Контакт

Свет

Песков: Моментно не е планиран состанок помеѓу Путин и Бајден

Објавено пред

Не постојат моментни планови за состанок помеѓу претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Џо Бајден, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков.

„Сè уште нема разговори за можен состанок помеѓу Путин и Бајден“, рекол Песков додавајќи дека меѓународните состаноци лице в лице во голема мера се прекинати поради епидемиолошката ситиуација, пренесе ТАСС.

Првиот разговор на новиот претседател на САД со некој странски лидер ќе биде со канадскиот премиер Џастин Трудо.

Средбата ќе се одржи утре, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

Псаки рече дека двајцата лидери ќе разговараат за билатералните односи, како и за одлуката на Бајден за формално укинување на дозволата неопходна за изградба на нафтоводот „Kистоун XL“ помеѓу двете северноамерикански држави, објави „Ројтерс“.

Европа

Саркози ќe бара правда од Европскиот суд за човекови права

Објавено пред

Поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, изјави дека е подготвен да побара правда од Европскиот суд за човекови права, како и дека ќе ја докаже својата невиност.

Ова е прва реакција на Саркози во јавноста откако беше осуден за корупција.

„Се жалев на пресудата, можеби дури и ќе треба да го изнесам ова прашање пред Европскиот суд за човекови права”, изјави Саркози за весникот „Фигаро”.

Тој рече дека ќе му биде болно да ја тужи сопствената држава.

„Но, јас сум подготвен на тоа, бидејќи тоа ќе биде цената на демократијата“, рече Саркози, додавајќи дека нема да се кандидира за претседател во 2022 година, но ќе поддржи некој кандидат во догледно време

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Масовни апсења во Мјанмар, полицијата употреби солзавец, куршуми, има и загинати

Објавено пред

Најмалку четворица демонстранти беа убиени, а неколкумина беа повредени кога полицијата се обиде да го прекине протестот против воениот удар во неколку градови во Мјанмар.

За време на конфликтот во Јангон, двајца демонстранти беа убиени, а неколкумина беа ранети во Јангон и Мингјин, објавија очевидци и медиуми.

Исто така во Мандалај, вториот по големина град во Мјанмар, загинаа уште две лица, пренесува „Ројтерс“.

Најмалку 24 лица се убиени во судирите од воениот удар на 1 февруари, а околу 300 демонстранти се уапсени. Протестите траат од 1 февруари, кога воената хунта ја собори цивилната влада.

Според неофицијални информации, полицијата употребила вистински куршуми во некои градови, при што едно лице било убиено и неколкумина биле повредени.

Нови протести се одржани по насилниот викенд на улиците на Мјанмар од почетокот на демонстрациите на 1 февруари.

Полицијата употребила сила и масовно ги апсела демонстрантите, а неофицијално најмалку 18 лица се уапсени само во неделата.

Новинската агенција АП наведува дека е тешко да се утврдат деталите од протестот, особено во помалите градови. Повеќето информации не се официјално потврдени, но луѓето на социјалните мрежи и локалните медиуми споделуваат фотографии и снимки што ги потврдуваат. Инцидентите во помалите градови веројатно минуваат незабележани, пишува АП.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Снимки од силниот земјотрес во Грција

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот Тесалија во централниот дел на Грција, пренесуваат грчките медиуми.

Според податоците објавени на веб-страницата emsc-csem.org, земјотресот се случил во 10.16 часот по локално време, односно во 11.16 часот по македонско време.

Според специјализираните веб-страници за следење земјотреси, епицентарот бил 15 километри од Еласона, град во округот Лариса, на длабочина од десет километри. Засега нема информации за евентуални жртви и штети.

Според Геодинамичкиот институт, следувале силни последователни потреси неколку минути по првиот земјотрес, и тоа со магнитуди од 4,7, 4,2 и 4,9 степени според Рихтеровата скала.

Тамошните медиуми пренесуваат дека на некои места имало лизгање на земјиштето во областа Кастраки, како и на националниот пат од Лариса до Еласона.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион3 часа

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет3 часа

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион3 часа

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет3 часа

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа4 часа

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет4 часа

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија19 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија22 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет24 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ1 ден

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија1 ден

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Досие