела во Тајланд била убиена од нејзиниот сопруг минатиот четврток, објавија денеска тајландските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Сопругот на манекенката ја донел во болница тврдејќи дека се обидела да се самоубие.

Тој е уапсен, а по анализата на наводното место на злосторството и снимките од надзорните камери, полицијата верува дека мажот се обидел да го сокрие делото, пишува Swissinfo.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин и Асад се сретнаа во Москва

Објавено пред

Рускиот и сирискиот претседател Владимир Путин и Башар ал Асад се сретнаа во Кремљ.

dobivaj vesti na viber

„Многу ме интересира вашето мислење за тоа како се развива ситуацијата во регионот. За жал, има тенденција на ескалација, тоа го гледаме. Тоа директно се однесува и на Сирија“, му рекол Путин на Асад на почетокот на средбата.

Кремљ соопшти дека двајцата се сретнале вчера.

Путин и Асад последен пат се сретнаа во март 2023 година во Москва на 12-годишнината од бунтот во Сирија, кој се претвори во граѓанска војна.
На таа средба Путин ја истакна улогата на руската армија во стабилизацијата на таа земја.

Русија, сојузник со Иран, води воена операција во Сирија од септември 2015 година за да и помогне на владата на Асад во борбата против вооружените опозициски групи и да ја врати контролата врз поголемиот дел од земјата.

Иако најголемиот воен фокус на Русија во моментов е Украина, таа сè уште е присутна во Сирија и има војници во своите бази таму.

„Со оглед на сите настани што се случуваат денес во светот и во евроазискиот регион, нашата денешна средба изгледа многу важна“, му рекол Асад на Путин.

Прикажи повеќе...

Свет

УНХЦР: Се преврте брод со 45 бегалци кај Јемен, преживеаја четири лица

Објавено пред

Брод со најмалку 45 бегалци се преврте во близина на брегот на Јемен, а само четири лица преживеаја, соопшти денеска Агенцијата за бегалци на ОН (УНЦХР).

dobivaj vesti na viber

УНЦХР додава дека инцидентот се случил поради силните ветрови и преоптоварувањето и дека соработува со Меѓународната организација за миграција (ИОМ) за да обезбеди заштита и помош на преживеаните, пренесува Ројтерс.

Во јуни најмалку 49 мигранти загинаа, а 140 исчезнаа откако нивниот брод, кој тргна од Сомалија со 260 мигранти, се преврте во близина на брегот на Јемен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

„Нема повеќе евтина храна на државна сметка“ – 50 отсто зголемени цените во владините објекти

Зголемување на цените на угостителските услуги во владините објекти за педесет отсто најави директорот на Службата за општи и заеднички...

Македонија2 часа

Филипче вели дека згрешиле со измените на Кривичниот законик, на Владата ѝ предложи да донесе нов што им бил изготвен пред шест години

Претседателот на СДСМ, Венко Филипче, вели дека претходната влада згрешила што ги донела измените на Кривичниот законик, со кој застаруваат...

Македонија3 часа

Таравари и со скратен буџет ќе ги вработува оние со договор на дело: Ќе најдеме решение и тие до крајот на годината да бидат редовно вработени

По одлуките за вработување на специјализантите и дополнувањето на позитивната листа на лекови, кои министерот за здравство, Арбен Таравари, ги...

Македонија4 часа

Гром предизивка пожар во општина Старо Нагоричане

Гром предизвикал пожар на сува трева и шума во село Бајловце, општина Старо Нагоричане, информираа од регионалниот центар за управување...

Топ4 часа

Пронајдено женско тело во десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“

Тело на женско лице рано утрово е пронајдено на заштитната решетка од десниот магистрален канал на хидросистемот „Брегалница“, на влезот...

Македонија6 часа

ОЈО Скопје ќе предложи спојување на постапките за обвинетите за грабнувањето и свирепото убиство на две лица

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје достави известување за завршена истрага до првоосомничениот за двојното грабнување и свирепо...

Свет6 часа

Трамп: Говорот на Бајден едвај разбирлив и многу лош, „расипаниот Џо“ и „лажливата Камала“ се срам за Америка

Републиканскиот претседателски кандидат, поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека првото обраќање на претседателот Џо Бајден до нацијата откако тој...

Свет6 часа

Бајден во обраќањето до нацијата: Палката ја оставам на помладите заради обединување

Американскиот претседател Џо Бајден и се обрати на нацијата за прв пат откако се откажа од трката за реизбор, ја...

Свет6 часа

Руски воен хеликоптер се урна во руската област Калуга, екипажот загина

Руски воен хеликоптер Ми-28 утрово се урна за време на редовен лет во регионот Калуга, а екипажот загина, соопшти руското...

Свет6 часа

Во пожар на аеродромот во Њујорк девет лица повредени, четворица хоспитализирани

Неколку лица се пренесени во болница откако избувна пожар на ескалатор на меѓународниот аеродром Џон Кенеди (ЏФК) во Њујорк, соопштија...

Свет6 часа

Во Кина над 150.000 луѓе севакуирани во пресрет на тајфунот Гаеми

Источната кинеска провинција Фуџијан евакуираше повеќе од 150.000 жители поради очекуваниот удар на тајфунот Гаеми, соопштија денеска властите. Суспендирани се...

Македонија17 часа

(Видео) Изгаснат пожарот во Ново Село

Хеликоптерот на МВР во 15 циклуси исфрли 22 тони вода, со што пожарот кај Ново Село е изгасен, објави Министерството....

Македонија18 часа

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Топ20 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија21 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија1 ден

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ1 ден

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија1 ден

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија1 ден

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион1 ден

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...