Контакт

Свет

Пејачот на „Рамштајн“ избирал девојки од концертите, а потоа ги дрогирал и силувал: владата бара итни мерки

Објавено пред

Германската влада побара мерки за заштита на женската публика на домашниот култен метал-бенд „Рамштајн“ по обвинувањата против пејачот на групата за сексуална злоупотреба.

dobivaj vesti na viber

„Особено младите мора да бидат подобро заштитени од агресија“, изјави германската министерка за семејство Лиза Паус од зелената партија, а „Рамштајн“, еден од најпознатите европски метал-бендови, е на турнеја низ целиот континент.

Министерката предложи на концертите особено да се воведат заштитни зони за жени и тимови, кои би можеле да интервенираат во случај на сексуална злоупотреба.

Треба бргу и конкретно да разговараме за заштитните мерки, побара министерката, истакнувајќи дека би било „корисно да се води сериозна дискусија за одговорноста на уметниците и организаторите кон посетителите на концертот“.

Пејачот Тил Линдеман е обвинет за сексуална злоупотреба од неколку жени, објавија деновиве државната телевизија NDR и весникот Suddeutsche Zeitung.

Пејачот е осомничен дека избрал група девојки од првите редови на концертите, кои ги поканил на забава по концертот. Две девојки тврдат дека на тие забави биле дрогирани и принудувани на секс, што бендот го демантира.

Според истрагата на неделникот „Велт“, опишан е целиот систем во службата на пејачот, во кој девојките од првиот ред биле снимани и фотографирани за Линдеман (60) да може да ги избере оние што му се допаѓаат.

Оваа недела на Олимпискиот стадион во Минхен треба да се одржат четири концерти, каде што нема да има први редови пред бината, од која пејачот избирал девојки.

„Организаторот нè информира вчера дека нема да има простор за Row Zero или забава по концертот овде“, изјави Тобијас Колер, портпарол на стадионот на кој ќе настапи бендот, за AФП.

„Рамштајн“, кој е основан 1994 година и се откажа од провокациите во своите музички спотови, во наредните недели треба да одржи концерти во Франција, Италија, Швајцарија, Шведска, Белгија, Холандија, Полска и во Австрија.

Свет

Претседателот потпиша указ: Од 1 јануари 2024 година Нагорно Карабах престанува да постои

Објавено пред

Република Нагорно-Карабах ќе престане да постои од 1 јануари 2024 година.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на таа непризнаена република која беше дел од Азербејџан, Самвел Шахрамањан, потпиша указ за распуштање на сите државни институции. Во декретот Шахрамањан се осврна на тешката воено-политичка ситуација што се појави.

„Врз основа на приоритетот за обезбедување физичка безбедност и витални интереси на народот на Карабах, имајќи го предвид договорот постигнат преку командата на рускиот мировен контингент со претставниците на Азербејџан за слободно, доброволно и непречено поминување на жителите на Нагорно-Карабах, вклучително и воениот персонал кој го положил оружјето… донесена е одлука сите државни институции и организации под нивна јурисдикција да се распуштат до 1 јануари 2024 година, а Република Нагорно-Карабах престанува да постои“, се наведува во декретот.

Регулативата стапува на сила веднаш по нејзиното објавување.

Минатата недела Баку најави започнување на „локални антитерористички активности“ во отцепениот регион Нагорно-Карабах со цел „враќање на уставниот поредок“, а Ереван таа операција ја опиша како агресија врз населението на Нагорно Карабах и повтори дека нема воено присуство во спорниот регион.

Ден потоа, Азербејџан и претставниците на Ерменците од Нагорно Карабах се договорија за целосен прекин на непријателствата со посредство на руските мировници. До денес, повеќе од 65.000 луѓе избегале од Нагорно-Карабах во Ерменија, повеќе од половина од населението на енклавата која сега е окупирана од Азербејџан.

Прикажи повеќе...

Европа

(Видео) Британскиот министер за одбрана се сретна со Зеленски во Киев

Објавено пред

Британскиот министер за одбрана го посети Киев и се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски. Посетата на Грант Шапс на главниот град на Украина беше прикажана во видео споделено од Зеленски на Твитер.

dobivaj vesti na viber

Во објавата придружена со видеото, украинскиот претседател напиша дека е „длабоко благодарен на Обединетото Кралство за сета финансиска, хуманитарна и воена поддршка, вклучително и клучните долгорочни способности“.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тајван ја претстави својата прва домашна подморница

Објавено пред

Тајван ја претстави својата прва подморница од домашно производство, што е голем чекор во повеќегодишниот проект чија цел е зајакнување на одбраната на островот и одвраќање на кинеската морнарица. Тајван, за кој Кина тврди дека е нејзина територија, ја направи програмата за домородните подморници клучен дел од амбициозниот проект за модернизација на своите вооружени сили додека Пекинг спроведува речиси секојдневни воени вежби за да го потврди својот суверенитет.

dobivaj vesti na viber

Претседателката Цаи Инг-вен, која го започна проектот кога ја презеде функцијата во 2016 година, ја покажа првата од осумте нови подморници во четвртокот во јужниот град Каосиунг.

„Порано, домашно развиената подморница се сметаше за невозможна задача. Но, денес, пред нашите очи е подморница дизајнирана и произведена од граѓаните на нашата земја“, рече Цаи, додавајќи дека ќе игра важна улога во зајакнувањето на способностите на морнарицата за „асиметрично војување“.

„Дури и да има ризици и без разлика колку предизвици има, Тајван мора да го преземе овој чекор и да дозволи националната одбранбена политика да расте и да процвета“, рече Цаи.

Програмата се базираше на експертиза и технологија од неколку земји, што претставува пробив за дипломатски изолираниот Тајван.

Тајван се надева дека ќе испорача најмалку две вакви домашни подморници до 2027 година и евентуално ќе ги опреми подоцнежните модели со проектили, изјави шефот на програмата овој месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ЦУК: Во последното деноноќие 24 пожари, до утрово – активни само два

Во текот на вчерашниот ден, според извештаите во Секторот за операции и координација во Центарот за управување со кризи, противпожарните...

Европа1 час

(Видео) Морнарица, елитни трупи, воздухопловни сили: Ирците запленија најмногу дрога досега

Елитна единица на ирската армија претресла товарен брод под панамско знаме во близина на југоисточниот брег на Ирска и пронашла...

Европа1 час

(Видео) Украинска офанзива кај Бахмут: „Ја пробиваме нивната одбранбена линија“

„Двајца украински војници се собираат околу контролорот на дрон во мракот, а нивните лица се осветлени само од екранот. „О,...

Македонија2 часа

Левица: Уставниот суд ги поништи „двојазичните изводи“ на наша иницијатива

„Откако Левица, преку претставка, го оспори Упатството за водење матични книги донесено од Министерство за правда, Уставниот суд одлучи да...

Европа2 часа

Шолц ја блокира испораката на ракети Таурус во Украина поради страв од Русија, пишува Волстрит журнал

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја блокираше испораката на ракетите со долг дострел Таурус за Украина, бидејќи стравува дека тоа ќе...

Скопје2 часа

Поради синдикален протест, посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска, со почеток во 9 часот, поради одржување синдикален протест, ќе биде спроведен посебен...

Топ3 часа

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Вчера околу 13.30 часот полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија во содејство со Единицата за...

Македонија12 часа

Обвинителството не било консултирано, но мора да ги применува измените на кривичниот законик, вели Јовески

Државниот обвинител Љубомир Јовески, вели дека Обвинителството не било консултирано за измените во Кривичниот законик, но се донесени во Собранието...

Регион13 часа

Бугарија ќе и’ донира на Украина неисправни советски ракети С-300

Бугарскиот парламент денеска одлучи да ѝ донира ракети С-300 од советската ера на Украина, откако претходно го одобри испраќањето оклопни...

Македонија16 часа

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати

Администрацијата на јавните обвинителства штрајкува за повисоки плати. Бараат зголемување на месечните примања за 78 проценти по примерот на функционерите,...

Топ16 часа

Пукано кон маж на улица во Ѓорче Петров, МВР со детали за настанот

Доцна по полноќ, на подрачјето на Ѓорче Петров во Скопје, две лица пукале кон А.В.(31) и му нанеле прострелна рана....

Топ17 часа

Малолетничко насилство во училиштен двор: натепани двајца тинејџери

Двајца малолетници биле физички нападнати во двор на средно училиште во скопската населба Карпош. Како што информираа од МВР, утрово...

Македонија19 часа

МВР демантира дека не постапило по пријавите на сега веќе убиените жени во Кочани и Куманово: да не се пласираат дезинформации

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените...

Македонија20 часа

Мицкоски: Уште незалечени раните за случајот на Онкологија, има нова афера

Во услови кога не се залечени раните од оној траур и гнев што секој од нас го чувствува поврзан со...

Топ22 часа

Прегазен пешак во Скопје: во него удрил мопед управуван од малолетник

Вчера, во 15.30 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на крстосницата од улицата Благоја Паровиќ и улицата Никола Милошевски...

Топ22 часа

Починат маж пронајден паднат на улица во Гостивар

Утрово, во 7.30 часот, во СВР Тетово било пријавено дека во гостиварската Општа болница „Ферид Мурад“ бил донесен починат 66-годишниот...

Македонија22 часа

Најстрога казна за сторителот и одговорност од институциите за убиството на жените, бара Националната мрежа против насилството

Националната мрежа против насилството врз жените и семејното насилство бара најстрога казна за сторителите на убиствата врз жените, што се...

Македонија24 часа

ЦУК: Вчера 33 пожари на отворено, денеска пожарите почнаа од мугрите

Во текот на вчерашниот ден биле регистрирани 33 пожари во 23 општини, од кои 30 се изгаснати. Според информациите што...

Регион1 ден

(Видео) Дачиќ за снимката на која се гледаат напаѓачите од Косово: Тоа е измама, можете да видите снег

Српскиот министер за надворешни работи и вицепремиер, Ивица Дачиќ, за време на гостувањето на РТС изјави дека Аљбин Курти е...

Свет1 ден

(Видео) Во пожарот на свадба во Ирак загинаа и младенците, најмалку 50 лица се во критична состојба

Во пожарот на свадба во Ирак, во кој настрадаа најмалку сто лица, загинаа и младенците, изјави Ахмед Дубардани, заменик-шеф на...