Контакт

Свет

Папата патува на Арктикот, каде што ќе им се извини на Ескимите за сексуалното малтретирање деца

Објавено пред

Папата Франциско денеска патува на Арктикот на крајот од својата кампања во Канада, каде што ќе се сретне со Инуитите, кои очекуваат и извинување за сексуалната злоупотреба на децата во интернатите.

dobivaj vesti na viber

Папата, кој има 85 години, ќе го одржи својот последен говор во Квебек во петок наутро пред да одлета за Икалуит, главниот и најголем град на територијата Нунавут.

Пристигнувањето во тој дел од арктичкиот архипелаг, чие име значи „место каде што има многу риби“, е можно само со авион. Има нешто повеќе од 7.000 жители, главно домородни луѓе. Жителите на Икалуит, град со куќи во светли бои сместени на карпи со поглед на морето, од самиот почеток внимателно го следат престојот на папата во Канада.

Папата во градското училиште ќе се сретне со преживеаните домородци што се школуваа во католичките интернати, каде што ќе го одржи својот последен говор.

„Полесно ми е по она што се случи, по извинувањето“, вели Карол Маблик (17), која сепак признава дека нејзините емоции се измешани.

„Тоа нема да реши ништо, но извинување пред целиот свет значи многу за нас“, рече Елисапи Нушота (36).

Простувањето за злото извршено врз домородното население што го побара папата во понеделникот во Алберта, на запад, во близина на поранешен интернат, симбол на децениската присилна асимилација на првите нации, беше оценета како историски настан. Но, многу членови на домородната заедница потсетуваат дека има уште многу да се направи и дека ова е само почеток на долгиот процес на лекување.

„Тие треба да направат повеќе, да организираат установи за терапија и ментално здравје“, изјави за АФП, Израел Маблик (43), кој се школувал во католички интернат. Од крајот на 19 век до 90-тите околу 150.000 луѓе од Инуитите, Метисите и првите нации беа насилно одведени во повеќе од 130 такви институции, отсечени од своите семејства, јазик и култура.

Многу од нив биле физички и сексуално малтретирани, а илјадници никогаш не се вратиле, умираат од болести, неисхранетост и запоставување. Во Икалуит многумина очекуваат јасен одговор од папата на обвинувањата против свештеникот Јоханес Ривоар, кој за многумина е симбол на неказнивост на сексуалните предатори во Црквата.

По тој француски свештеник, кој помина три децении на крајниот север на Канада, беше распишана потерница, но до сега не беше во центарот на вниманието на надлежните служби. Тој ја напушти Канада во 1993 година и живее во Лион, Франција.

Претседателот на организацијата, Нунавут Тунгавик, која ги застапува Инуитите во областа Киликвак Каблона смета дека „извинувањето на папата не е целосно“.

„Би сакале Ривоар да биде екстрадиран во Канада за да се соочи со обвиненијата на суд и побаравме од папата да интервенира во тој поглед“, додаде таа.

Духовниот поглавар на 1,3 милијарда католици, кои ги посети западна Канада и Квебек пред да дојде на Арктикот, се движи во инвалидска количка поради болки во десното колено.

Европа

Командантот на данската армија поднесе оставка

Објавено пред

Началникот на данската армија, генерал-мајор Гунер Арпе Нилсен, поднесе оставка поради неопходните реформи на воените сили по руската инвазија на Украина, соопштија данските вооружени сили. Новиот командант се очекува наскоро да биде назначен и да ја преземе функцијата на 1 април кога Нилсен ќе ја напушти функцијата по три години поминати во службата.

dobivaj vesti na viber

Нилсен минатата година призна дека почетокот на војната во Украина и растечката воена закана од Русија ги открија големите празнини во способноста на Данска да ја брани својата територија и да ги исполни обврските на НАТО.

Независниот воен аналитичар Ханс Петер Михаелсен изјави за Ројтерс: „Многу е фрустрирачки што политичарите се затворени кога станува збор за тоа како треба да се трошат парите. Ништо не се прави за зајакнување на војската. Политичарите постојано зборуваат за потребата од инвестиции, но парите се уште не се стигнати до војникот“.

Данска е под притисок да ги доведе воените трошоци до целта на НАТО од 2 отсто од БДП. Воената помош за Украина, вклучително и донација на борбени авиони Ф-16, и помогна на Данска да ја исполни таа цел, иако големите инвестиции во сопствените сили допрва треба да се реализираат.

Минатата година Данска вети дека ќе инвестира 143 милијарди дански круни (речиси 20 милијарди евра) во одбраната во следните 10 години. Нилсен (57) ќе преземе нова улога како заменик-началник за развој и планирање на вооружените сили.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп нема пари да плати целосна кауција

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не може да плати целосна кауција по пресудата за измама од 454,2 милиони долари и предлага обврзница од 100 милиони долари под закана за одземање, изјавија неговите адвокати.

dobivaj vesti na viber

Трамп ја обжали пресудата од 16 февруари на судијата Артур Енгорон од државниот суд на Њујорк во Менхетен, според која му беше забрането три години да извршува висока позиција во њујоршки компании и да бара заеми од банки регистрирани во таа држава.

Тоа е пресудата на судијата Енгорон во случајот покренат од њујоршката обвинителка Летиција Џејмс, која го обвини поранешниот претседател и неговата семејна компанија за преценување на вредноста на имотот за да ја надува неговата нето вредност и да добие подобри услови за кредит и осигурување.

Судијата го казни Трамп со 354,9 милиони долари, што до минатата недела порасна на 454,2 милиони долари поради камата. Каматата секој ден се зголемува за нови 112.000 долари.

Во поднесокот до апелациониот суд, адвокатите на Трамп рекоа дека „оваа претерано висока сума од пресудата, во комбинација со незаконската и неуставна забрана за какво било ново позајмување, ќе го оневозможи склучувањето заеми под закана од одземање и на тој начин да се плати целата кауција“.

Тие тврдат дека 100 милиони долари кауција, заедно со голем број имоти на Трамп, под постојан надзор на судски монитор назначен од Организацијата Трамп ќе биде повеќе од доволно за да се задоволи казната.

Адвокатите на Трамп, исто така, побараа привремено одложување на извршувањето на пресудата за време на жалбениот процес, велејќи дека тој ќе претрпи „ненадоместлива штета“ доколку обвинителот Џејмс го принуди да продава недвижен имот за да собере средства.

Поранешниот претседател исто така се обидува да избегне плаќање целосна кауција бидејќи се очекува да поднесе жалба на минатомесечната пресуда за клевета од 83,3 милиони долари во корист на писателката Е. Џин Керол.

Во тој случај, тој поднел барање до судијата да му дозволи да се жали без кауција или да плати гаранција без можност за извршување во висина од најмногу 24,5 милиони долари.

Прикажи повеќе...

Регион

Босна и Херцеговина испрати протестна нота до Црна Гора поради истакнување на симболите на РС

Објавено пред

Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина (БиХ) испрати протестна нота до Министерството за надворешни работи на Црна Гора по повод вчерашната посета на претседателот на Република Српска (РС) Милорад Додик на Подгорица и неговата средба со Претседател на црногорското Собрание Андрија Мандиќ, при што не беа истакнати карактеристиките на БиХ, туку само ентитет на РС.

dobivaj vesti na viber

Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина соопшти дека Босна и Херцеговина ги уважува и почитува националните карактеристики на Црна Гора, како и на другите меѓународно признати земји и дека очекува и претставниците на Босна и Херцеговина во Црна Гора да имаат ист третман, објави сараевскиот портал Кликс.

Посочена е и изјавата на Мандиќ дека „РС и Федерацијата ја создадоа БиХ“, оценувајќи дека ваквите потези можат само да ги нарушат добрососедските односи.

Сараевскиот портал наведува дека ова не е прв пат претседателот на Парламентот на Црна Гора да го игнорира знамето на БиХ за време на средбите со официјални лица кои доаѓаат од БиХ, потсетувајќи дека пред неколку дена бил домаќин и на претседателот на Народното собрание на РС, Ненад Стевандиќ, со знамињата на Црна Гора и на РС.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија13 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ14 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ15 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ17 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија17 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија19 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија20 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ21 час

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија22 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија22 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија22 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија23 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија1 ден

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија1 ден

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија1 ден

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија2 дена

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија2 дена

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 дена

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија2 дена

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...