Контакт

Свет

Пациент оставен без храна 100 часа и без лекар три дена во болница во Јоханесбург

Објавено пред

Смртта на еден млад човек заболен од Ковид-19 ја покажа ужасната состојба во здравствениот систем на Јужна Африка. Шонисани Летол (34) не јадел 100 часа во болницата каде што се лекувал ниту, пак, бил посетен од лекар три дена. По истрагата, народниот правобранител ја обвини болницата „Тембис“, во близина на Јоханесбург, за сериозна небрежност.

„Проблемите што ги имам во една од вашите болници продолжуваат, стануваат неподносливи. Изгледа дека не ги интересира сето ова“, му напишал несреќниот пациент Шонисани Летол на министерот за здравство, Звелиј Мхизе, на „Твитер“, два дена по приемот во болницата, објави „Стрејтс тајм“ пренесувајќи го „Блумберг“.

Смртта на Летол предизвика лутина на социјалните мрежи бидејќи во Јужна Африка има голем јаз меѓу 15 проценти од населението што има целосно здравствено осигурување и остатокот од населението. Илјадници луѓе потпишаа петиција со која се бара правда.

Летол бил донесен во болницата во јуни и страдал од бубрежна инсуфициенција по заболувањето од Ковид-19, но не знаел за резултатите дури шест дена пред неговата смрт. Несреќниот млад човек не примал храна 43 часа пред да прими седативи за спиење и не му била дадена инфузија уште 57 часа по заспивањето, покажала истрагата.

На медицинските лица им биле потребни 69 часа за да ја проценат неговата здравствена состојба, а откако починал, неговото тело останало во болничкиот кревет уште десет часа. Родителите му донеле храна, но не му била доставена затоа што вратарите и чистачите се плашеле да влезат во одделот за Ковид-19 без заштитен костим.

Народниот правобранител заклучи во извештајот пред неколку дена дека болницата не смела да се користи за пациенти со Ковид-19, ниту дека ги исполнува здравствените стандарди.

Утврдено е дека оваа болница сместувала пациенти без Ковид-19 и со Ковид-19 во исто одделение, а управата на болницата е обвинета за застрашувачко водење евиденција и за непосредно пренесување на телата во мртовечницата.

Властите ќе преземат дисциплинска постапка против директорот на болницата и дел од персоналот вклучувајќи ги и оние што лажеле под заклетва за да ги доведат во заблуда истражителите.

Европа

Швајцарија им оддаде почит на жртвите на коронавирусот со едноминутно молчење и црковни ѕвона

Објавено пред

Црковните ѕвона одекнаа денес напладне во Швајцарија, а насобраните со едноминутно молчење одбележаа една година од првиот смртен случај од коронавирус во земјата.

Швајцарскиот претседател Гај Пармелин ги повика граѓаните да им оддадат почит на повеќе од 9.300 лица кои починаа од Ковид-19 во Швајцарија, објави „Ројтерс“.

Во катедралата Нотр Дам во Лозана, во француското говорно подрачје, чуварот Ренато Хосл заѕвони со камбаната „Ла Клеменс“ од 16 век.

Во април, кога избувна пандемијата, Хосл продолжил да се искачува на 153 камени скали до својата кула за да ѕвони ноќе во знак на поддршка на граѓаните за нивната солидарност и храброст.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Русија вакцинацијата со „епивак корона“ почнува во втората половина на март

Објавено пред

Имунизацијата со вакцината „епивак корона“, развиена од рускиот Државен истражувачки центар за вирологија и биотехнологија „Вектор“, ќе почне во втората половина на март, изјави генералниот директор на Центарот, Ринат Максиутов, за „Русија-1 вести“.

„Нашите сограѓани ќе може да се вакцинираат со ‘епивак корона’ почнувајќи од втората половина на март“, рече тој, пренесе ТАСС.

Во октомври 2020 година „епивак корона“ стана втората вакцина против коронавирус регистрирана во Русија. Вакцината се состои од вештачки синтетизирани кратки фрагменти на вирусни протеини – пептиди, кои придонесуваат имунолошкиот систем да го препознае и неутрализира вирусот.

Прикажи повеќе...

Европа

Хакерски напад во Прага, цел била електронската пошта на високи функционери

Објавено пред

Официјални лица во Прага и Министерството за труд соопштија дека биле изложени на сајбер-напад врз нивните електронски адреси.

Градоначалникот на Прага рече дека нападот врз системите на јавните служби бил од поголем обем додавајќи дека сепак не предизвикал поголема штета.

Како што напиша градоначалникот Зденек Хриб на својот профил на „Твитер“, градските сервери го преживеале нападот.

„Ројтерс“ ја пренесе неговата изјава од утрово дека градската електронска пошта функционира и дека нема потреба да се обновуваат податоците.

Министерката за труд, Јана Малакова, изјавила дека и нејзиното министерство било нападнато, без да даде други детали.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Бугарија дозволи итна екстрадиција на Игор Спасов во Македонија

Бугарските органи позитивно одговорија на барањето за екстрадиција на поранешниот специјалец Игор Спасов кој е осуден за убиството на Мартин...

Македонија2 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија2 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија3 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ4 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ4 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион5 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа5 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет5 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија5 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион5 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет6 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа7 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет7 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет18 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија19 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет21 час

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет23 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија1 ден

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Досие