Контакт

Свет

Папата Франциско: Заминувам во Ирак, не смееме да ги изневериме луѓето

Објавено пред

Папата Франциско изјави дека в петок заминува за Ирак, каде што на својот претходник Јован Павле во 2000 година не му беше дозволена посета.

Папата ги замоли верниците да се молат неговата посета да се одржи на најдобар можен начин и да ги донесе посакуваните плодови.

„Веќе некое време сакам да ги запознам луѓето што страдаа толку многу и да ја запознам тамошната маченичка црква“, рече папата.

Ирачката малцинска христијанска заедница со години е погодена од војни и репресии од страна на џихадистите од Исламската држава.

Папата сака да го посети Мосул, каде што црквите сè уште носат лузни од конфликтот, пренесува „Ројтерс“.

„Народот во Ирак нè чека. Го чекаа и папата Јован Павле Втори, кому не му беше дозволено да оди. Луѓето не смеат да бидат изневерени повторно. Се молиме овој пат да помине добро“, рече папата Фрациско.

Речиси 10.000 војници ќе бидат ангажирани во Ирак за да го заштитат папата, кој, најверојатно, ќе се движи со оклопни возила. Поради рестриктивните мерки поради коронавирусот, ограничен е бројот на луѓе што ќе може да го видат папата.

Свет

ИОМ: Јемен е опасно место за заглавените мигранти

Објавено пред

Меѓународната организација за миграција (ИОМ) го опиша Јемен како опасно место за заглавените мигранти и повика да им помогне безбедно да се вратат во своите домови, пренесува „Мидл Ист монитор“.

„Јемен е опасно место за заглавените мигранти. Да им помогнеме безбедно да се вратат дома е хуманитарен императив”, објави ИОМ на Твитер.

ИОМ додаде дека во вторникот го организирале вториот повратен лет од Аден до Адис Абеба од почетокот на пандемијата на коронавирус, помагајќи им на 160 заглавени мигранти достоинствено да се вратат дома.

Претходно во понеделникот, организацијата објави дека дури 34 мигранти загинале крај брегот на Џибути откако нивниот брод се превртел. Мигрантите ги превезувале шверцери со луѓе.

Според организацијата, ова е втора трагедија од ваков вид за нешто повеќе од еден месец, бидејќи во март 20 лица загинаа, а неколку други беа повредени. На почетокот на март, милицијата Хути запали притвор за имигранти во главниот град Сана, убивајќи и ранувајќи околу 900 лица.

 

Прикажи повеќе...

Регион

Европратеничката Фајон за нон-пејперот: На Балканот му должиме европска перспектива, а не нови граници

Објавено пред

Тања Фајон, словенечка членка на Европскиот парламент и претседател на социјалдемократите, денеска на прес-конференција јавно ги објасни своите ставови за политиката на проширување на Западен Балкан, во светло на информациите кои ги преплавија регионалните медиуми изминативе денови, а кои се однесуваат на т.н. нон-пејпер.

„Во време кога треба да промовираме заемна помош и соработка, некои европски лидери се одлучуваат да промовираат разорни идеи со националистички тенденции и преку недипломатски потези го оптоваруваат веќе загриженото население со дополнителни проблеми“, предупреди Фајон.

„Секоја идеја за поставување и поместување на граници меѓу земјите, особено во Босна и Херцеговина, која претрпе најголема штета, е крајно опасен потег. Таквите експерименти се минато. Но, треба да размислиме за решенија што ќе ја направат Босна и Херцеговина земја што подобро функционира. Посакувам границите да станат симболични со пристапувањето во Европската Унија“, рече Фајон.

Тој ја застапува истата цел во однос и на другите земји, а тоа е нивни прием во Европската Унија што е можно поскоро.

„Тоа е меѓусебен однос, волја. Се појави недоверба и во овие земји затоа што во Европа ветуваме нешто, но не го исполнуваме. Но, луѓето заслужуваат побрз и подинамичен пристап кон ЕУ. Преговорите со Северна Македонија и Албанија мора да се започнат итно, двете земји ги исполнија условите и не смеат да станат заложници на парцијални интереси. Словенија може да има многу важна улога во ова за време на нејзиното претседателство“, нагласува европратеничката.

На новинарско прашање за вмешаноста на Словенија во спорниот нон-пејпер, пратеничката вели:

„Перцепцијата за Словенија се влошува. Го повикувам премиерот (Јанез Јанша) да го појасни својот став за проширувањето на Западен Балкан, особено за Босна и Херцеговина. Јас не сум запознаена со официјалниот документ, не сум го видела, но верувам дека кружат нарушувачки, националистички идеи и не би била изненадена ако некоја од нив потекнува и од Словенија“, беше децидна Тања Фајон.

Покрај премиерот, Тања Фајон исто така го покани и претседателот Борут Пахор да даде јавно образложение до Националното собрание и пошироката јавност за позицијата на Словенија кон Западен Балкан.

Во однос на бугарското вето за земјава, Фајон кон крајот на минатата година изјави дека тоа предизвикало разочарување не само кај „народот на Северна Македонија, чија иднина очигледно е во Европската Унија, туку и кај Европскиот парламент, кој останува силен поддржувач и сојузник на Северна Македонија“.

Прикажи повеќе...

Свет

САД и ЕУ го критикуваат планот на Иран за збогатување ураниум до 60 отсто

Објавено пред

САД и европските земји, кои се потписнички на иранскиот нуклеарен договор, вчера се спротивставија на одлуката на Техеран да збогати ураниум со чистота од 60 отсто, при што врвен американски дипломат го оцени овој потег како провокативен и посочи дека ја доведува во прашање сериозноста на Иран во врска со разговорите, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Иран најави дека ќе збогати ураниум до 60 отсто – голем чекор поблиску до 90 отсто, што е материјал за оружје – како одговор на, како што рече, актот на саботажа од Израел против клучниот нуклеарен објект на Иран минатата недела.

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, рече дека намерата на Техеран иницира прашања во врска со неговата сериозност во текот на разговорите во Виена меѓу Иран и светските сили за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година.

Нуклеарниот договор се распаѓа откако поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, се повлече од него во 2018 година и ги врати економските санкции кон Исламската Република. Минатата недела Иран и неговите потписнички одржаа конструктивни разговори за враќање на договорот.

Велика Британија, Франција и Германија исто така рекоа дека новата одлука на Техеран е во спротивност со разговорите. Тие рекоа дека ги отфрлаат сите ескалациски мерки од кој било актер – очигледен сигнал до Израел.

„Опасната неодамнешна комуникација на Иран е во спротивност со конструктивниот дух и добрата волја на овие дискусии“, се вели во соопштението на европските земји за разговорите, кои продолжуваат меѓу Иран и глобалните сили во Виена, со цел спасување на договорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Мицкоски: Илјадници луѓе се заведени во Избирачкиот список со два матични броја

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски, на денешниот брифинг со новинарите обелодени нов скандал со назив „Мафија 2“, кој се однесува...

Европа2 часа

Фон дер Лаен обвинета за кршење на дипломатскиот протокол

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, е обвинета за кршење на дипломатскиот протокол како одговор на поканата на...

Македонија5 часа

Кинеските вакцини ќе пристигнат на 28 април

Министерот за здравство најави дека на 28 април во земјата ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини додавајќи дека потврдата ја...

Регион6 часа

Објавен нон-пејперот што го потресе регионот: предлози за нови граници на Балканот

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави нон-пејперот, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој...

Регион6 часа

Борисов ја достави оставката пред Националното собрание

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов, утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министрите,...

Европа7 часа

Две години од пожарот во „Нотр Дам“ – се очекува катедралата повторно да биде отворена во 2024

Катедралата „Нотр Дам“ во Париз, уништена во пожар пред две години, повторно ќе биде отворена во 2024 година, вети во...

Свет7 часа

Тела на четири деца пронајдени по пожар во куќа во Русија

Телата на четири деца се пронајдени по избувнувањето пожар во приватна куќа во село во регионот Свердловск во Русија. Во...

Македонија8 часа

Денеска се вакцинираат лицата на 73 и 74 години

Денеска, почнува вакцинацијата на сите граѓани од 73 и 74 години, кои се пријавени преку vakcinacija.mk или преку матичните лекари....

Македонија20 часа

СЗО: Состојбата во земјите од Западен Балкан е сериозна

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО, Кетрин Смолвуд, предупреди на состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е сериозна....

Регион20 часа

Србија почна со производство на руската вакцина

Во институтот „Торлак“ во Србија почна производството на руската вакцина „спутник В“. Оваа вакцина во иднина ќе може да се...

Македонија22 часа

Работата на Собранието да се деблокира на секое ниво, порача Џафери на вонредна координативна средба

Вонредна координативна средба поради блокадите во Собранието се одржа попладнево на иницијатива на претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, а...

Македонија1 ден

Регистрирани 949 нови случаи на Ковид-19, починаа 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 357,...

Македонија1 ден

Европратеници: Македонија и Бугарија треба да се оддалечат од дебатите за историја

Претседателот на Делегацијата на Европскиот парламент за односи со Северна Македонија, Андреас Шидер, вели дека Северна Македонија и Бугарија треба...

Македонија1 ден

Мицкоски: Оставка треба да си даде целата Влада, а Рашковски треба да е во затвор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во изјава за медиумите во врска со случајот за Рашковски рече дека оставка треба да...

Македонија1 ден

Антикорупциската комисија продолжува со предметите за Рашковски и покрај оставката

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на...

Македонија1 ден

Филипче: Бројот на новозаразени од Ковид-19 во благ пад, притисокот во болниците и натаму голем

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека денеска е забележан тренд на намалување на бројот на новодијагностицирани случаи со Ковид-19....

Македонија1 ден

Македонија со цел до 2030 година да ги намали стакленичките гасови 51 отсто

Владата го усвои ревидираниот национален придонес кон Климатскиот договор од Париз, со што како национална цел ја постави амбицијата во...

Регион1 ден

Борисов: Јас нема да бидам кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по...

Европа1 ден

Европската комисија: Нема продолжување на договорите за вакцини со „Астра зенека“ и „Џонсон и Џонсон“

Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против Ковид-19 со компаниите „Астра зенака“ и „Џонсон и...

Топ1 ден

Скопски фитнес-клуб работел и покрај забраната, следува кривична пријава

Полициски службеници синоќа извршиле контрола во фитнес-клуб лoциран на скопскиот булевар Партизански одреди по добивањето дојава дека тој работи и...

Досие