Контакт

Свет

Папата повика на прекин на огнот што е можно побргу за да се избегне опасноста од натамошна ескалација на конфликтот

Објавено пред

Во својот говор на општа аудиенција на плоштадот Свети Петар, папата Франциско го осуди последниот бран руски ракетни напади врз Украина. Тој повика на прекин на огнот што е можно побргу за да се избегне опасноста од натамошна ескалација на конфликтот. За време на својот говор, тој не се осврна на последниот инцидент што се случи во Полска, во кој загинаа двајца полски државјани, пренесува „Скај њуз“.

dobivaj vesti na viber

„Со болка и загриженост дознав за нов и уште пожесток ракетен напад врз Украина, кој предизвика смрт и штета на многу цивилна инфраструктура. Да се ​​молиме Господ да им ги преобрати срцата на оние што сè уште се држат за војна и дека во маченичката Украина преовладува желбата за мир за да се избегне ескалација и да се отвори патот за примирје и дијалог“, рече Папата.

Папата Франциско ги повика верниците да се молат за мир во Украина додавајќи дека верниците во молитвата може да кажат „побрзај Господи“ за војната да заврши што е можно побргу.

Инаку, Главниот штаб на украинските вооружени сили соопшти дека Русија вчера лансирала 110 проектили и 10 нападни беспилотни летала од иранско производство во Украина.

Свет

Маж од САД кој удри Азијка повеќе од 100 пати е осуден на 17 години затвор

Објавено пред

Маж кој беше снимен како удира постара Азијка повеќе од 100 пати и ја гази по телото во Јонкерс, Њујорк, е осуден на повеќе од 17 години затвор.

dobivaj vesti na viber

Ова во вторникот го соопштија обвинителите.

„Денеска го затвораме поглавјето за едно од најнасилните и најшокантните злосторства од омраза што сме ги виделе во округот Вестчестер“, изјави окружната обвинителка Миријам Рока, а пренесе Си-Ен-Ен.

Тамел Еско (42) се изјасни за виновен за напад во септември. Тој е осуден на 17,5 години државен затвор, а по ослободувањето ќе биде под петгодишен надзор.

На видео снимката од инцидентот, кој се случи на 11 март, се гледа како Еско најпрвин ја нарекува „азиска кучка“ 67-годишната жена која поминала покрај него, пишуваат медиумите.

Жената потоа влегува во нејзината станбена зграда и ги става клучевите во вратата, а Еско ја следи и ја удира со тупаница во главата.

Откако 67-годишната жена паднала на земја, Еско ја удрил повеќе од 100 пати, ја газел и ја плукал. По нападот, жртвата имала крварење во мозокот и повеќекратни скршеници на лицето.

„Бев бездушно плукана, тепана и клоцана повеќе од 100 пати од потполн странец само поради моето потекло. Мојата единствена надеж е дека Бог и кривично-правниот систем ќе се погрижат тоа да не се случи на уште едно невино семејство“, додава таа.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Њујорк осветлена најспектакуларната елка на светот во центарот „Рокфелер“

Објавено пред

На големата елка поставена пред „Рокфелер“ центарот во Њујорк беа запалени свеќи, продолжувајќи ја 90-годишната традиција на Менхетен.

dobivaj vesti na viber

Речиси на сите улици на Њујорк може да се почувствува празничниот дух и да се видат украсени излози кои привлекуваат локални и странски туристи.

Норвешката елка висока 82 метри пристигна во Њујорк на 12 ноември откако патуваше 200 милји од Квинсбери во северниот дел на Њујорк.

Во средата вечерта, на врвот беше поставена ѕвезда од 900 фунти со три милиони кристали Сваровски. Дрвото е украсено со 50.000 светилки.

Палењето на светилките пред Центарот го следеа илјадници луѓе, а голем број луѓе преку малите екрани го следеа овој настан.

Њујорк секоја година за време на Божиќ и Нова Година го посетуваат голем број туристи.

Прикажи повеќе...

Свет

Саудиска Арабија откри нови наоѓалишта на природен гас

Објавено пред

Две нови наоѓалишта на природен гас во источниот регион на земјата откри саудиската нафтена компанија „Арамко“.

dobivaj vesti na viber

Оваа информација вчера ја потврди министерот за енергетика на Саудиска Арабија, Абдулазиз бин Салман.

Најновите откритија ќе дадат значаен придонес во енергетските стратегии на земјата, а исто така ќе ги зајакнат резервите на природен гас во кралството, државната новинска агенција SPA го цитираше принцот Абдулазиз бин Салман.

Првото откриено гасно поле, Автад, се наоѓа југозападно од гасното поле Гавар, 142 километри југозападно од градот Хофуф.

Второто гасно поле, Ал-Дахна, се наоѓа на 230 километри југозападно од градот Дахран (Дахран).

Во меѓувреме, Саудиска Арабија потпиша договор за купување на пет воени бродови од Навантија, шпанската државна бродоградежна компанија.

На церемонијата на потпишување во главниот град Ријад присуствуваа шпанскиот министер за индустрија, трговија и туризам Рејес Марото, помошникот министер за одбрана на Саудиска Арабија за извршни работи Калид бин Хусеин Ал Бајари и претседателот Навантија Рикардо Домингез (Рикардо Домингез),пренесе Аваз.ба.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија16 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија16 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија17 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија18 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа18 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија19 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет21 час

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет22 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет22 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет22 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет23 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет23 часа

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија23 часа

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион1 ден

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија2 дена

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија2 дена

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет2 дена

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија2 дена

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...

Македонија2 дена

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит

Министерот за правда Никола Тупанчески , одговарајќи на новинарски прашања за положениот правосуден испит на Барлет Џафери во 2015 година...