Контакт

Свет

Пелоси: Секогаш ќе имам влијание

Објавено пред

Претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, вчера изјави дека е рано да се зборува дали ќе се обиде да ја задржи својата позиција по неизвесниот исход од изборните резултати во вторник, но нагласи дека не планира да се повлече од политичкиот живот.

dobivaj vesti na viber

Во неколку телевизиски интервјуа, Пелоси рече дека нејзината Демократска партија ќе има многу посветла иднина на следната седница на Конгресот, со оглед на послабите од очекуваните резултати на републиканците.
82-годишната Пелоси рече дека е фокусирана на иднината на нејзината партија, а не на личната, пред гласањето за раководството на Претставничкиот дом на 30 ноември.

„Постојат разни начини да се изврши влијание. Позицијата на претседател на Претставничкиот дом носи голема моќ, но јас секогаш ќе имам влијание“, изјави таа за Си-ен-ен.

Демократите обезбедија контрола врз Сенатот, а контролата на Претставничкиот дом останува неизвесна бидејќи двете партии допрва треба да освојат 218 места додека пребројувањето трае.

„Тесно е“, рече Пелоси. „Сè уште не сме се откажале, тие сè уште не победиле“.

На прашањето дали неодамнешниот напад врз нејзиниот сопруг ќе влијае на одлуката за нејзината политичка иднина, Пелоси рече дека не планира да го напушти Конгресот и дека ќе се обиде да придонесе за унапредување на нејзината партија. Таа рече и дека ќе го поддржи Бајден доколку сака да се кандидира за реизбор.

„Мојата одлука ќе се заснова на желбите на моето семејство и на моите гласачи. Но, ништо од тоа нема да се разгледува додека не го видиме исходот од сето ова“, изјави таа за Си-ен-ен.

Свет

(Видео) Во Сеул почнаа да сообраќаат автобуси без возачи

Објавено пред

Автобуси без возачи произведени од компанијата „Hyundai“ почнаа да се користат на патиштата во Сеул, главниот град на Јужна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Според локалните медиуми, автобусите без возачи, почнаа да функционираат во областа Јонгно-гу.

Автобусите се движат помеѓу трговскиот центар Севун и плажата Чеонџе на растојание од околу три километри.

Автобусите без возачи можат да возат во одредена насока благодарение на камерите и ласерските зраци. Граѓаните можат да ги користат бесплатно по резервирање на место.

Новото возило, како што пишуваат медиумите, не личи на обичен автобус.

„Целосно е симетрично, со заоблени краеви и големи прозорци кои го прават да изгледа повеќе како играчка отколку како најсовремена форма на транспорт. Овој вид дизајн е намерен“, рече Јеонг Сеонг-Џун, шеф на проектот за автономно возење во стартапот 42 Dot, кој сега е во сопственост на јужнокорејскиот „Hyundai“.

Тоа е иднината“, изјави тој за АФП, додавајќи дека таков автобус бара „нов вид на извонреден дизајн“.

„Автобусот малку личи на „Лего“ бидејќи е направен од композитни делови за да ги намали трошоците и да го олесни реплицирањето“, објаснува Јеонг.

Според него, целта на компанијата била во иднина технологијата да биде евтина, безбедна и лесно пренослива на многу видови возила, на пример возила за испорака.

Засега, пак, со надзор на возачот, автобусот сам ќе вози по новата кружна рута долга 3,4 километри во центарот на Сеул, која ќе трае приближно 20 минути.

Патниците можат да влезат на една од двете назначени постојки, откако ќе резервираат бесплатно место преку апликацијата. Автобусот користи камера и ласер наместо скапи сензори за навигација, додаде Јеонг.

На денот на воведувањето на новата автобуска линија, многумина минувачи изгледаа заинтригирани од дизајнот на автобусот. Застанаа да го фотографираат и да ѕирнат внатре.

„Се чувствувам како да сум скокнал во временска машина возејќи во иднината“, коментираше еден 68-жител по возењето.

Прикажи повеќе...

Регион

Странски државјани паднале во провалија во Црна Гора

Објавено пред

По неколкучасовна акција, лицата кои денеска паднаа во провалија во областа „Друма“ во Црна Гора се извлечени и предадени на итната помош на понатамошно лекување.

dobivaj vesti na viber

Двајца странски државјани паднале во провалија во месноста „Друма“ во општина Тузи, а акцијата за спасување започнала нешто по 15 часот, јавува РТЦГ.

Како што информираа од Црногорската Служба за заштита и спасување, едно лице се здобило со тешки телесни повреди, отворена скршеница на ногата, додека другото не е повредено.

Прикажи повеќе...

Свет

Уметник во Сиднеј собрал илјадници голи статисти за да ја подигне свеста од рак на кожата

Објавено пред

Околу 2.500 голи волонтери позираа на утринското сонце на плажата Бонди во Сиднеј, Австралија, а идејата е на уметник кој сака да ја истакне важноста на лекувањето на ракот на кожата.

dobivaj vesti na viber

Инсталацијата е дизајнирана од американскиот фотограф Спенсер Туник, кој сака да ги поттикне Австралијците да одат на лекар на редовни прегледи и да ја проверуваат нивната кожа.

Законот беше променет и за првпат се дозволи голотија на оваа плажа.

Австралија има пропорционално најголем број на луѓе со рак на кожа, според Светскиот фонд за истражување на ракот.

Волонтерите почнаа да се собираат на плажата од 3.30 часот по локално време за да бидат дел од инсталацијата, која беше спроведена во соработка со добротворната организација „Skin Check Heroes“ за време на Неделата за подигање на свеста за опасноста од рак на кожата.

„Имаме можност да ја подигнеме свеста за важноста на кожните проверки и чест ми е што имам можност да дојдам овде, да работам на моите уметнички дела и да го прославам телото и заштитата“, рече фотографот Туник, пренесе Ројтерс.

Брус Фишер, 77-годишен маж кој учествувал во снимањето, за агенцијата АФП изјавил дека „половина од својот живот го поминал на сонце и дека му биле отстранети два малигни меланоми од грбот“.

„Мислам дека тоа е достојна причина и ми се допаѓа да се соблечам на плажата Бонди“, додава тој.

Туник е познат по тоа што создава фотографии од голем број голи луѓе на некои од најпознатите локации во светот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Автомобил влета во божиќен пазар во Англија

Автомобил управуван од непознат возач влета во божиќниот пазар каде се собраа околу 800 луѓе во англискиот град Конглтон. Според...

Европа5 часа

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел...

Топ6 часа

Пронајдено починато 26-годишно момче од Скопје

Вчера околу 17,30 часот во СВР Скопје од страна на итната медицинска помош било пријавено дека на ул.„Патрис Лумумба“ во...

Економија7 часа

Ковачевски: Очекувано е намалување на цените на основните прехранбени производи со антикризните мерки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД...

Македонија8 часа

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата „Скопје-Север“ поради груби навреди кон новинарка

Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата „Скопје-Север“, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Европа10 часа

(Видео) Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа10 часа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ10 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија11 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа13 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет14 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија14 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет14 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа15 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа15 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија1 ден

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет1 ден

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија1 ден

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија1 ден

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...